bugün

bir portakal türüdür.
Ağaçta yetişen ve Çin'e özgü bir meyvedir. Narenciyegillerdendir;ancak biraz küçüktür. Kabuğu tatlı,sulu iç kısmı ekşidir. Bu nedenle ya tüm olarak ya da yalnızca kabuğu tüketilir.
Doğu Asya ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir.
Diş ve dişetlerini kuvvetlendirir ve dişleri beyazlatır. Sivilceleri ve nasırı azaltır.
Aroması yoğun, kabuğu tatlı, içi mayhoş meyve.
hayatımdaki ilk reçel deneyimimi dün kendisi ile gerçekleştirdiğim meyve. neden böyle bi risk aldımsa bilemedim. portakal şurubu gibi oldu.
görsel
Bizim oralarda rahatlıkla yetişen bir çeşit yari tropik meyve. Reçeli çok güzel olur.
Doğu Asya ve Çin'de doğal olarak yayılış gösteren, ülkemizde de az miktarda yetiştiriciliği yapılan, çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, bergamot, limon gibi turunçgiller ailesinin bir meyvesidir. Biçimi tıpkı limona, rengiyse tıpkı portakala benzer.
görsel

edit: hem kamkat hem de kumkuat olarak biliniyor.
(bkz: kumkuat)
Benim inşaatta 4 tane var bundan, hepsi de dolu dolu. Sıkıldıkça koparıp yiyorum.

görsel
adı kumkuat yalnış açılmış en çok nerde var bilmiyorum ama bende mini boyu var.
toplanmadığında meyvelerini döker. ufacık meyvesinden 2 tane portakal çekirdeği çıkar. meyve hacminin 1/4ü kabuk, 1/4ü çekirdektir.
kabuğuyla yeniyor. geçen gördüm, manavda kıydım paraya 100 gram ver bana dedim.
hakkat değişik bişey. kabuğu portakal kabuğu gibi ama yumuşak ve tatlı. portakal kabuğu gibi gazlı değil.
Değişik bir meyve portakalımsı. Yiyorum şuan iyi gidiyor.
Saksisi yaklasik 70 liraya satilmakta. Alip kendiniz de buyutebilirsiniz.
Portakal limon arasinda kalmis guzel bir turuncgil.
yeni nesil mandalina portakal. nişantaşı çocuklarının yeni gözdesi.
Reçeli ile şaşırtan bir meyve cinsi. Ufak tefek, ferah tada sahip güzel bir meyvedir.
Varlığından ilk bu yıl haberdar olduğum turunçgil.