bugün

sütün kankası.
(bkz: nesquik)
çikolata gibi vazgeçilmez bir tadın hammaddesi
insanligin ancak amerikanin kesfinden sonra tatmaya firsat bulduğu madde.1500lü yillardan önce yaşayan insanlarin hiç kakao görmemiş olmamalari ayri bi hüzün verici.
Vatani tropik Amerika ve Bati Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yasli dal ve gövdelerden çikmasi olayina kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmus tohumlaridir.Kahve gibi içilmede kullanilir. 10-15 m boyunda bir agaçtir. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yasindan sonra meyvelerinden istifâde edilir. Meyveler kavun seklinde, küçük bir hiyar büyüklügünde ucu sivri, tâzeyken limon sarisi-kirmizi renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açilmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açik mor renkteki ve bâdem seklindeki tohumlari kakao tânelerini teskil eder. Meyveler içerisinden çikarilan kakao tohumlari ya hemen veya bir süre fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu aci lezzet kaybolur ve aromatik bir koku meydana gelir. 50 meyveden takriben bir kg, tohum elde edilir. Tâneler kavrulur, kizilimsi kahverengi un hâline getirilir ve yagi çikarilir. Yag çiktiktan sonra katilasan kakao, yeniden ögütülerek çok ince toz hâline getirilir ki, bu toz, kakao tozunu teskil eder.
Kakaonun bilesiminde teobromin, kafein, kakao sâbit yagi vardir. Bol kalorili bir besindir. Ayrica %40 karbonhidrat, % 18 protein vardir. Kafeinden dolayi kahvede oldugu gibi yatistirici ve uyarici etkisi vardir. Az miktari kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylastirir, idrar söktürür. Fazla miktari zararlidir. Kakao kahve gibi ayrica süt ilâvesi ile de içilebilir. Kakao yagi çikarilmadan, çikolata îmâlinde kullanilir. Kakao yagi seker yapiminda oldugu gibi, pomatlarda da kullanilir.
kaşıkla yerken dikkat edilmesi gereken toz.dikkat edilmezse boğaza yapışıp kusturabilir.
kandaki endorfin hormunu seviyesini arttırarak insana mutluluk veren madde.
efendim hattı zatınızda bir gün silik olursam alah nasip ederse alacağım nicktir sonra da tekrar eşşağan ala gazuğuna döneceğimdir..

(bkz: vanilia vs çağdaşş)
Dünyadaki üretimin yüzde yetmişini karşılayan Fildişi Sahilleri'nde, günde oniki - ondört saat, haftada beş - yedi gün arası, az bir yemek, az bir uyku ve sıfır ücretle, köle olarak, bir asırdan beridir çalıştırılan çocuklar tarafından ilaçlanıp, toplanıp,üretilen ve çikolataların katkı maddesi hâline getirilen, ayrıca dünya çapındaki bir çok firmanın aleyhine dava ve davalar açılmasına sebep olan bitki.

Konuyla ilgili olarak; http://www.organicconsume...air-trade/cocoa072005.cfm
Kavun büyüklüğünde, 30 cm boyunda,10 cm genişliğinde,etli ve açılmayan kapsül biçiminde bir meyvedir. Meyveleri,çiçekleri gibi ana gövde üzerinde bulunur.

Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayalandırılır ve ardından kurutulur.Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir.Bu taneler kavrularak un haline getirilip yağı alınır.Sonra yeniden öğütülerek,toz halindeki kakao elde edilir.Kakao sütle karıştırılarak ya da sade olarak içilebilir.Ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.Kakao ağacının anavatanı Amerika'nın tropikal bölgeleridir.
amerika'lıların keşfederek dünya'ya yaptıkları yegane iyiliktir.
ms. 600'lü yıllarda meksikalılar tarafından yetiştirilmiş ve 'tanrının tohumları' olarak kutsanmıştır. krallar tarafından acı olarak; sağlık verici ve cinsel gücü artırıcı özellikleri nedeniyle baştacı edilmiştir. kakonun şekerli bir içecek olarak dünyaya yayılması ispanyol gezginler sayesinde olmuştur.
süt içmek istemiyen çocuklara süt içirmek için kullanılan yardımcı madde.
cocoadan kakao diye türkçelestirmisiz. ulan hiçbir harfi tutmuyor bu ne be.
daha saçma çeviriler için (bkz: ingilizceden turkceye sacma cevrilen filmler)
köy kahvelerinde "kakava, kokova, kokaa" şeklinde istenilen sıcak içecek.
geçtiğimiz hafta sonu bir yatırımcı avrupa'daki 241 bin ton kakao çekirdeğini satın alarak piyasayı iyice kızıştırmıştır. yakında çikolata fiyatları artarsa şaşırmamak gerekir. şimdiden stok yapılmalıdır, fiyatı yükselince satarsınız.

haber
ılık iklimlerde düzenli yağış alan verimli topraklarda yetişen bitkidir.
ağaçta yetişir. güney amerika'ya özgü bir meyvedir. meyvesi, doğrudan ağacın ana gövdesinden çıkar. kakao, tatlı bir meyvedir. ancak meyve olarak tüketilmez. tohumları çikolata yapımında kullanılır.
sivas'ta yetişmeyen bir tür bitki. çok fazla rağbet görmektedir.
bir çok yerde kakoa ya da kakoo diye telaffuz edilen hammadde.
kahve ile beraber en sevilen ''kahverengi'' lerdir.
içindeki sıvının kimyasının kandaki plazmanın kimyası ile aynı olduğu madde.
içinde bol miktarda magnezyum bulunduran çikolatanın hammadesidir.
theobroma cacao, sterculiacea ailesinden bir ağacın tohumları. çikolata yapımında kullanılır. kafein ve teobromin yanında protein, yağ ve şeker içerir.
vücuda "seratonin" denilen ve insanda mutluluk tablosuna yol açan yiyecek.

edit: güneş ışığı ve çilekte aynı etkiyi gösterir. hepsini bir arada tüketmenizi öneririm