1. 1.
  sütün kankası.
  (bkz: nesquik)
  2 ... hasnicktir
 2. 2.
  çikolata gibi vazgeçilmez bir tadın hammaddesi
  1 ... morfin
 3. 3.
  insanligin ancak amerikanin kesfinden sonra tatmaya firsat bulduğu madde.1500lü yillardan önce yaşayan insanlarin hiç kakao görmemiş olmamalari ayri bi hüzün verici.
  -1 ... heyyavrumhey
 4. 4.
  Vatani tropik Amerika ve Bati Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yasli dal ve gövdelerden çikmasi olayina kavliflor denir.) Kakao, theobroma denilen bir bitki türünün kurutulmus tohumlaridir.Kahve gibi içilmede kullanilir. 10-15 m boyunda bir agaçtir. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yasindan sonra meyvelerinden istifâde edilir. Meyveler kavun seklinde, küçük bir hiyar büyüklügünde ucu sivri, tâzeyken limon sarisi-kirmizi renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açilmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açik mor renkteki ve bâdem seklindeki tohumlari kakao tânelerini teskil eder. Meyveler içerisinden çikarilan kakao tohumlari ya hemen veya bir süre fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu aci lezzet kaybolur ve aromatik bir koku meydana gelir. 50 meyveden takriben bir kg, tohum elde edilir. Tâneler kavrulur, kizilimsi kahverengi un hâline getirilir ve yagi çikarilir. Yag çiktiktan sonra katilasan kakao, yeniden ögütülerek çok ince toz hâline getirilir ki, bu toz, kakao tozunu teskil eder.
  1 ... kadıköy
 5. 5.
  Kakaonun bilesiminde teobromin, kafein, kakao sâbit yagi vardir. Bol kalorili bir besindir. Ayrica %40 karbonhidrat, % 18 protein vardir. Kafeinden dolayi kahvede oldugu gibi yatistirici ve uyarici etkisi vardir. Az miktari kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylastirir, idrar söktürür. Fazla miktari zararlidir. Kakao kahve gibi ayrica süt ilâvesi ile de içilebilir. Kakao yagi çikarilmadan, çikolata îmâlinde kullanilir. Kakao yagi seker yapiminda oldugu gibi, pomatlarda da kullanilir.
  1 ... kadıköy
 6. 6.
  kaşıkla yerken dikkat edilmesi gereken toz.dikkat edilmezse boğaza yapışıp kusturabilir.
  1 ... kiyisiz deniz
 7. 7.
  kandaki endorfin hormunu seviyesini arttırarak insana mutluluk veren madde.
  ... ad lucem
 8. 8.
  efendim hattı zatınızda bir gün silik olursam alah nasip ederse alacağım nicktir sonra da tekrar eşşağan ala gazuğuna döneceğimdir..

  (bkz: vanilia vs çağdaşş)
  1 ... eşşağan ala gazuğu
 9. 9.
  Dünyadaki üretimin yüzde yetmişini karşılayan Fildişi Sahilleri'nde, günde oniki - ondört saat, haftada beş - yedi gün arası, az bir yemek, az bir uyku ve sıfır ücretle, köle olarak, bir asırdan beridir çalıştırılan çocuklar tarafından ilaçlanıp, toplanıp,üretilen ve çikolataların katkı maddesi hâline getirilen, ayrıca dünya çapındaki bir çok firmanın aleyhine dava ve davalar açılmasına sebep olan bitki.

  Konuyla ilgili olarak; http://www.organicconsume...air-trade/cocoa072005.cfm
  1 ... delacour
 10. 10.
  Kavun büyüklüğünde, 30 cm boyunda,10 cm genişliğinde,etli ve açılmayan kapsül biçiminde bir meyvedir. Meyveleri,çiçekleri gibi ana gövde üzerinde bulunur.

  Kakao ağacının tohumları ya hemen ya da bir süre sonra mayalandırılır ve ardından kurutulur.Böylece tohumun acı lezzeti kaybolur ve hoş bir koku meydana gelir.Bu taneler kavrularak un haline getirilip yağı alınır.Sonra yeniden öğütülerek,toz halindeki kakao elde edilir.Kakao sütle karıştırılarak ya da sade olarak içilebilir.Ayrıca yağı alınmamış kakao tohumlarından çikolata yapılır.Kakao ağacının anavatanı Amerika'nın tropikal bölgeleridir.
  ... rick blaine