bugün

herkesin kıyısından köşesinden bir şekilde hayalini kurduğu girişimcilik fikri. yalnız bu işe girişmeden önce şu videonun ilk 20 saniyesini izleyin. ben de sadece o kadar izledim.

https://www.youtube.com/watch?v=6_Q4aBzExUw
Her gelecek kaygısı çektiğimde aklıma gelen fakat her aklıma geldiğinde de daha çok gelecek kaygısı çektiğim hayal.
Sakin bir sahil kasabasında kimsenin gelmediği bir yerde emeklilik projemdir...
canınız sıkılıyorsa deneyebilirsiniz, alacaklılardan kaçarken güzel bir ekşın yaşarsınız.
mantıklı bir yatırım aracıdır. insanlar sürekli onu yapma o iş bitti bunu yapma bu iş bitti diye önüne mental engeller koymak için uğraşacaklar. çünkü insan egosu bunu yapmak için çalışır. kimse başkasının kendisinden üstün olmasını istemez. kimse sen çok para kazan istemez. çünkü onların gözünde sen değersiz önemsiz bir varlıksın. bir işe gireceksen etrafa bakma kendin ne yapmak istiyorsan onu yap. kendine güven.
Kenarda param olursa hayalimdir. Küçük ve bilinmeyen mutfaklı bir yer açmak. Küçük ama özenli dekorasyonu olan bir mekan. Sürekli müşterileri olmasını falan isterdim açıkçası.
Çevren yoksa tutmaz. Çevrende yiyici tip olmaması lazım. Evet.
Eminim daha önce kafe açma fikri hiç kimsenin aklına gelmemiştir bence tutar.
güzel hayal ama batarsınız.
kiralık yerle hiç girişmeyin %95 batarsınız. kendi yeriniz, tarlanız falan varsa camping, cafe, meyve bahçesi-seracılık vs hepsini bi yerde yapın bak o zaman belki çark döner... denize sıfır ya da manzarası süper bi yeriniz varsa da olabilir.
en iyisi siz gidin meşhur bi firmanın bayisi olun paranız yanmasın, sonra belki kendi adınızla da açarsınız.
Fikir geldiği an 140journos'un aynı adlı video üçlemesini (hayaller, gerçekler, nasihatler) izlemekte fayda vardır. Yol gösterici, heves kırıcı, umutlandırıcı ne ararsanız var bu videolarda. Ben heves kırıcı'da kalmıştım geçen sene.
Çalışmaktan yorulup şirin bir kafe açmak isteyen gerizekalılar varsa bizimki satılık.
Herkesin hayalidir. Evet kordonda denize nazır müthiş bir cafemiz vardı bir zamanlar. Sonuç muu klasik battık.. ama denedik de battık.
Her gencin hayali....
Actiktan 6 ay sonra masraflarin m’sini bile amorti edemeyip, malum sitelerde is degisikligi nedeniyle yuksek cirolu, musterisi oturmus devren kiralik kafe diye sikilecek keriz beklenmeye baslanacaktir.

Bu isin fitratinda var.
ben açtım fakat 3 sene dayanabildim herhalde en uzun dayanan benim burada
yıl: 2014
cafemiz fast food dükkanıydı her şey on numaraydı mobilyaları falan beleşe getirmiştim, arkadaşlarım ilk ayda bırakmadı sağ olsunlar (çok önemli etkendir) çevren ilk ay döndürür seni.
sonrasında ben magnet atmaya başladım bir elektrikli motorum vardı ilk başta mondial sanayi sitelerine dairelere gerek face to face gerek at kaç taktiğiyle siparişleri çoğalttım.
ailemle yapıyordum bu işi fakat birazcık totomuz kalkıktı gençtim.
onlara bırakıyordum dükkanı karı kıza gidiyordum.
siparişler falan çoğalmıştı gayet güzel döndürüyorduk.
sonrasında benim sosyal hayatımın bittiğini düşündüm triplere girmeye başladım ulan gençliğimin baharında burada ömür çürütüyorum sonra devrettim 3 senenin sonunda hayattaki tek pişmanlığımdır.

cafe açacak olanlara tavsiyem şudur ki; en güzel iş kendi işinizdir patron olduğunuz iştir asla pes etmeyin reklamını güzel yapın magnet ve broşür bolca yaptırın ve basic bir şey tasarlamayın. iyi pazarlayın eliniz bol olsun eksiltmeyin piyasanın 50 kuruş altında satın ama bol olsun o iş zaten kendini alıp götürecektir emin olun. saygılar sözlük okurları.
Mantar gibi pıtlamaları sebebiyle batması muhtemeldir.
Ancak işlek yerde olursa tutunulabilir.
çok iyi yaptığım olay.
Köfte ekmek işine girmekle aynıdır. Tebrikler battınız.
corona zamanlarında yanlış olacak olan seçenek.

sermaye değerlidir. esnaflığa başlamadan önce mutlaka civarda etüt yapın. en az üç esnafa danışın.
gerçekten sizde ne para varmış boşa savrulacak üzülüyorum para yanlış kişilerin elinde bazen gerçekten.

herkesin çocukluk hayali ya da bazılarımızın yetişkinlik bir kafe açarım oluyor. açan var ama işletebilen çok yok.

bugün kafeden çok ne var ki. her yer kafe dolu. nitelik bakımından ise düzgün bir ortam bulmak zor. gerçi ülkemizde dur ben de kafede oturuyorum bak kafede oturmak ne büyük marifet diye takılan bir güruh var onlar çoğu vasıfsız mekanın daimi müşterisi oluyorlar. ve kahve umurlarında değil böylece bazen güzel kahve yapan butik işletmelerin işlerine sekte vurulup boklu kahve yapanlar da kazanıyor. herkesin yapması gereken eylemdir. lütfen heveslenip ilginiz bilginiz olmayan alanlara bulaşmayın.
Alkol ruhsatlı bi pub açarsanız, tutması kafeye göre daha kolaydır.
patronu olacaksam ve ne kasada duracaksam ne de herhangi bir garsonluk yapacaksam kabulümdür. tek yapacağım ofisimde oturmak ve çalışanlara emir yağdırmak olmalı.