bugün

Millet inkar etmeye çalışıyor. Gayet haklı bir ayet karıyı başka nası yola getirecen?
Cahillik kokan başlıklar.

şimdi ayetleri kendi beyinlerine göre yorumlamaya kalkanlar, islam çağdışı, gerici gibi haksız yakıştırmalar yaparak aslında bu dine hakaret etmiyor, kendi beyin yapısının ne kadar yanlış yada eğitilmemiş olduğunu gösteriyorlar. yukarıdaki ayetten yola çıkan ateist vb zihniyet, allah korkusu yada saygısı gibi bir literatür hayatlarında olmadığı için, islam dininin kadını köle gibi, dayak yiyen bir meta olarak saf beyinlere özümsettirmek istiyor. allah şartsız, kuralsız kadını dövün yada ona her türlü muameleyi reva görün demiyor. aksine, peygamber (sas) hayatında ifk hadisesi yaşandı (hz ayşe annemize münafıklar iftira atmıştı) neyse o ifk hadisesinde bile peygamber (sas) eşi olan hz ayşe annemizi dövmemiş, elini dahi kaldırmamıştır.

şimdi diyeceksiniz ki yazdıkların ayetle çelişiyor diye. bakın kadını mala yada namusa zarar getirdi diye dövebilirsiniz, ama bu suçu işleyen kadını boşayabilirsiniz de. bu çünkü özellikle namusa zarar getirilmesi normal karşılanmaz. fakat nisa suresinin 19. ayetinde onlarla iyi geçin diye peygamber (sas) e ve insanlığa hüküm gelmiştir. yani kadını namus kavramı dışında dövmek caiz değildir.

şu da bir ek bilgi kalsın; yeni evlenmişlerdi peygamber (sas) ile ayşe annemiz. beni seviyor musun diye sordu efendimize (sas) o da, kördüğüm gibi dedi. bu cevap ayşe annemizi mutlu etmişti. sonraki başka bir zaman yine sormuş ayşe annemiz, kördüğüm ne durumda ? diye, efendimiz (sas) ilk günkü gibi demiştir.

yani arkadaşlar islam kadını yücelten bir dindir. bunu unutmayın.
Erkekler, kadınlar üzerinde hakim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar. Bunun için iyi kadınlar, itaatkardırlar. Allah'ın korumasını emrettiği şeyleri, kocalarının yokluğunda da korurlar. Serkeşlik etmelerinden endişe ettiğiniz kadınlara gelince; önce kendilerine nasihat edin, sonra yataklarında yalnız bırakın, yine dinlemezlerse dövün. itaat ettikleri halde onları incitmek için bahane aramayın. Çünkü Allah, çok yüksek çok büyüktür.
-nisa/34

Ulan olmaz olsun böyle din.
yine okumaktan ve araştirmaktan bihaber olan bunyelerin, bir dine inananları belki de gözlerini açmak amacıyla yaptıkları küçük düşürme çalışmalarının başlıca konularindan birisi. zira söz konusu ayetin peygamber dönemindeki uygulamasından haberleri yoktur.
al dedi git dedi karısının kocası olduğunu düşün??
insanlıktan çıkmış dinci zırvası. hayatta en büyük başarısı erkek olarak dünyaya gelmek olan ve bir kadına nasıl davranması gerektiğini bilmeyen yobaz eylemi.
Sevgilerle, Allah...
kendi şiddetlerini haklı göstermeye çalışanların uydurması.
ataerkilliği ve kadına şiddeti emreden ayetteki söz.
geleneksel islam alimlerinin ataerkil toplum yapısında yetiştiğini unutanların yapacağı yorum. "darebe" fiilinin birçok anlamı olduğunu "sözlükçü" ben uydurmadım, dilbilimciler ortaya koymuşken tutup bir anlamını almak, hep "dövün" diyerek islamın özüne ters düşen çalışmalar yapmak ve bunları da kesin doğrudur, islam da böyle gericiymiş, insana değer vermiyormuş gibi düşünerek çamur atmak beyhude bir çaba. hem kelimenin bu anlamının siyak sibak bağlamında daha uygun oluşu da aşikardır. tabi sorun biraz da bunu "görmek"te. illa bunca zaman birçok alim böyle dedi diye hiçbir şey düşünülmeyecekse, tüm bu verilerle farklı bir yaklaşım getirilemeyecekse kuranın evrenselliği nerde kalacak...

anlaşılmayan şu ki neden zoraki kötü şeyler çıkarılmaya çalışılıyor, bunun tersi olabileceğini, ordaki kelimenin bir başka anlamı olduğunu da söylediğimizde biraz durup düşünülmeli kanımca; yani objektif bir perspektife sahip bir insan bunu yapar, düşünür tartar. her dilde böyle şeyler var, kendi dilimizi bilen biri az çok bir çıkarımda bulunabilir.

sözlükçü ben, bu yorumu yaparken, kendim uydurmadım, ortada olanlardan bir çıkarım yapıp sundum ki benim belirttiğim görüşte olan birçok islam alimi de var. acaba kaç tane islam alimi biliniyor, kaç tanesi okunmuş da benim bu söylediklerim uydurma olarak görülüyor...

işin özeti, "kötü" olan her şeyi bir şekilde çamur atarak "din" e, islama yormuşsunuz. aksini hayal dahi edemiyorsunuz, bu yaşa kadar sorgulamadan sadece "yanlış" demeyi öğrenmişsiniz. bunu da; farklı bir yorum getirdiğimizde -ki kanıtlarıyla- "sorgulamıyorsunuz" diyerek ezber cümeleleriyle ve de hiç üzerinde düşünmeden direk kenara ittiğinizde, aslında kendinizi anlattığınızdan anlıyoruz.
her değişim, kendinden önceki toplum yapısı ile değerlendirilirse anlaşılacak bir durumdur. bu tartışma ışığında görünen o ki bir kesim Kur'an' ın ne kadar gerici olduğunu vurgulamakta, diğer kesim onları misyonerlikle suçlamaktadır. dini inancım olmamasına rağmen, şunu bilmekteyim ki islam, kendinden önceki yaşamı altüst etmiş ilerici bir yaşam tarzı sunmuştur. bugünün bilinç ve bilgi düzeyiyle 1500 yıl öncesinin kurallarını yargılamak mantıksızdır. cahiliye dönemi toplumuna göre atılmış ilerici bir adımı bugün yadsıyan zihniyet feodalizmin, köleci topluma göre, kapitalizmin feodal topluma göre ilerici olduğunu da görmez.
(bkz: kadınlarınızı ovun)**
(bkz: yaran ayet yorumları)
(bkz: (#7898348) ).
kadına dayak allah ın emri değildir.
kuran'a göre iffetsiz ve söz dinlemeyen kadın için son çözümdür. bunu istediği gibi algılayan beyinlere hatırlatmak gerekir ki kadınla önce konuşulması sonra yatakların ayrılması en son da dövülmesi emredilmiştir fakat bu dövme pata küte direkt dalıp kadının kaşını gözünü yarmak değil, iz bırakmayacak orantılı bir güç kullanmadır.

yok ben çok insancılım diyorsan ilerde karını hiç yoktan bir sebep için acımasızca dövdüğün zaman sözlüğe bak ve beni hatırla.
(bkz: eyoo eyoo)
inançlı bir insanın sorgulamadan kabul etmesi gereken durum. açık şekilde serkeşliğin ispatı dahi gerekmeden (sizin bu konuda şüphe duymanız yeterlidir erkek olarak) yaptırım aşamasına geçmenize izin veren durum. indiği zaman için belki bir ilerlemedir ama ayetlerin belirli bir zaman için indirildiğini ifade etmenin islama aykırı olduğunu sanıyorum.

Diyanet vakfı, albülkadir gölpınarlı, diyanet işleri eski, ömer nasuhi bilmen, muhammed esed, süleyman ateş, şaban piriş meallerinde "dövün";
Ali Bulaç mealinde "hafifçe vurun";
yusuf ali (ingilizce), suat yıdırım ve diyanet işleri yeni mealinde "hafifçe dövün";
ümit şimşek maealinde "hafifçe dövebilirsiniz";
yaşar nuri öztürk ve edip yüksel mealinde "çıkarın" (Edip yüksel mealinde bir sonraki ayet "size itaat ederlerse onlara karşı bir yol aramayın" diyerek kadına itaat tavsiye edilmektedir) ve
m. pickthall (ingilizce) mealinde "acı verin" olarak ifade edilmiştir.
hem ateist hem de feminist olan yazar kişilerin kur'an-ı tersinden yorumladıklarının kanıtıdır. hani bir söz vardır sizler için, cuk diye oturan cinsten:

Ne yaparsınız ki; iman fukara olunca, zihin ukala oluyor.
(bkz: laf gideceği yeri bilir)
"dövün" kelimesi "uyarı" anlamına geldiği için çarpıtılmış sözdür, burada kuran-ı kerim "harama bakan, kötülük yapan kadınları uyarın" demek istemektedir.

edit: ne de çok kadın dövmeye meraklısın lan seri eksi oy veren ibne.
Erkeklerin kadınlardan daha zeki, azimli ve kararlı oldukları öne sürülerek pekiştirilmeye çalışılan, doğru mu gerçek mi emin olmadığım ayet... Fakat unutuyorlar ki erkeklerin analarının 20 yılda verdiği aklı, başka bir kadın dakkasında geri alır...
allah'ın kuran yoluyla erkeklere ilettiği emirlerinden biridir.

ama pis ateistler tarafından saptırılmıştır bu söz de. aslı şöyledir: "Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince; Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün".

görüldüğü gibi önce öğüt verin, sonra yataklarını ayırın, olmazsa dövün diyor ayet. pis ateistlerin dediği gibi yekten dövün demiyor.

şüphesiz ki islam en hümanist dindir.
(bkz: allah insanı mal yapmasın)
"
--spoiler--
muhabbet'e dedik ki, ey muhabbet, kadınlara el kaldıran delikanlılıktan nasibini almamıştır. kadınlar sizin tarlanız değildir ki, istediğiniz gibi süresiniz. bir hata yaptıklarında onları ikaz et, hâlâ hatada ısrar ediyorsa, dön bir kendine bak, belki de hata sendedir. mesele hallolmuyorsa, çık bi dolaş. yine çözemezsen, 'hadi bana eyvallah' de. ama vurma. kadına vuran bizden değildir.
ey muhabbet, onlara de ki, dört kadın alıp eve kapamak isteyenler, kendileri gidip üç erkeğin kuması olsunlar. biz size aşkı tavsiye ederiz. ha, onun dışında, kim ne arzu ediyorsa, efendi gibi olmak kaydıyla, onu yaşasın. sizin uçkurunuzla uğraşmak bizim işimiz değildir." (ekşi sözlükten)
--spoiler--
(bkz: kadınını döveni hadım etmek)
kadınlarınızı dövün anasını satayım. şühesiz ki onlar saçı uzun aklı kısadır, amin.
(bkz: her söylenileni yapan müslüman modeli)
güncel Önemli Başlıklar