bugün

içinden içki içilen bardak.
ayrıca içki ölçü birimi.
(bkz: şarap)
"şerefe" denilerek havaya kadırılan, tokuşturulan içki bardağı.
asıl hali "kadah" olup dilimize arapçadan geçmiştir.
içindekini yukarıda tutan bardak.
tutuluşundan bir insanın kişiliğinin teşhis edilebileceğinin iddia edildiği alet.
a- kadehi masaya vurmak: kadehler tokuşturulduktan sonra kadehi masaya vurup içmek karşıdaki sizden küçükse "bu masada hepimiz aynıyız, eşitiz" anlamında bir jesttir.
b- kadehi karşınızdakinin kadehinin alt kısmına vurmak: karşınızdaki sizden büyük birisi ise "saygı duyuyorum" anlamında bir jesttir ve genellikle yukarıdaki (a) şekilde karşılık görür.
c- kadeh tokuşturmak: içkinin görme, koklama, tad alma, dokunma duyularına hitap etmesinin yanında duyma duyusuna da hitap etmesi için geliştiği söylenen gelenek.
d- kadeh kırmak: salgın hastalıklar yüzünden içki içilen bir bardaktan başkasının da içmesinin uğursuzluk sayıldığı günlerde yaygınlaşmış daha sonra gelenekselleşmiştir. bugün şampanya içilirken yapılır.
bir kadeh daha var oktay rıfat'ın elinde:

Burası dalyan kahvesi
Ortalık süt mavisi
Apostol bu ne biçim meyhane
Tabağımda bir bulut
Kadehimde gökyüzü
en güzel aynadır o, üzerindeki yansımana bakarsın, için, dışardan göründüğün gibidir. yamuk yumuk.
buğday çekmek için kullanılan ince tahtadan yapılmış bir aletin adıdır aynı zamanda.
insan için değer hesabı yaparken kullanılan ölçü birimi.
Ayaklı kadehler gibidir bazı yürekler; ayağı başka yerdedir, kadehi başka...
lale şeklindeki kadehler şarap içerken kokunun kadehin ağız kısmında toplanmasını sağlar.*
ayaklı bardak.

sırra kadem ve kadeh basmak.
yüzük ve orta parmağın arasına sapı sıkıştırılarak tutulan bardak. yani ben öyle tutuyorum.

Edit: bardak mı ki onu da bilemiyom.
Güzel bir bence şarkısı.
https://open.spotify.com/...%3A37i9dQZF1DWXHrHoo7qtCf
güncel Önemli Başlıklar