bugün

1082 yılında iskender bin kavuş tarafından farsça kaleme alınmış, tarih boyunca bir çok padişah ve devlet başkanı tarafından farklı dillere çevrilmiş eser. * *
(bkz: yazın avratlara kışın oğlanlara meylet)
böyle bir nasihat içerir.
Kâbusnâme, 1082 yılında Kûhistan sultanı iskender bin Kâbus'un, oğlu Gilan Şah'a nasihatleridir. Tarih boyunca pek çok padişah, sultan ve devlet adamı tarafından birçok dillere çevrilir, birçok edebî, tarihî ve ahlâkî eserlere kaynak teşkil eder.

kaynak ve kabusname için;

--spoiler--
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3072
--spoiler--
kadınların dudak yapısı ile vajinalarının örtüştüğünü söyleyen bi acayip kitab.

niye dudak be abi, bir sürü uzuv var ya. bir dudak imgesi vardı kafamda, onu da yedin bitirdin! gel de karar ver şimdi, ağzı büyük kadınlar mı yoksa ağzı küçük kadınlar mı! ne diyorum ben ya paşam saçmaladım iyice.

kalbi büyük, içinde kaybolacağım kadar büyük, firavun mezarı gibi kalbi olsun, kocaman olsun. kaosu küçük olsun, kibrit çakınca yanıp kül olsun, kaosu küçük olsun paşam.

erkekler hakkında ne demişti bu kitab, o da bana kalsın canım.
vajina rekonstrüksiyonu operasyonlarından bin yıl önce dudak-kuku benzerliğinden söz edilmiş kitaptır.

not: vajina rekonstrüksiyonu operasyonlarında dudaktan parça alınıp aşağıya konur.
ikinci murat tarafından ilyasoğlu ahmed adlı birisince farsçadan türkçeye çevrilmiştir.
44 bölümdür, ama yukarıda bahsi geçtiği gibi, sadece amdan bahsetmez. padişah edebinden, halkın günlük yiyeceklerine varıncaya dek, pekçok konuyu kapsar.

ayrıca, içerisinde büyük aleksandırdan kıssalar da barındırır.
Mehmet Cevat Yıldırım' ın bir romanı. Hatta ilk romanı. Twitter mecrasında katıldığım bir yarışmadan kazandığım bir romandı. Fırsat yakalayıp 2 gün evvel okumaya başladım aynı gün içinde de bitirip kitaplığıma kaldırdım. Kitap sıkmadı beni yani kendini okutuyor. Sadece tasvirleri biraz fazla buldum. Ama dosto abimizin yanında hiçbirşey tabiki. Korku romanı olduğu söylenmekte ama sadece içiniz biraz ürperir bence.
Biraz Türk fantastik kitabı gibi olmuş. Gulyabaniler. Cinler. Dungangalar.
Kısaca okuyunuz birşey kaybetmezsiniz.
Mercimek ahmed üstadın büyük eseri.

Kimin kimi hangi mevsim duzeceginin bilgileri mevcut.
hangi ata oynamalı, hangi kaç metre galop yaptı bu kitapta.
1082 yılında Emir Keykavus tarafından oğluna nasihatler olarak yazılmıştır. II. Murat’ın emriyle Mercimek Ahmet tarafından tercüme edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in başucu kitaplarındandır. Eserden bir alıntı: “Miden tok olduğunda daha fazla yeme, usanınca da cima etme. Yaz olunca avratlara meylet, kışın oğlanlara ki, vücutça sağlam olasın. Zira oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir araya gelirse vücudu bozar. Avrat teni ise soğuktur, kışın iki soğuk vücudu kurutur…”
bir babanın oğuluna nasihatlerini içeren kitaptır.

2.murad ın isteğiyle mercimek ahmed tarafından çevrilmiştir.

kitabın bir bölmündeki nasihatte:

"... ve yaz olunca avretlere meylet ve kışın oğlanlara, ta ki bedenen sağlam olasın. Zira ki oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir yere gelirse teni azıtır ve avret teni soğuktur, kışın iki soğuk bir yere gelse teni kurutur vesselam."
güncel Önemli Başlıklar