bugün

Akp propagandasıyla , yerli ve milli olarak kakalanan bir uçak. Uçaklardan anlayan, bu konunun mühendislik bilgisine sahip olan bizlerin, elde ettiğimiz duyumlardan edindiğimiz izlenim.

Uçağı üreten şirket tusaş, basın tanıtım broşüründe kaan'ın 2030'lu (!!---> 30'lu diyince 2037 falan da o kümenin içine girer!!) yıllarda kaan'ın f 16'nın yerini alabileceğini, kendiliğinden yazmış mı? Yazmış!!

Comparison---> karşılaştırması da f16...e f 16 zaten 50 yıldır uçmuyo mu, hani kaan 5. Nesil savaş uçağıydı?...f35'ten daha iyi uçaktı?...

2019'daki paris uçak fuarında tusaşçı amca kendi dememiş miydi, f110turbofan motor kullanılacak kaan'da diye?...

F110 engine, pratt&whitney'in ürettiği motor diil mi, ge yle beraberdiler bir zamanlar...

Motoru amerikan malı, bi de alt seviyesi, olan bi uçak ne zamandan beri "yerli ve milli" oluyo?!...

Navigational sistemlerini de saab'la mı, airbus'la mı anlaştılar, reyiz almanya'ya niye geldi?...burdan soralım, türkiye 'de uçak navigasyon teknolojisini hangi şirket üretiyo?

Benim duyumum, iniş takımları türk malıymış! Onu da çok merak ediyorum uçak iniş takımını hangi kurum nerede üretiyo?

Kanatlarını, flap'larını, flapp hidrolik motorlarını kim üretiyo? Onlara titanyum lehim yapılır, titanyum işleyecek teknoloji kim de var türkiye'de?! Arçelik'te mi? Ülker gofrette mi? Aselsan mı yapıyo...

Soruyorum çünkü tusaş söylemiyo...hadi gizli olsun, kabul edelim.

Yapılan uçuşa bakıyoruz, 13 dakika, meydan turu attırmışlar uçağa!! Ne oluyo onun ismi, deneme uçuşu olmuyo...38 bin feet'e çıkartıp 10 saat uçurdular airbus a321 xlr'yi, ben o zaman bu sözlükte yazdım. Akdeniz'in üstüne 90 dereceyle çakılma simule ettiler, sonra uçağı yeniden kurtardılar falan...bu uçağı 13 dk uçurmuşlar!! Çık bakiim 38 bin feet'e orda eksi 72 derece soğuk var, bak bakiim uçak götü başı dağıtıyor mu?!..

Burda pilot olduğunu iddia eden, mühendislik bilgisi olduğunu söyleyen yazarlar var. Onlar ne dusunuyo? Arabaya taktığın vidayı uçağa takamazsın, çatlar o soğuktan,baaamm diye dağılır uçak havada...zaten 13 dk da havada yaptığı sürat 360 km/h miş...e bizim emektar 737'nin cruising speed' i 950 km/h diil mi? 350 ney, dalga mı geçiyolar lan bizle?...

Yanlış bişey söylemek istemiyorum, ama bana pek çok şey "balon" muş gibi geliyo.
Şahsi düşünceme göre kaan konusunda gerçekten belli aldatmacalar var:
1. Yerli motora daha erken kavuşacak,
2. Açıklanmayan ek özellikleri olacak,
3. Diğer hava araçlarını komuta edecek,
4. Daha erken filo yapacak kadar üretilecek,
5. Deniz platformlarına inen modelleri olacak..

Yukarıdaki de bir görüştür, saygı duyuyorum..

Benim fikrime göre ise, ben bu savunma projelerine canımla ciğerimle tutunuyorum. Üretilen bir füzeyi çocuğum gibi gördüğümden haklarında kötü bir şey demeye de kalbim elvermiyor.
açıkcası motorunun abd menşeili olduğunu öğrenince yerli ve milli vasfı kayboldu bende. keşke öyle olmasaydı.
görsel
iniş takımını sormuş arkadaş, yerli motor üzerinde çalışma devam ediyor 3 senesi var. Bu işler zaman ve tecrübe gerektiriyor, abd ve Avrupanın 100,150 yıllık sanayi geçmişleri var, biz daha 20 yıldır bu işler için bütçe ayırmaya başladık, başımıza savaş açmazlar ise önümüzdeki 20 yılda bölgenin süper gücü olabiliriz.
Manevra kabiliyeti f16 nın altında kalacağını düşünüyorum.
bazı orospu çocukları rize şapka takmıyor diye gemiyle rizeyi bombalayacağına bunlarla uğraşsaydı şimdiye her şey daha kolay olurdu. daha ileriki senelerde de amerikanın marshall yardımı için amerikaya domalacağımıza uçak üretseydik, ürettiğimiz uçak fabrikalarını kapatıp bi de üstüne kum gömmeseydik böyle olmayacaktı.
seçim kazandıracak daha nolsun?

insanlar halk ekmek kuyruğunda gururlu. araba alamıyor ama togg için mutlu.
Yunan dan kuzenim yorgo aradı az önce, o da Kaan marif uçağının aldatmaca olduğunu soyluyo. Bütün Yunanlılar böyle dusunuyo, böyle olmasını istiyip amen diyorlarmış.

Hatta Yunan uzmanlar, Kaan in manevra konusunda ef onaltı dan daha zayıf olabileceyi konusunda hemfikirlermis. Ah Tayyib ahh!!!
Yav kardeş tornado, eurofighter felanda hep konsorsiyum üretimi uçaklar kaldı ki bahsettiğin f35 de aynı şekilde ABD öncülüğünde 9 ülke üretmiyor mu ? ya onuda geç bu gün su 57 dahi bir dönem rus-hindistan ortaklığı ile başladı. Günümüzde birçok askeri techizat artan maliyetler yüzünden böyle büyük konsorsiyum ile üretilmiyor mu ? Türkiye uzun yıllardır 5 F16 üreten ülkelerden birisi değil mi ? TUSAŞ dediğin firma senelerdir yedek parçadan tut, aviyoniğine kadar üretmedi mi bu aleti ? E ayrıca senelerdir de s70 black hawk helikopterleri t70 ismiyle yine TUSAŞ tarafından üretilmiyor mu ? Lan bunca bilgi birikim edinmiş bir firma neden yerli uçak üretemesin. Bu teknoloji ülkesi Kore bile uçak üretirken teknik destek alıyor kaldı ki bizde ingiltere ile ortak çalışıp destek almışız daha ne ? Bu gün f35'in gövde parçalarını üretiyoruz tusaş'da halen...

Yav ülkede ne zaman güzel bir haber olsa siyasete bağlıyorsunuz ya harbi bazen keşke ulu atam ellemeseymiş de zamanında birisinin himayesi altında kalsaymışız diyorum. Ne zaman bitecek bizim bu biz üretemeyiz, beceremeyiz tavırlarımız pes vallahi !
--spoiler--
yunan dan kuzenim yorgo aradı az önce, o da kaan marif uçağının aldatmaca olduğunu soyluyo. bütün yunanlılar böyle dusunuyo, böyle olmasını istiyip amen diyorlarmış.
--spoiler--

Çok güzel söylemiş kuzen yorgo, sen ona benden çok selam söyle, yunan'ın patra şehrinde audi'nin yan sanayii var, a4 ve a6'lara jant ve jant kapağı yapıyolar, yunan hükümetine mektup yazsın, madem türkler iniş takımını yapınca uçağa türk uçağı diyolar, biz de audi halis mulis yunan arabasıdır, diyelim, desin!!..nası türk yemeklerini sahipleniyolar, audi'yi de pis almanlara yar etmesinler !!
Ulan benim nasıl muhalif olduğum ortada.
Ancak Cumhuriyetin üniversitelerinin yetiştirdiği aydın mühendislerin eserine laf ettirmem.

KAAN Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısı. Kimseye yedirmem.
--spoiler--
yav ülkede ne zaman güzel bir haber olsa siyasete bağlıyorsunuz ya harbi bazen keşke ulu atam ellemeseymiş de zamanında birisinin himayesi altında kalsaymışız diyorum. ne zaman bitecek bizim bu biz üretemeyiz, beceremeyiz tavırlarımız pes vallahi
--spoiler--

Biz üretemeyiz yok!! Lafı poposundan anlıyosunuz, çarpıtıyosunuz...hükûmet zat-ı aliniz gibi "bu uçak toplama -konsorsiyum- üretimidir!" dedi mi? Demedi !! Yerli ve milli, dedi !!.. ama belge ve bulgulara bakıyosun, bi tek iniş takımı "türk malı" çıkıyo!!

Ne üretiyosan onu söyliyceksin, doğrudur, boeing dreamliner'ın bazı parçalarını italya'dan alıyo mesela...ama bunu söylüyo, gizlemiyo!! Airbus a320, ki en çok satılan uçak bildiğim kadarıyla %95 alman malı, ama almanya, şunu şunu biz üretmiyoruz, diyo, gizlemiyo, yalan söylemiyo!!...

Sen f 16 seviyesinde uçak yapma planı kurup ona, f35'ten daha iyi dersen...

Olmuyo o.
iyi, kötü birşeyler yapmaya çalışılıyor. başlamak bitirmenin yarısıdır. zamanında vecihi hürkuş vb kişilere engel olunmasaydı belki şimdi 6. nesil uçak yapacaktık.
Keşke motoru ve diğer parçalar tamamen türk üretimi olsa .
--spoiler--
biz üretemeyiz yok!! lafı poposundan anlıyosunuz, çarpıtıyosunuz...hükûmet zat-ı aliniz gibi "bu uçak toplama -konsorsiyum- üretimidir!" dedi mi? demedi !! yerli ve milli, dedi !!.. ama belge ve bulgulara bakıyosun, bi tek iniş takımı "türk malı" çıkıyo!!
--spoiler--
Biladerim, hükümetin ne bok dediği benim zerre umrumda değil. isterse bizzat çekiç ve örsle ben dövdüm desin ben işin gelecek noktasındayım. Banane kimin ne dediğinden son 22 senede tek güzel giden şey savunma sanayi doğrumudur ? Ben bu adamları savunma sanayi "haricinde" eleştiriyorsam, taktir etmem gereken tek şeyde olsa onuda esirgemem. Güzel kardeşim senelerce kuş serisine de yerli malı dendi ? O zaman sorun olmayan bu gün savunma sanayinde neden sorun oluyor anlamıyorum. Lan ben de muhalifim benim size anlatamadığım güzel kardeşim ABD, Rusya, çin vs. bu teknolojileri geliştirirken hiç mi ilk başta destek almadı. Zamanında ABD ve Rusya V2 roketini araklayıp günümüzde ki roket teknolojisini geliştirmedi mi ? Sen birşeye başladığında tamamını mı kendin üretiyorsun ilk başta yokmu bunun ar-gesi felan yahu tamam ülkede doğru düzgün metaluji mi var daha dur bi adamlar ne b.k yapacaksa bi fikir edinsin gelecekte ki yapacaklarını ona göre daha yerli üretirler. Ona göre yeteri seviyede metaluji mühendislik vs. Açar aynı Cat sistemi gibi kendin üretirsin. ilk başlarda olacak yani yabancı parça sonra maliyeti düşürmek için onlarıda yerlileştirirsin.
Rte ve hukumeti ne zaman togg ve kaan gibi milli projeleri secim malzemesi yapmayi burakir, iste o zaman hicbir vatandasimizin aklinda soru isareti kalmaz.

Sirf secim malzemesi oldu diye, alirsam beni akp'li zannederler diye togg'u almayacak milyonlar var bu ulkede.

Hem toplumu zitlastir, sonra da gel milli ve yerli (!) projeler deyip, secim malzemesi olarak kullan. O isler oyle olmuyor iste...

Bu projeler cok kiymetli ama rte ve hukumeti sayesinde doya doya ve rahatlikla bile gurur duyamiyoruz.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar