bugün

Küçükken beğendiğim kitaplarını defalarca kez okuduğum fransız yazar. Balonla beş hafta kitabı favori kitabımdır.
yeryüzünün en afili, estetik mezarına sahip kişisi.

görsel
başımıza celal şengör gibi bir tipitip çıkarmış insandır. iyi mi etti? kötü mü etti?

iyi iyi.

tanım: süper romanları olan bir yazar kişilik.
büyük adamdır.

kitapları hem edebi hem de bilimsel olup her yaştan insana hitap eder.

keşke fransızcam iyi olsa da orijinalini okusam.

indirdim pdf; ama sözlüksüz okuyamıyorum.
Güzel yazar severim.
isterse ineğe tapsın. Dünyanın en ileri görüşlü ve hayalperest yazarı olduğu gerçeğini değiştirmez.
yahudidir

görsel
bir çocuğa verilebilecek en güzel hediye, bu adamın hayal gücüdür.

en büyük futuristlerden biridir ki bunu eserlerinde net bir şekilde görebilirsiniz. birçok çocuğun bilim insanı olma hayalinin baş mimarıdır.
Yapıtları döneminde “ bu adamın yazdıkları gerçekleşmez “ diye yorumlanmış, ileri görüşlü ve idealist Fransız edebiyatçı. Denizler altında yirmibin fersah, arzın merkezine seyahat en bilinen eserleridir.
bu adamın kitaplarını küçükken okuyanlar genelde çok hayalperest ve yaratıcı oluyorlar.
jules vern'i okuyup da dünyayı dolaşmak istemeyen hiç kimse yoktur.
80 günde devrialem adlı romanındaki konsept romanın yayınından kısa bir süre sonra gazeteci hanım nellie bly tarafından denenmiş ve (72 günde) başarılmıştır.
bilim kurgu niteliğinde olmayan macera romanlarının sayısı da az buz değildir.
geleceğe dönüş 3 te doktor brown ve clara'nın çocuklarına verdiği isimler.
gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan biri. tüm kitapları birbirinden güzeldir.
görsel
24 Mart 1905 yılında 77 yaşında hayata gözlerini yummuştur.
Mezarı Cimetière de la Madeleine, Amiens, Fransa'dadır.
Fransızlara pekte fransız kalmadığımızı gösteren, Türkiye'de sevilen fransız üstad, yazar.

80 günde devr-i Alem adlı eserinde geziye çıkmadan önce yanında 20bin sterlin götürüp, 70bin sterlin gemi alıp üstüne aşağı yukarı 19bin sterlinde masraf yapmıştır.
Fantastik kurgu romanı yazarıdır.
Birçok mühendislik veya mimarlık okuyan arkadaşlarla konuştuysam kitap okuma konusundaki yaklaşımları negatifti. Özellikle sayısal bölümde okuyanlar için tavsiye ederim.
19. Yüzyılda yaşamış Çok ileri görüşlü bilimkurgu yazarı.

Yazdığı ay'a seyehat öyküsünden yaklaşık bir asır sonra aya ilk insanlı iniş yapılmıştır.
Ayrıca hikayedeki aya gönderilen topun adı olan culumbiad ismi, apollo 11'in kontrol modülüne verilmiştir.

görsel
bilimadamı yazar.
aya seyahat romanını yazdığında henüz nasa dahi kurulmamıştı.

nasıl bir öngörüdür bilemiyorum.
hayal gücünün sınırlarını zorlamış önemli kişilerden biri. kendisine ilk bilim-kurguculardan, belki de ilk bilimcilerden biri bile denebilir.
Dünya'nın merkezine yolculuk.
(bkz: bu başlığa yazıyorum çünkü fox tv izliyorum)