bugün

Bir şeyi aşırı istemek iyi değildi. Sırf bu yüzden bir şeyin olacağı varsa bile olmazdı.

insanın istediği dozunda olmalıydı.
iyi yazardır.

cennet çayırları
cennetin doğusu
tatlı perşembe
sardalya sokağı
yukarı mahalle

gibi kitapları keyifle okunabilir.
fareler ve insanlar kitabını daha çocukken okumuştum. kitabı bitirdikten sonra bir saat kadar ağlamamak için kendimi sıktığımı hatırlıyorum. bir çocuğa, hayatının en çocuk döneminde bu kadar hüzün yaşatabilen muhteşem yazar.
ilkokulda kitap okumayı sevmememe rağmen öğretmenin verdiği kitabı(inci) okuyup özet çıkarmam gerekiyordu. ilk defa bir John steinbeck kitabı okuyordum ve hayatımda ilk defa bir kitabı severek ve heyecanla okumuştum. Bunda dilinin sadeliği ve anlaşılırlığı sanırım büyük rol oynuyor.
fareler ve insanlar,gazap üzümleri gibi benimde aşırı beğendiğim , anlatımı gayet açık , gereksiz detaylardan uzak , insanı sıkmayan üsluba sahip yazar .
Şu sıralar gazap üzümleri ni okumanızı tavsiye ettiğim Amerikalı yazar.
inci adlı kitabındaki mekan betimlemeleri aşırı iyi olan yazar adeta ortamın icinde hissettiriyor okurken.
Kitaplarini sel yayincilik'in bastigi yazar bey.
Fareler ve insanlar kitabı ile tanıyıp sevdiğim bir yazardır.
En sevdiğim yazardır. Keşke yaşasaydı şimdi, hala yeni eserler verebilseydi. O kadar gerekli ki.
27 Şubat 1902'de Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya eyaletinin Salinas kentinde doğdu. 20 Aralık 1968'de New York'ta yaşamını yitirdi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman-öykü yazarı.

Bir ırgat ailesinin çocuğudur. Babası Prusyalı, annesi ise irlandalı göçmen bir aileye mensuptur. Yaşıtları gibi o da küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. 1920-1926 arasında aralıklarla Stanford Üniversitesi'ne devam etti. Öğrenimini sürdürebilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık gibi işlerde çalıştı. Okulu bitiremedi. Öğrencilik yıllarında başladığı yazmayı sürdürdü. Irgatlık ve işçilik yaparken edindiği deneyimler, eserlerinde işçilerin yaşamlarını gerçekçi bir dile anlatmasına büyük katkı sağladı. ilk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlattı. ilk kitabı " Altın Kupa " (1929). 1936'da yayınlanan "Bitmeyen Kavga"da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlattı. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltti. Üçüncü kitabı "Fareler ve insanlar" 1937'de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine "Pulitzer Ödülü" getiren ünlü romanı "Gazap Üzümleri" 1940'ta sinemaya aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler verdi. izleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı. 1962'de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Steinbeck
Eserlerinde gerçekçi ögelere ve sıradan insanlara yer veren, basit konuları yüksek duygu yoğunluğu ile anlatmayı seçen 1962'de Nobel Edebiyat ödülü almış Amerikalı yazar. Tarım işçilerinin yaşamlarından etkilenmiş ve eserlerinde bunlara yer vermiştir. Yazar bu açıdan Çukurova bölgesindeki tarım işçilerinin hayatlarına eserlerinde yer veren Türk romancı Yaşar Kemal'le benzeşmektedir. Kitaplarının kapağını son kez kapattığınız zaman ağızda buruk bir tat bırakmaktadır.
Anlaşılır Kolay okunan öyküler, romanlar kaleme alan Amerikan yazar.
görsel

Az önce evdeki eski kitapların bulunduğu kutudan kitabını bulduğum yazar.
Nobel ödülü yazardır. Eserlerinde realizm ve Natüralizm etkisi oldukça belirgindir. Çağdaşı olan Hemingway'a oranla daha sade konular üstünde durmuştur. Sıradan insanlar ve onların yaşamı Steinbeck için hep bir ilham kaynağı olmuştur. Sardalye Sokağı, tatlı Perşembe, fareler ve insanlar Kitaplarında görülebilir. Fareler ve insanlar en bilinen Romanı olsa dahi gerçek ustalığını çarpıcı bir şekilde yazdığı gazap Üzümleri ve üç kuşağın inanılmaz bir şekilde hayatını bizlere sunduğu Cennetin Doğusu eserinde görebiliriz.
Mice and men isimli kitabı klasik eserlerinden birisidir.
(bkz: lost)

https://www.youtube.com/watch?v=ZZbRt3rilJY
şuan karşımda duran gazap üzümleri adlı romanın yazarı kendileri.
beyaz inci güzeldir.
gazap üzümleri ,fareler ve insanlar kitaplarını okumuşluğum vardır .tee komünistlik günlerimde .
Sıkıcı kitapları olan, sıkıldığınız vakit "hadi bi okuyayım" deyip iyice sıkılmanıza sebep olan gereksiz yazar.
Zamanında soyadının telaffuzunu ögrenince beni deli hayalkırıklığına uğratan yazar. Keşke "sıtaynbek" değil de "şıtaynbık" olsaymış.

Ayrıca ağlamak isteyip birkaç gün kendine gelememek isteyenlere
(bkz: fareler ve insanlar)
gazap üzümleri kitabını okuyarak tanıdığım yazar.

cennetin doğusu, tatlı perşembe ve bir çok kitabını büyük bir zevkle okudum. herkese tavsiye ederim.

sözlük yazarı olandan bahsetmiyorum elbette.
amerikalı vasat yazar. kitapları vakit kaybıdır. gazap üzümleri, fareler ve insanlar, bitmeyen kavga, alev, inci...
(bkz: grapes of wrath)