bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Koleksiyoncu , Büyücü romanlarını ve Aristos incelemesini yazan feylesof ...
  Kitaplarında köle dünyada özgür bireyselliği tanımlamaya anlatmaya çalışır...
  Sayısız konuda sıra dışı görüşlerini karşılayarak sunar
  1 ... cirkin
 2. 2.
  bir şeyi elde tutma ve bir şeyin tadını çıkarma isteği birbirini yok eder düşüncesi ile romanlarını kurgulamıştır. geçen yıl hayatını kaybeden ingiliz yazarın en ses getiren romanı koleksiyoncudur. kitap okurum diyenlerin okuması gereken bir romandır.
  ... collector
 3. 3.
  dünya fowles'a daha çok fransız teğmenin kadınıile tanır. ilk romanı koleksiyoncu, dan sonra gelenler: mantissa,büyücü,yaratık romanları da fowles edebiyatının has ürünleri arasında sayılır ama dünya literatüründe f.t.k. her zaman fowles deyince akla gelen ilk roman olmuştur.
  derin bir hayal gücü olduğu söylenir. kadın haklarını, kadının uygulamada da erkeklerle eşit haklara sahip olduğunu göstermek ve onlara destek çıkmak için sarah woodruff gibi viktorya döneminde bile kendi ayakları üzerinde durmayı başarabilen kadın karakterleri yaratmıştır.postmoderndir.
  1 ... zinani
 4. 4.
  geçen ön adını düşünüyordum bu yazarın-gerçi diğer,kullanmadığı adı robert vardı bir de işin içinde-john updike,john steinbeck,john varguennes,john charles smithson filan bir başlamışım saymaya john ön isimli yazar ve şairleri. say say bitmiyordu. ama sonunda akşam üstü yorgun bir şekilde saymayı bitirdiğim de bu "john" ön isimli adamlardan dünyada ne kadar çok var diye düşündüm kendi kendime.
  ... zinani
 5. 5.
  aklıbaşında, olan bitenin farkında, oluştuğunu ve duruma hakim olduğunu düşünen insanların, başlangıç olarak en temel e koyduklarını sandıkları tuğla çekildiğin de nasıl kendi üzerlerine çökebileceklerini ve oluşan bu 'geç' bana ne oluyor durumunda nasıl bin e bölünebileceklerini bildirir kitap tı büyücü.. bütün tuğlaları o yaşlı adam çekiyor du.. kendininkileri bile..
  -1 ... havada panik
 6. 6.
  bütün kitaplarını (neredeyse) okumuş bir fowles hayranı olarak söyleyebilirim ki (biraz kişisel entry gibi duracak ama) en sarsıcı kitabı büyücü dür. 500 küsür sayfalık bu korkunç kitabı elimden düşürmeden iki günde okuduktan sonra iki hafta şaşkınlık içinde kafamın içinde yankılanan "oha" "oha" "oha" nidalarıyla ve ördek adımlarıyla dolaşmıştım.kolleksiyoncu diğerlerine nazaran daha kolay okunur (alt metinlere fazla uğramazsanız ve anlam katmanlarında çalışan zihinsel asansörü fazla kullanmazsanız eğer), fransız teğmen'in kadını'nı ise ağlama krizleri yaşamadan ve kaslarınıza kramp girmeden bitirme ihtimaliniz çok azdır, baştan söyleyeyim (henüz okumamış olan duru ve taze beyinlere). bizim edebiyatımızdan ilinti kurulabilecek yazarlara örnek olarak bilge karasu ve yusuf atılgan ı vermek isterim.
  1 ... ditty
 7. 7.
  fowles okurken şarap içilmesi ve riverside 'ın 'out of myself' albümlerinin dinlenmesi kesinlikle tavsiye edilmez. (bkz: lafı tersinden anlamak)
  1 ... ditty
 8. 8.
  fransız teğmenin kadını adlı romanıyla da ingiliz literatüründe tematik, varoluşçu, esrarlı anlatımıyla yerini kazımıştır.
  performansı yüksek kurgusuyla okuyucu kitlesini sabitleyen 1926/31 mart doğumlu ve 2005/5 kasım yılları arasında hayat süren yazar,denemeci.
  ... fayaka
 9. 9.
  okuduğum iki kitabında (the collector ve the magus )kadın karakterleri olabildiğine yetkin, erkek karakterleri ise zayıf gösteren bir yazardır. kitapları cinsel dürtüler, insanın iç dünyası ve temel nokta olarak özgürlüğü benimsemiştir.
  ... akustikcinayet
 10. 10.
  büyücü, koleksiyoncu, fransız teğmen'in yazarı. yazarlığı tanrıcılık oyunu olarak görmüş müthiş insan.
  ... schezophreniac