bugün

radiohead'in in rainbows albümündeki en güzel şarkılardan biri. kolay kolay doyulamayacak cinsten.

just as you take my hand
just as you write my number down
just as the drinks arrive
just as they play your favourite song
as the magic disappears
no longer wound up like a spring
before you've had too much
come back and focus again

the walls abandon shape
you've got a cheshire cat grin
all blurring into one
this place is on a mission
before the night owl
before the animal noises
closed circuit cameras
before you're comatose

before you run away from me
before you're lost between the noise
the beat goes round and round
the beat goes round and round
i never really got there
i just pretended that i had
what's the point of instruments
words are a sawed off shotgun

come on and let it out
come on and let it out
come on and let it out
come on and let it out

before you run away from me
before you start unravelling
just as you take my mic
just as you dance, dance, dance

jigsaw falling into place
there is nothing to explain
regard each other as you pass
she looks back, you look back
not just once
not just twice
wish away the nightmare
wish away the nightmare
you've got a light you can feel it on your back
you've got a light you can feel it on your back
jigsaw falling into place
tek kelimeyle nefis bir radiohead parçası. böyle mükemmel bir albüme bir şarkı bir gıdım daha öne çıktıysa düşünmeden dinlemek lazım. öyle bir şey işte bu şarkı.
2006'da çalınan open pick'in isim değiştirmiş hali.
sonsuza dek dinlenilesi, sonsuza dek back vocal yapılası şarkı.
etkileyici.***
in rainbows albümünde klibi çekilen ilk parça. klip oldukça amatör durmakta ancak genel olarak orjinal ve iyi bir çalışma olmuş, özellikle "dance, dance, dance" bölümünde thom yorke'un yüzü görülmeye değer.
helmet cam mevzusunu daha once gormemiş olanlar için onemli olabilir.minimal,masrafsız ama sahane bir video olmus.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=UKrsBVFsfIQ
--spoiler--
eksponansiyel bir yükselişin habercisi, loop'da öldürülüp parçalanası, gözler kapalıyken saatlerce etrafında dönülesi, baykuşlarla beraber, meze eşliğinde oturulası bir mucize.

eski adıyla open pick yeni adıyla jigsaw falling into place; bir radiohead şaheseri...
*
thom yorke' ün insan olmadığının, radiohead' in efsane olduğunun ispatı. binlerce kez üstü üste dinlenebilir.
yaklaşıyor , yaklaşıyor, yaklaşıyor, çattt diye takadı patlatıp bitiyor. öle acaip bi şarkı.
radiohead'i yüzlerce kez ölümsüzleştiren şarkılardan biri daha...
hayatım boyunca en etkilendiğim üç beş parçadan biri. hatta en etkilendiğim parça... kafayı bulmuş ve mutluluk verici bir yolculuk yapıyormuşum gibi hissettiriyor; içine çekiyor... sanki bende birşeyleri açıklıyor bu şarkı.
jigsaw falling into place başlığı altında bir nevi hayatın sorgulamasıdır.

yok hocu yok. inanamıyorum, aklım almıyor. bi powerturk'te kral tv'de falan cıkan videolardaki insanlara bakıyorum, bir bu şarkıya, bu adamlara. tanrı nasıl bu kadar adaletsiz olabilir ? veya insanoğlu bu iki şeyi nasıl aynı kategoriye sokabilecek kadar mal olabilir?

yok arkadaş. bana müziğin tanımını yapmayın. eğer bas gaza aşkım bas gaza'lara şarkı deniyorsa, müzik klasmanına giriyorsa, bu şey başka bir şey. ismail yk şarkıcıysa, "sanatçı"ysa, bu adamlar başka bir şey. ben insansam thom yorke başka bir şey.

"abartma lan" demeyin, ağzınızı kırarım. yemin ederim tanımlayamıyorum..

mucize adamların bir başka mucizesi..
acayip ritmik ve iki farklı vokal duydugumuz bir radiohead parçası. şarkının başlarında vokal sakinken bi anda patlıyo ve acayi güzel bağlıyo olayı. mükemmel bi parça oldugunu söylemek lazım tabi.
ilk dinleyişteki etkileyiciliğini kaybetmek bilmeyen şarkıdır. radiohead'in modern çağın modern yüzü olduğunu göze sokmaktadır.
bir de şey vardır bu şarkıda. bildiğimiz radiohead havasından grup ayrışıp katıksız önümüzdedir. her şeyini doğalca ortaya koymuşlardır, vaziyet budur dercesine.
zamanında karalamışım bir şeyler gruba dair, bakalım şöyle:
(bkz: #7012918)
Mükemmele yakın bir parça çok doyurucu heleki bu zamanda. Phil in mütevazi duruşuyla taçlandırdığı ustalığı ise tartışılmaz resmen ruh üflemiş parçaya. 2.24 te nasıl keyif alıyor izlenebilinir. Bu arada şahsi fikrim herşey güzelde iş ilahlaştırmaya gelince bir nefes alın o taht dolu(Pink Floyd). Saygılar mutluluklar.
şarkının ismi bütün şarkının özetidir. şarkı ilerledikçe puzzle ın parçaları yavaş yavaş yerine yerleşir. bi şarkının nasıl oluştuğunu görürsünüz dolaylı yoldan, içine alır. şarkı başından sonuna kadar çok değişir aslında ama, davulun tekdüze ritmi yüzünden bunu farketmezsiniz. bu da müziğin sihri sanırım. neyse, basit olduğu kadar da karmaşık bi şarkı özetle. yaşattığı duygular da öyle.
radiohead'in açık ara en güzel ve en kaliteli şarkısıdır. hatta şarkı değildir, başka bir şeydir yani.

katmanlardan oluşur. her bir katmana ulaşabilmek için defalarca dinlemeniz gerekir bu şarkıyı. her bir katman başka bir iç acıtıcılıktadır.
radyokafanın diğer meşhur şarkıları bu şarkının yanında sönük kalmaktadır, o kadar güzeldir.
loopa alınıp hiçbir şey yapmadan saatlerce dinlenebilir şarkıdır. sözlerinden tek bir bütünsel bir anlam çıkaramadığım halde sihirli melodisiyle hep dinletendir.
çalması amma zor şarkıymış. iki saat uğraştım ve başardım. sözleri de ezberlersem bu iş tamam.

edit: iki güzel örnek

https://www.youtube.com/watch?v=kBbvRo5KtNM

https://www.youtube.com/watch?v=x0YbxY-u7fI
arada sıctım ama işte. millet uyuyor sessiz * deneme

http://vocaroo.com/i/s1ut5fzjOFyZ
bu şarkıyı seven bu düzenlemeyi mutlaka dinlenmeli. özellikle dance dance dance kısmından sonraki hanım vokalin sözleri şarkıdaki sözsüz ama çoşkulu kısmı resmen uçurmuş!

https://soundcloud.com/of...gsaw-falling-into-place-1