bugün

iş bulmak zor üstüne bide torpille alım yapıyorlar herkes eşini dostunu yakın çevresini işe almak peşinde.
bir yorum gördüm. hakkınızı yedirmeyin minvalinde. katılıyorum.

şöyle diyor eleman; "işveren hammadde zamlanınca okey, vergi oranı artınca tamam, kiralar zamlanınca el mahkum ama işçiye vermeye gelince 'siktir amk' diyor" diye. üzerine ben de eklemeler yapacağım.

bakın ben iş hayatında çok zor zamanlar geçirdim, geçiriyorum. ama yaklaşık 3-4 sene "para istemiyorum" kıvamında çalıştım. çok çalıştım. aksi gibi çok da potansiyelliydim. özel sektörde her şeyi ilerletiyorsun, bazı konularda büyük sınıf atlıyorsun, tüm bunlara rağmen ücretin damla damla ancak artıyor. hele de bizim ülkedeki enflasyona bakarsak 4 yıl önce aldığım asgari ücretle daha zengindim ben amk.

insanımızda, özellikle de orta alt sınıf aileye mensup anadolulu vatandaşlarda duygusallık had safhada. üzerine bir de hak hukuk adalet, allah korkusu, nasip, kısmet, harama el uzatmama gibi bazı etik değerler default geliyor. gelsin elbet, harikulade şeyler bunlar. ama özel sektörde sizin masanın üzerinde duran paradan pay talep ettiğiniz kişilerde bunların zerresi yok. zerresi olmadığı gibi sizde bunların var olduğunu da biliyorlar. bildiklerinden kullanıyorlar.

bunları göz önüne alarak kimseye piç olun, haysiyetsiz olun diyemeyiz elbet. zaten desek de insanın bir karakteri vardır, değişmez. peki ne diyebiliriz? duygusal olmayın.

"duygusal olmayın" öğüdünü hayatın her yerine uygulayabilirsiniz ama özellikle iki yerde uygulanması büyük önem taşıyor;
1- iş hayatı
2- borsa

borsaya ayrıca değiniriz.
iş hayatında fırsatları kaçırmamakla birlikte 5 lira fazla verene gidin, ahlaksız gibi 1 liranın lafını yapın. çünkü ekonomik olarak kıyaslarsak sizin işverenler karşısında maaşlı bir çalışan olarak yerde 50 lira gördüğünüzde üzerine balıklama atlamanız bile abes kaçmayacaktır. ego yapmayın. duygusal olmayın. para konu oldu mu her şeyi bırakın, ne koparırsanız o kardır.

sınırınızı bilin, olmayacak hayallere kapılmayın mutsuz olursunuz. insan gelişir, insan değişir. fakirken zengin olur, büyük adam olur. zenginken dibi görür, kalbi dayanmaz ölür gider. sizi sıkan şey 100 performans verirken kazancın 50 bile olmaması belki. ama 50 sıfırdan iyidir her şeye rağmen. hem oralarda olmanıza vesile olur. ve oralarda hergün her an olursanız bazen 100 performansa 200 kazanç da denk gelebilir.

naçizane..
Allah düşmanımın başına vermesin. Allah düşmanımın dahi rızkını kesmesin.
Zorun da zorudur. Düşman başından bile ırak ola.
6 yılla rekor kırdığım ve rekoru hala devam ettirdiğim hede.
görsel
Efendim.
Zor iştir. Düşman başından bile uzak ola.
işte çalışmayıp rahatına bakmaya vesile olur. bir de üstüne insan kendini geliştirirse tadından yenmez. üniversite mezunları da zaten asgari ücretle çalışabiliyorlar zati.
Zordur. Gecenin bir vakti kalkmanıza ve sigara üstüne sigara yakmanıza sebep olur.
Geçen seneye kadar 5 sene yaşadığım cehennem.

Gerçekten muhtaç halde olup işi olmayan gençleri düşündükçe vicdan azabıyla yerin dibine girmiş hissediyorum kendimi. Sabretmek ve boş durmadan çalışmak en iyisi işsizken. Evde şınav mekik çekmek dambıl kaldırmak çıkıp dışarı yürümek dahi insanı bunalımdan bir nebze çıkarıyor.

Hiç çalışmamış üniversite mezunu arkadaşlara çok aşırı çalıştırılıp yıpratılmadığınız müddetçe iş seçmenize lüzum yok diyorum. iş dediğiniz şeyi gözünüzde büyütmeyin asla. sokakta yürüyen insanlar o işlerde çalışıyor. Kimse atom parçalamıyor zaten. Mesele sadece alışmak tecrübe kazanmak. Karın tokluğuna dahi olsa çalışmaya başlayın çünkü bizzat çalışmanın kendisi sizi çok daha iyi hissettirecek.
işsizlik sadece iş bulamamak değildir; Aynı zamanda Sevilmeyen işe girmeye zorlanmaktır.
(bkz: bez bebek nana)
Nefret ettiğin insanlarla dolu, yönetimin yonetimsizlik, sistemin sistemsizlik olduğu rezil bir şirkette çalışıp yıpranmaktan daha
Kötü olmayan durumdur.
miras kalan kira gelirleri ile geçinen, "aile şirketi"nde yönetici olan tipler de buna dahildir bir yerde.
her geçen gün daha da büyüyen bir sorun.
torpil yarışıyor artık her yerde, bırak milyonlarca insan yaklaşık 10 milyon işsiz var, iş bulmak hayal.
Nasıl bir cehennem olduğunu bildiğim bela.

Gençlere tavsiyem bu ülkede bir yerlerde bazı insanların seviyeli işler yaptığını düşünüp de bu işlerde çalışmam lazım diyerek boş yere beklemesinler.

Emin olun dünyada da türkiye'de de iş hayatı da mallar ordusuyla dolu.

Ben en iyi kabul edilen üniversitede derece yapmış olarak okumuş en yüksekte bilinen adamlarla muhatap olmuş biriyim. Çok nadir binde bir insan haricinde dünyada hiçbir insanda bir cacık yok herkes emek verdiği kadar bir noktaya geliyor en nihayetinde.

Emek vermekten vazgeçmeyin okuyun araştırın vicdanınız rahat olacak kadar uğraştığınıza emin olun.

Bim'de çikolata dizmekle atom parçalamanın esas itibariyle hiçbir farkı yoktur bunu bilin. Hepimiz acıkan canlılarız ve aslında yaptığımız şey karnımızı doyurmaya çalışmak.

iş denilen şeyden harikulade bir şey beklemeyin asla bundan dolayı.
En doğal insani ihtiyaçlarından dahi yoksun bulunma durumuna işsizlik denir.
görsel
torpil yarışıyor artık her yerde, bırak milyonlarca insan yaklaşık 10 milyon işsiz var, iş bulmak hayal. iş falan bulunmaz
Hayatımın en güzel günlerini geçirdiğim dönem. Kıymetini bilin.

Not: paraya ihtiyacınız yoksa tabii.
işsizlik uzun vadede çok sıkıntı olabiliyor. Bir de apartmanda yaşıyorsanız psikoloji bile bozar. Kısa zaman olursa dinlenmek için birebirdir.
paraya ihtiyacı olmayan işsiz değildir.
5 sene işsiz kalmış ve yeni işe girmiş birisi olarak iş bulmak için tavsiye edebileceğim tek şey maaş beklentinizi düşürün.
yüzde 50 olmuştur 15 milyona yakın geniş tanımda, ülkenin amına kondu
güncel Önemli Başlıklar