neredeyse izmirlilerin tamamında bulunan gereksiz ve itici bir özellik. bana ne kardeşim izmirliysen izmirlisin, halla halla!
(bkz: urfalıların muşlu olduklarını belli etme merakı)
izmirlilerin sevmediğim tek yönüdür. kendilerini diğer insanlardan üstün görme çabasının vermiş olduğu ezikliktir.
-yassak gardeşim yassakk girilmez
-ama abi ben izmirliyim
-hee iyi
-sagol
-dur gardeşim yassaah girilmez dedik
-izmirliyim deyince ben..
genelde izmir kızlarının gerçekleştirdiği merağımsı* eylem.
"çok güzelim ben, hadi bayılın beni görünce" benzeri bir monologla birlikte saçlarını falan da savurabilir bu kişi.
ardınıza bakmadan kaçmanız önerilir.
çözemediğim meraktır. gerçekten de vardır. sanıyorum ki istanbullulara karşı ezik hissetmelerinden kaynaklanıyor. ne alaka demeyin, istanbul ve izmir önem ve büyüklük açısından önde gelen şehirler ve bu merak da izmir'in güzelliğinin istanbul'un yanında hiçbir şey olduğunu farkında olmalarından kaynaklanıyor gibi... evet, istanbul benim şehrim, seviyorum kardeşim... 3 gün ayrı kalsam işlerim ters gidiyor, o derece. *
gerçektende olan meraktır. hayır ben izmirliyim ordan biliyorum. evet evet izmir.
+nasılsın gizem?
-izmirliyim ben
+biliyorum da hayrola?
-yırtığım ben yani ona göre
+tamam da..
-hadi git be kafa açıyon.
Açıkçası Türkiye'nin en demokrat kenti olduğu, insana insan olduğu için değer verildiği bilinen, çağdaşlaşma ve aydın düşünce konusunda olumlu bir bilince sahip olduğu gerek seçim sonuçlarında, gerekse de kültürel vb. etkinliklerle her daim göz önüne çıkan güzel izmir'in güzel insanlarının haklı davranışıdır.Bu duyarlılıkla her daim gururlanmak onurumuzdur.

Ayrıca bakmadıysanız bir daha baknıız;

(bkz: 3 temmuz 2008 canlar kor içinde izmir zirvesi)
"biz çok güzeliz, kusursuzuz" mesajı vermeye çalışan eblek ve bön bakışlı kızlarda bolca bulunan merak.

(bkz: göte gelmemek için hafif konuşmak)
burda bile sürekli haklarında atılıp tutulan, karın ağrısı yapan kızlardır izmir kızları. kendilerini farkettirmeden farkediliyorlar, erkekleri de öyle, yani belli etmeden çok, belli olma söz konusu.
(bkz: çok amacli ayarlar)
+merhaba izmirliyim ben.
-he gavur memleket yani.
+yoo güzeliz biz aynı zamanda.
-he kaşarlık varmış sizde zaten.
+ama çeşme'ye 1 saat benim memleketim.
-gavurlarla çeşmede kaşarlı bi gece hee hehehe.
+amk senin süleyman tamam mı?
-ağızlarıda bozuk kaltakların.

(bkz: izmirlilere verilen ayarlar)
+merhaba ben verengül,
-aa merhaba ben de pipican
+pipican ben izmirliyim biliyor muussunnnn ?
-hasktir mnskym sen de mi?
(bkz: sözlükteki izmir kompleksi)

hatta tüm türkiye'de vardır bu; izmir gavurdur, kızları şöyledir böyledir falan...
bu kötülemek için kasanları da anlamak mümkün değil aslında, izmirliler sizi takmaz lan, umurlarında bile olmazsınız, rahat insanlar onlar.*
ugandalıların ugandalı olduklarını belli etmeme çabasından çok daha aşağılarda biryerlerdedir bu merak. sigara paketinin üzerine konan lanet araba anahtarı veya elde taşınan 250 kameralı ceptelefonu gibidir bu merak.
böyle birşey olabilir hak verdim yani. bu arada izmirli olduğumu söylemiş miydim.
(bkz: biz karşıyakalıyız)
(bkz: biz göztepeliyiz)
konyalilarin, zonguldaklilarin, kutahyalilarin, manisalilarin, kayserililerin vs, ilkokul hatta ortaokul caglarinda buyuk sehirlere goc edip yerlestikten sonra memleketlerini saklamalarindan, israrla izmirliyim istanbulluyum demelerinden cok daha hosgorulebilir meraktir.
sadece çekememezlikten ötürü ayıplanacak bir meraktır bu. ben izmirli olsam tişörtüme bile bastırırdım, az bile yapıyorlar. öpüyorum buradan onları, hepsine çok selamlar yolluyorum.
tamamen yanlış bir intibanın dışa vurmuş halidir. genelde kişiler eğer karşıyakalı'ysa tabi zaten izmirliyim demez,kafsinkaflıyım der o da pek tabi sorulduğunda...bu birinci örnek. ikinci örneğimize geçersek, -ki bu genelde izmirli bayanların karşılaştığı bir durumdur- güzel bir hatunsanız hele direkt damga yapıştırılır..

+izmirlisiniz sanırım
- ne alaka
+bir tek izmirin kızları bu denli güzel olur
-ehehe evet

e şimdi burada yanlış olan nedir?kimse ısrarla belirtmiyor izmirli olduğunu...güzelsek bizim suçumuz ne??

tabi bir de gavur izmirliğimiz var ki o daha da evlere şenliktir.bak işte bu gibi bir durumda gavur izmirli olduğunu belli etmek farzdır...
genelde kızlarında olan meraktır. marka olduklarını zannederler.
aslında yapılmaması gereken davranıştır. zira insanların (!) kafasında "oğlum izmir'de kızlar teklif ediyormuş diyollar ya yalan o direk veriyorlarmış" düşüncesini oluşturuyorlar. çünkü türkiye'de nadir şehirde balkonunu yıkamış, denize karşı rakısını açmış içen insana "abi hayatı sen yaşıyorsun be" dediğinizde o abi sizi sofrasına buyur eder.
izmirliler/egeliler/göçmenler iyidir diğer herkes kötüdür mantığıyla hareket edenlerin genel eğilimlerinden kaynaklanan huydur.

genelde ülke bölünsün sadece batı kalsın diyenleri de çoktur içlerinde. inanmayan aşağıdaki ilana baksın. ön not olarak belirtelim bu ilan gibi bir çok ilan ver internette...

--spoiler--
2oda L salon 2. kat kombili daire
tercihen göcmen trakya ege li ailelere kiralıktır.
teşekkürler
700 kira
1400 dep
700 komisyon

http://www.hurriyetemlak...._detail.php?ad_id=1726905
--spoiler--
- mevzuya +10 puanla başlamak içindir.
Başlığı okuduktan sonra bende de hayli fazla olduğunu düşündüğüm meraktır. insanlar izmirli olmasıyla heryerde övünür evet. ve izmirli olmayanlarda bundan sıkılır, evet sıkılır. ozaman bu sıkılan arkadaşlarda kendi memleketleriyle övünerek izmirliyi sıksınlar. övünemiyorlar mı? ozaman ben bilmem, ben izmirliyim.