bugün

SiVAS ACISI

"Ben tanırım
Bu bulut bizim oranın bulutu
Hemşeriyiz ne de olsa
Benim için kalkmış ta Sivas'tan gelmiş
Yurdumun bulutu
Başımın üstünde yeri var

Ben bilirim
Bu rüzgar bizim oranın rüzgarı
Hemşerimiz ne de olsa
Benim için kopup gelmiş yayladan
Yurdumun rüzgarı
Kurutsun diye akan kanlarımı

Ben anlarım
Bu acı bizim ora işi, hançer acısı
Bir ülkedeniz ne de olsa
Aynı dili konuşsak da
Anlamayız birbirimizi
Hançerin nakışı
Tanıdım acısından, Sivas işi

Ben duyarım, duyumsarım
Bizim oranın sızısı bu
Binip kara bir buluta Sivas ilinden
Sivas rüzgarında uçup gelmiş
Helallik dilemeye

Ey yüreğimin onmaz acıları
Ey beynimin dinmez sancıları
Suç ne bende, ne de sende
Ne de olsa yurttaşımsın
Kapalı da olsa bütün vicdan kapıları yüzüme
Bilmelisin, bir yerin var can evimde..." (*)

Sivas Şehitleri'nin belki birilerince diri diri yakılıp bizden alınmak istediği, ama bize göre 15. kez çiçek çiçek, dalga dalga ve tüm görkemiyle filizlendiği bir coğrafyada; 37 canın ve onların yolunda, karanlığa inat adımlarını sıklaştıran ve hep sıklaştıracak olan tüm demokrat, aydın, duyarlı ve güzel insanların anısına düzenlenecek olan ve yine bir o kadar duyarlı ve güzel insanların katılımıyla gerçekleşmesi hedeflenen zirve.

REzil, Sivas Katliamının 15. yıl dönümü 2 TEmmuz 2008'in ertesinde, 3 TEmmuz 2008 tarihinde izmir Balçova Belediyesi'nin inciraltı Açık Hava tiyatrosu'nda düzenleyeceği "CAnlar Kor içinde" adlı etkinlik, aydınlığa dair sorumluluk ve bilincimizle amacına ulaşmalıdır. Bu doğrultuda elini sadece birkaç saatliğine klavyesinden çekip, aydınlığı ve geleceği adına birşeyler yapmak isteyen herkesi o gün aramızda görmek istiyoruz.

Zirve, herhangi bir siyasi parti veya oluşumun yansıması olmamakla birlikte karanlığa karşı mum yakıp, yobazın karanlığını yırtmak isteyen herkese açıktır. Herhangi bir siyasi tavır olmadığı gibi, o gün bizlerle özünde aynı bilinci taşıyan, her türlü yaşayış ve düşünüşten insanın yeri hazırdır.

ETkinlik saat 21:00'de başlayacaktır ve ücretsizdir. Katılımcılarsa şöyle:

KONUŞMACILAR

*CAN DÜNDAR

*ALi BALKIZ(ALEVi BEKTAŞi KÜLTÜR ve DAYANIŞMA KONFEDERASYONU GENEL BAŞKANI)

*FEVZi GÜMÜŞ(PiR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞi GENEL BAŞKANI)

ŞiiR

*NiHAT BEHRAM

*ENVER ERCAN

*VEYSEL ÇOLAK

*ZERRiN TAŞPINAR

*SEZAi SARIOĞLU

SLAYT GÖSTERiSi

*SEMAHTA YANANLAR

RESiM SERGiSi

*AYFER GÜLEÇ ( 2 TEMMUZ'DAN iTiBAREN KÜLTÜR EVi'NDE iZLENEBiLiR)

MÜZiK DiNLETiSi

*DERTLi DiVANi

*GRUP YORUM

Tam Buluşma Yeri: Mavi Puntolarla "izmir Sanat inciraltı Açık Hava tiyatrosu" yazan yerin önü.
Saat:19:00

Kime sorsanız gösterilir. Dolmuş, otobüs vs. her türlü araçla ulaşmak mümkündür. Mekanın sağında Balçova ilçe Emniyet müdürlüğü, solunda ise Bahçe Cafe bulunmaktadır.

Öncesinde biraz sohbet edilmesi amaçlanmaktadır. Geçen yılki yoğun katılım sonucu bazı seyircilerin dışarıda kalıp sinevizyondan izlemek zorunda kaldığı düşünüldüğünde de, orada olabildiğince erken bulunmamız yararımızadır. Yine de her türlü gecikme ihtimali olduğunu düşünen yazar arkadaşlarımıza telefon numarası vermek farz olmuştur. Zirveye katılmak isteyen veya konuyla ilgilenen arkadaşlar, her türlü soru, görüş ve öneri adına da özel mesaj yoluyla irtibata geçebilir. Zirveye ve gidişatına ilişkin ayrıntılar zirve gününe dek bu entryde güncellenecektir.

Önemli Not: Eğlence amaçlı değil, anma amaçlı zirvedir.

Ayrıca; Katılmak isteyenlerin yarın saat 19'da iNciraltı Açık Hava tiyatrosu önünde elinde, kırmızı karton üzerine siyah kalemle yazılı "sözlükler zirvesi" pankartını taşıyan insanların yanına yaklaşmaları rica edilen zirvedir.
--spoiler--
gülüşüm Sivas Yangını,
Ağlarsam kızma.
Ölüm bile,
Yakışıyor bazı adama...
--spoiler--
zirvebox'tA da yerini alarak güzelleşen zirvedir efendim kendileri.
çok güzel düşünülmüş bir zirvedir, düşünenin beynine sağlıktır, aslandır! *
kampta olacağımdan katılamayacağım zirve. iyi eğlenceler herkese.
etkinliğe sivas '93 te dahil edilseymiş iyi olurmuş hani, genco erkal'ın böyle bi teklifi geri çevireceğine ihtimal vermiyorum ben zaten, olsun böyle de güzel. yazarların etkinlik saatinden biraz daha erken bir saatte buluşup hem tanışıp kaynaşma hem de bi bakıma uludağ sözlük'ü de temsilen birarada orada olmaları açısından güzel olabilir, böyle de bir öneri sunayım.

ek/düz: son paragrafı okumamışım meğer, 7'de buluşulacakmış zaten, yaralımasalçocukları uyardı sağolsun. belirtmeme gerek var mı bilmiyorum, ordayım ben de.
Başlamasına 1 hafta kalan zirvedir. Katılımlar beklenmektedir...
izmir'de olabilseydim eğer seve seve değil içim kan ağlıyarak katılırdım dediğim zirvedir. keşke böyle bir zirveyi tetikleyecek olay olmasaydı.
Bir kıvılcım eritebilir mi bir canı? Buhar olur yağar günü geldiğinde gökyüzünden.
*
aksilikleri teker teker aşıp gideceğim zirvenin ta kendisi.
staj muhabbetinden dolayı sıkışık olduğum şu günlerde gelmek için kendimi aşarak gelmeye çalışcağım zirvedir. bir diğer durum da nasıl geleceğim lan ben korkusudur...
izmirde bulunsam büyük bir memnuniyet ve onurla katılacağım ama imkansızlıklardan dolayı sadece gönlümle katılabileceğim bir zirvedir.
memleketin en karanlık günlerinden birini unutmamak ve unutturmamak için izmir ve dolaylarında bulunan her erdem sahibinin katılmasını temenni ettiğim bir zirve. din adına yapılan katliamların, hem dinimizi hem de insanlığımızı lekelemesine müsade etmeyenler bu zirvede olacaklar o gün. sonuna kadar destekliyorum!
(bkz: 2 temmuz müslümanların bayramı) diyenlere inat aydınlığa doğru giden yolda kalleşçe katledilmiş canlarımız için, yobaz faşizmine karşı katılınılması gereken zirvedir.
izmir'de olup da nasıl ulaşabiliriz diyenler için;

Konak ya da Gümrük'e herkesin nasıl ulaşacağını bildiğini varsayarak:

http://img183.yukle.tc/images/6030inciralti.JPG

Ayrıyetten diğer güzergahlara ve kalkış saatlerine bakmak için;

otobüs güzergahları: http://www.eshot.gov.tr/h...aat/Site/EshotHatlar.html

otobüs saatleri: http://www.izmir.bel.tr/otobus.asp

metro saatleri: http://www.izmir.bel.tr/metro.asp

feribot ve vapur saatleri: http://www.izmir.bel.tr/vapur.asp

not: karşıyaka'dan gelecek arkadaşlar için göztepe'ye saat 18:30'da vapur seferi var. göztepe'den de herhangi bir güzelbahçe otobüsüne binip inciraltı'nda ineceğim derseniz şöföre sizi uygun bi durakta indirir.

not2: Aşağıdaki adres saat 00:00'dan sonra sabaha kadar sefer yapan 542 nolu konak-çiğli (konak, talatpaşa, altınyol, karşıyaka-girne, çiğli-merkez güzergahı) otobüsünün saatleridir. yani ola ki son otobüsü kaçırırsanız gece 12'den sonra da güvenle dönebilirsiniz, içiniz rahat olsun.

http://www.eshot.gov.tr/h...areket%20Saatleri/542.xml
Herhangi bir buluşma,tanışma,kaynaşma zirvesi olmayıp, 2 temmuz 1993 sivas şehitlerini anma bilinciyle düzenlendiğinden daha sıkı kenetlenmek adına; ekşi sözlük, itü Sözlük, izmir Sözlük, Özgür Sözlük, Lafmacun vb. oluşumlardan yazar arkadaşlara da açılıp, ortaklaşa düzenlenecek olan zirve.
zirve'nin ekşi sözlük ayağını organize etmek üzere ekşi'de de yazar olan arkadaşların yaralimasalcucuklari ile irtibata geçmesi rica olunur. bu zirve sözlüklerin de böyle hassas bir konuda ortak bir duruş sergilemesi açısından önemli aslına bakılırsa, bu bakımdan ne kadar çok kişi olursak sessizliğimizin sesi o kadar gür çıkacaktır, şeriat istiyoruz diye haykıranlara inat.
Ekşi Sözlük'te de başlığı açılan zirvedir. ilgili yazar arkadaşlar, zirveyi diğer duyarlı yazar arkadaşlara da açar ve başlıkları ilgili sözlüklerde sol frame'e taşırlarsa seviniriz...
en anlamlı zirvedir.
sivas'ta, 2 temmuz 1993 günü gericiliğin yükseliş miladı olan ve aydınların katledilmesine karşı izmir'de düzenlenen etkinlik.
Sivas'ın ışığını söndürmemek isteyen herkesin katılımına açık zirvedir. 3 gün kalmıştır ve katılımlar beklenmektedir.

(bkz: unutmak suça ortak olmaktır)
Gözlerinin önünden alevler gitmeyenlerin, göz yummamayı ve unutmamayı şiar edinenlerin zirvesidir. Ölümler yadsındıkça, yaşam çekilmez olur.
en çok katılmayı istediğim ama imkanlarım dahilinde olmayan zirve. ama gönlüm her zaman canlarla beraberdir.
içerisinde insan sevgisi olan herkesin katılması gereken zirve.
buna bakan şuna da baktı:

(bkz: 2 temmuz 2008 sivas yangini ni anma izmir mitingi)

not: artı veren arkadaşlara teşekkürler ama yanlış yere girmişim bkz'ı, düzelttim hatamı.
3 TEmmuz 1993'ün 15. yıldönümü adına, Sivas katliaminda öldürülen insanlari anma bilinciyle gerçekleştirilecek olan gerekli zirvedir . gerci ben katilamiyacağim üzüldüm ama elden baska birsey gelmiyor.