bugün

sorsalar elhamdülillah muslumanim derler. depremden hemen sonra ev sahiplerinin yaptığı zamlardir.
görsel
2100 liralık ev, deprem olduktan hemen sonra 2650 lira yapılmış.
görsel
Yazıklar olsun fırsatçılığıdır. Evet.
Bunun yanında para mara almadan evlerini, yemeklerini paylaşan paylaşmak isteyen sayısız insan da vardır.

Fakat;

iyi insanlar zengin olmadığı sürece bu hep başlıktaki gibi olmaya devam edecektir.

bu şartlarda iyi insanların zengin olması çok zor görünüyor bu da bir gerçek.

*vicdanlarını siktiklerim.
Yani şimdi sizin eviniz olsa 2 kişi birden aynı anda istese ortaya survivor parkuru koymazsınız en çok parayı verene al senin olsun dersiniz.
Elazığda da aynısı olmuştu. izmirin diğer yerlerden çok da bir farkının olmadığını gösteren güzel bir örnek. Fırsatçı ibneler her yerde var. Yavşaklık Türkiye gerçeği. Yavşaklığın kılıfı her zaman hazırdır. Fırsattan istifade. Al işte, hepsi aynı laci, al birini vur ötekine..
sorsan ," elhamdulillah kemalistiz" derler ama is paraya gelince, hoff!!!

he birde, "izmir aydin kesim, elit kesim anadolu comarlari" falan derler ardindan da boyle bir olay vuku bulunca "elazıg da da ayni olmustu, izmir diger yerlerden pek farkli degil" derler.

akepeli ev sayipleri de olabilir tabi bu zamlarin sebebi. hoff yha hofff.
Ev kiralari kaldırılsın.
Yasaklansın.
Bu ulkede çozum yontemi bu maalesef.
depremzedelere yardım etmek devletin görevi, mal sahiplerinin değil. adam kaç lira isterse o kadar yapar evinin kirasını kimse kimseyi bu konuda yargılayamaz. iyilik gönülden yapılırsa anlamlı olur yapmak istemeyene neden iyilik yapmıyorsun denmez açık ve net.
Van depremınde ve bir kaç deprem sonrası bu olay olmuştur ülke olarak kan emiciyiz.derhal bu pnelere ceza kesılmelıdır hatta imkan varsa evlerıne el koysunlar.
Şaşırmadım.

Ve hiç bir önlem de alınmayacak, yine vatandaşa girecek.

Kendimden biliyorum,
Elazığ'daki depremden sonra yaşanan durumun burada da kendini göstermesi.

Gerçek türk halkı bu değildir ...
Devlet bu fırsatçılara acil yaptırım uygulamalı kira ücretlerini de makul seviyelere çekmelidir. Özellikle 3 büyük ilde köpek bağlasan durmaz yerlere istenen kiralar inanılmaz. Ev sahibi ensende boza pişiriyor isterse...
izmir için modern daha batılı sanıyordum. ama sadece ülkenin batısında olmasıymış.

mesela ramazan ayı gelir normalde amaç tokun açın halinden anlaması felandır. ama her sene aynı terane ramazan ayı gelince hemen etiketlere zam yapılır.

kurbanda da aynı normalde 10 bin tl ise büyükbaş kurbanda artık ne tutturulursa pazarlıkta da abi bu dini görev kesenin ağzını açacaksına getirmek. bunda da sözde fakir fukara et yesin.
yav sen biraz ucuza ver alanda biraz daha fazla alıp dağıtsın sende sevaba gir.

patlama olur taksiciler yüksek fiyattan müşteri taşır. öğrenci askersen yolunacak kazsındır. yav adam öğrenci asker gurbetten gelmiş yardımcı ol.

kadın evsiz yurtsuz kalmıştır zor durumdadır ama yardım edenler ondan faydalanmak ister. işin özü fırsatçılık her yerde. bunun dinlede alakası yok elitlikle batılılıkla. tamami ile vicdan ve merhametle.
Toprak diyorum gözlerini diyorum doyursun diyorum.
yurdum insanının onurunun haysiyetinin ve şerefinin ne kadar yüksek olduğunu gösteren gelişme. yazık insanlar evsiz kaldı 2 gündür elimiz kulağımızda insanlar kurtulsun diye bekliyoruz şu andavallara bak sen.

Edit: ayrıca sistem o kadar karartmış ki insanların gözünü olaya iktisadi diyenlerin olduğunu da gösteren gelişmedir. Evet bu bir arz talep meselesidir. Fakat iki gün önce arz ve talep 2000 TL de dengeye geliyorsa yani adam evini bu fiyata kiralamaya razıysa depremin ardından da dur abi ben bu evi 3000 e de kiralarım diyorsa dünyanın her yerinde bunun adı fırsatçılıktır. iktisat kitaplarında da yazar. Adama bak buğday üretimi ile bu durumu kıyaslamış. inşaatlar durursa ve her şey olağan akışındaysa artar fiyat deprem oldu diye artmaz, artmaması lazım.
Kansızlık bizim için bir yaşam tarzı. Terör saldırısında taksicilerin yaptığı da aynı zihniyet. Lanetli insanların içinde yaşıyoruz.
ahlaksızlığın olduğu toplumlarda normal bir durumdur.

ayrıca başlık sahibini kınıyorum. o kirayı artıran adilerin alnında "müslüman" mı yazıyor da olayı farklı bir algıya çekiyorsun. kötü bir olay olduğunda müslümanlık üzerinden yaftalama huyunuzdan vazgeçmeyeceksiniz anlaşılan.
deprem yuzundense bu zamlar, kesinlikle orospu cocuklugudur, net.
Yapanlara yıllık kira geliri kadar ceza yazılması lazım.
Yazıklar olsun...
serbest piyasa felan değil düpedüz şark kurnazlığıdır. maalesef bizim yücelte yücelte bitiremediğimiz Anadolu insanımız kurnazlığı ve sistemin açıklarını bulmayı akıllılık zanneder. en belirgin özellikleri toplumu yoksayıp sürekli kendi çıkarlarını düşünmeleridir.
bu durumun bir diğer örnekleri; '' ambulansın arkasına takılmaya çalışan ileri zekalar, şeritte biraz boşluk görünce hemen oraya atlayan über zekalar, çöpünü-pisliğini mesire alanlarında-plajlarda bırakıp giden vatanseverler''.