1. 1.
  dünyaca ünlü akdeniz mutfağı. makarna ve pizzasıyla tanınan ama her türlü yemek ve pastalarında zeytinyağını eksik etmiyen, daha çok doğal besin kaynaklarını kullanan zeytin, üzüm, şarap , ekmek için buğday ürünleri, balık ve kümes hayvanlarıyla bilinen çoğu kimseye göre akdeniz mutfağının seçkin ve dünyaca meşhur olanını temsil eder. tatlıları hafif ve lezzetlidir.
  ... rojber
 2. 2.
  (bkz: italyan salatası)
  ... puldüşü
 3. 3.
  sözde dünyaca ünlü mutfak. makarnayı haşlayıp üzerine sos döküp zenginleştirmekten öteye gidemeyen mutfak. aslında tüm dünya mutfaklarında durum böyledir. yemekleri çeşitli soslarla güzelleştirmeye çalışırlar. sıkıysa sarma sarıp, dolma yapsınlar. ha bir de baklava için incecik hamur açsınlar.
  (bkz: yaşasın türk mutfağı)
  2 -2 ... minti
 4. 4.
  yunan mutfagi ile birlikte bize hitap eden dunyada ki iki yemek kulturunden biridir.
  1 ... octavian
 5. 5.
  ahh italyan mutfağı. akla ilk olarak pizza ve makarnayı getiren mutfak. ayrıca italyan bayrağının da mutfaktan çıkma olduğunu duymuştum. bayraktaki yeşil renk fesleğenden, beyaz renk mozarelladan, kırmızı renk de domatesten geliyormuş.
  ne kadar doğru bilmiyorum ama mutfaklarına düşkün oldukları bir gerçek.*
  ... lynx lynx
 6. 6.
  tüm numarası,

  1. sarımsak,

  2. domates,

  3. fesleğen,

  4. makarna,

  5. peynir çeşitleri,

  olan mutfak türü. yemek diye yaptıkları, yukarda saydığım ana ürünlere yancı ürünler bağlayıp farklı ve özgün yemek diye satmaktır. sadece bir pazarlama harikasıdır. yurdum salak beyaz yakalıları tarafından da ayıla bayıla yenir. süslü bir porselen tabağa konulmuş olan 2 kaşık makarnaya 25 ytl ödemekten zevk alır bu angutlar...
  3 -1 ... imhotep
 7. 7.
  italyan bir sevgili edinme isteğini düşündürten ayrıntıdır kendisi, lakin birlikte yemek yapmaktan öte bir amacım yok ama yunan da olur*. makarnada o muhteşem sosları ile ulaştıkları tadlara bir makarna sever olarak hayran olmakla beraber, pizza konusundaki dahiliklerine söyleyecek laf bulamıyorum. *
  -1 ... siren
 8. 8.
  asiri yagli, asiri hamurlu mutfak. buna ragmen pizza, spagetti, lazanya gibi genelde herkesin severek yedigi yemekleri barindirir.
  ... gazikentli
 9. 9.
  ülkelerinin bayrağına renk veren temel unsur.
  ... herostratos
 10. 10.
  Uzun bir süre orada yaşadıktan sonra hem nefret duyduğunuz hem aşık olduğunuz mutfak. Ülkemin mutfağının yanından geçemese de marka olmayı başarmış adamlar.
  -1 ... alevcik