bugün

Değerli sözlük yazarlarımızın istediği dindir.

Şimdi benim istediğim dine gelelim.

Öyle bir din olmalıydı ki kadınlar erkeklerle eşit olmalıydı, kadınlar istediğini giyebilmeli, isteyen istediği kişiyle evlenebilmeli ve ibadet denen zorunlu şeyler olmamalıydı. Saçma yapıtların etrafında dönmek veya her gün rutin olarak yapılacak ibadetler olmamalıydı, insanların inanması için uydurulan mucizeler olmamalıydı. Cennete gidilecekse bunlar ahlaka, insanlığa göre değerlendirilmeliydi.

Edit: inanmak ve inanmamak arasında kaldım ve içimi dökmek istedim. Belki tanrı vardır ve insanları düzene sokmak için dinde yollamış olabilir. Belki de bilemiyorum içinden bok da çıkabilir.
allah ın istediği kul.
Tanrı olsan insanları nasıl yargılardın sorusunun cevabıdır. Kişiden kişiye göre ütopyalar değişebilir.
(bkz: islam)

a dinde zorlama yokdur.
b senin dinin sana benim ki bana anlayışı vardır.
c ademoğlu herşeyi dine endekslemeyi sever, mentalite meselesidir bu.
d yaşadığımız toplum ve devlet din temelli değil bilakis dini, pislikleri örtmek için kullanma taraftarıdır.
e kadınlar istediğini giyebilmeli mümin taciz, tecavüz bir yana göz zinası bile yapmaz dönüp yan gözle bakmaz. isteyen istediği kişiyle evlenebilmesi gönül bu sen seversin o sevmez, o sever sen sevmezsin, ibadet denen zorunlu şeyleri yaparsan mükafat vaad edilir yapmazsan ceza seçim meselesi vs...
islamdır elhamdülillah.
Islam. Kitabıyla ibadetleriyle tam anlamıyla islam.
resmi dili matematik olsun. başka bi şey istemem.
islamcılar pert, fizikçiler elma kırmızısı. mis gibi ortam.
olmayandır.
en iyi din olmayan dindir görüşünü benimsiyorum.
dinle çok ilgili değilim. alt dallarını es geçmişsem cehalete verin...

kabaca; insanların ortaya çıkışlarından beri dönemlerin her türlü görüşlerine sağlam dayanan iki kutup var.
-ateizm : no god
-panteizm : all is god

ateizm tamamen, dini reddeder, bilimle açıklanmayan her olguyu yok sayarken, panteizm evrende her şeyin bir birine bağlantılı olduğunu (hadi quantum'a hınzırca göz kırpalım) ve tanrı kavramının evrenin ta kendisi olduğuna kanaat getirir.

şakası bi yana, işe yarar görüşler bence sadece bunlar.
olmayandır. insanlar kendi kendine din oluşturamaz. eğer öyle olsaydı herkes cennetlik olurdu. doğru dini doğru uygulayarak cennete gitmek amaçtır. mesela bazı erkekler sadece cuma namazına gidip beş vakit namazlarını kılmıyorlar. böyle insanlar dini istediği gibi kullanıyorlar. dinde böyle emredilmeyen bir şeyi kendi istediği gibi uygulamakta büyük bir sorun.