kaza ile ankara otogarından otobüsüne bindiğim seyahat firması. bindiğim araç güzeldi allah için. travego mu diyolar ne diyolar işte ondan. ama o güzelim otobüsün içine çalışan olarak ancak o kadar çok öküz doldurulabilirdi. bu konuda takdir etmek lazım. işte 6 saaatlik yolculuktan birkaç anı;

hostes olarak güzel, bakımlı bir abla vardı. ama güzel olması mal olmasına engel değilmiş bir insanın bunu anladım ben. "güvenliğiniz için cep telefonlarınızı kapatınız" anonsundan 5 dakika geçmeden çalan telefonuyla abartısız 10 dakika telefon görüşmesi yaptı. hem de şoförün yanında. telefon sürekli çaldı durdu sonra. bi de eski telefonlardandı sanırım, kulağı tırmalıyordu sesi. allahtan şarjı bitti de kurtulduk bi süre sonra.

aradan zaman geçti biraz. sıkılan hostes ablamız şoförle sıkı bir muhabbete girdi. hani konuşulmasının dikkatini dağıttını sandığımız şoförlerden biriyle. şoför abimizin de muhabbeti iyiymiş allahı var. havadan sudan baya konuştular. ben de 3 sıra arkada bunları dinlerken uyumuşum.

gözümü bir açtım "ohaaaa" dedim kendi kendime. hayır sayın yazarlar yanlış anlamayın. aralarında bişey olmadı şoförle hostesin. zaten hostes de sızmış uyumuş kendi koltuğuna. ben şoföre oha dedim. 110 u geçmemesi gereken otobanda abartısız 140'la gidiyordu. yerler ıslak bi de. nasıl da basıyor gavurun aletine göreceksiniz. sol şeritteki mercedeslerden, bmw'lerden yol istiyor varın siz düşünün gerisini.

he bi de herkes istediği yere oturuyordu otobüste. yani yer değiştirmek serbestti. en kısa mesafeli şehirlerarası yolda bile yasak olmasına rağmen (kaza sigortası için) insanlar boyuna başka yerine oturuyordu caaanım travegomun. hostese baktım, hiç iplemiyordu bile.

neyse acısıyla tatlısıyla bir yolculuğu geride bırakıp sağ salim geldik evimize çok şükür. şimdi tek bir sefer için tüm firmaya bok atmak yanlış olur ama arada sırada bir denetçi koysalar bu kadar mallığı bir arada görmezdik. ben bi daha binmem buna, binen binsin.
telefonu 444 59 59 olan tekirdağ kökenli firma.
Özellikle çorlu-istanbul ve tekirdağ-istanbul arası taşıma yapan firma. çorluda hizmet veren çorlu-istanbul firmaları arasında en iyi hizmete sahiptir. otobüslerini yenileme yoluna gitmişlerdir şu sıralar. çorlu-istanbul arası giderseniz lüks bir setraya bile denk gelmeniz olası. bu şirketler arasında en köklü ve en eski olma özelliğine de sahiptirler. personeliyle çok nadiren sorunlar da yaşansa, öteki şirketlerden daha iyi personellere sahiptirler.
çorlu-istanbul arası aşmış bir otobüs firması. şehir içi servisleri çok kalitelidir ama hostesleri de bir o kadar maldır. istanbul travel seyahat acentası'nın sahip olduğu otobüs firmasıdır.

resmi siteleri için:

http://www.istanbulseyahat.com/
hareket saatinden 20 dk sonra yola çıkmayı adet edinmiş firma.
seçme öküzleri muavin olarak işe alan firma.
uydu yayını olan otobuslerinde ısrarla "ibo show" seyrettiren garip şirket.
tekirdağ - istanbul arasında bir kaç kez seyahat ettiğim otobüs firması. çok matrak şoförleri ve muavinleri barındırır bünyesinde. eskiden dayımın tekirdağ'daki benzinliğinden benzin alırdı bu firmanın otobüsleri. ayrıca hep beraber kafaları çekerlerdi. sonra on the road.
çorlu - istanbul istikameti gibi kısa mesafelerde trakyalı şoförleri kullanan firma. 1.5 saatlik bir otobüs yolculuğunda bile travego marka otobüsleri çekinmeden koyan firmadır ayrıca. eğer çorlu'nun yerlisiyseniz tanıdık bir şoföre ya da muavine rastlama imkanınız oldukça yüksektir ki bu da yolcuların araba personeliyle "enseye tokat arkaya parmak" muhabbetleri durumuna gelmesine sebep olabilir.

ayrıca internetten bilet alındığında %10 indirim uygulayan firmadır.
şarköy turizm gibi bir firma tarafından tekirdağ sizde 10 liraysa bizde 3 lira diye baltalanmış firma, ama ne güzel bir ülkede yaşıyoruz ki bu söylem sahibi insanlar hemen topuklarından vurulup baltalama eylemi kurşunlama eylemine dönüştürülmüştür. zamanında bir tekirdağ lı kız seviodum her hafta istanbul'dan kalk oraya git. vay be ne enerji. anılandım bak şimdi.
eksileri:
1. otobusler yeni ama bir o kadar da pis ve bakımsızdır
2. özel olarak seçilmiş öküzleri muavin niyetine istihdam eder
3. asla ama asla zamanında yola cıkmaz
4. her zaman hız sınırını geçer
5. otoyolda makaslar atarak 140 la ilerleyen ve içindeki koyundan bozma yolcuları hiç ses cıkarmayan bir otobus gorurseniz o istanbul seyahat a ait bir otobustur
6. 130 km lik yol için 15 lira ödersiniz (4 saatlik boston new york otobusleri daha ucuzdur)
7. muavinlerin ve diğer çalışanların öküzlüğünü yazmış mıydık?
8. ve en kötü özelliği: alternatifi sadece özel otomobildir
artıları:
1. ne artısı daha neler
--spoiler--
istanbul seyahat Abit Tırış tarafından 1940 yılında kurulmuştur. 1975 yılında istanbul Anadolu Otogarının kurulmasıyla birlikte Trakya seferlerine başlamıştır. Aynı yıllarda çeşitli ülkelere seferler düzenleyerek dış hatlara da açılır.

2000li yıllarda başlayan kurumsallaşma çalışmaları sonucunda 2002 yılında istanbul Seyahat Turizm Tic.A.Ş. adını almıştır.

Bugün itibariyle;

120 adet otobüsüyle
188 online çalışan şubesiyle
Yıllık 1600000 yolcu adediyle
Sektörün sözü geçen önder firmalarından biri olmuştur

--spoiler--

reklam meklam değil lan! bilgi niyetine.
bilgi üniversitesi kuştepe kampüsü'nün hemen karşısına bir yazıhane açmış şirket. hedefinin direk okul öğrencileri olduğu anlaşılmaktadır. yoksa niye arka mahalleye yazıhane açılsın ki mecidiyeköy meydanına açmak varken?
en iyi seyahat firmalarından biridir. buna rağmen epey kötüdür. bugüne kadar güvenle yolculuk ederdik, bugün güvenimi yerle bir eden firmadır kendileri. istanbul-çorlu arası 80 dakikalık bir yolculukta hemen önümde oturmakta olan kaptan üç kez telefonla konuştu, ki otobüste yaklaşık 50 yolcu vardı... ama oldukça hızlı ve konforlu bir araçtaydık, böyle de güzeldir işte.
gayet normal karşılanması gereken verilen bilet fiyatına göre hizmet alınmasını düşünülürse muavinlerin bilinçsiz ve deneyimsiz olduklarını araçlarının istenilen konforu vermediğini anlamaktayız.
istanbul'dan ankaraya 7,5 (yazıyla: yedi buçuk) saatte götürmüş seyahat firması.
ortalama bir türk otobüs firmasıdır ancak yolcu profili maalesef çok kötüdür. *bağırarak konuşanlar, koltuğunun önünde sofra kuranlar, horlayanlar nedense hep bu firmayı tercih ediyor.* * * * *
arkadaşımın "güzel kek veriyorlar, istanbul seyahat'i kullanalım" baskısı üzerine istanbul-şarköy rezervasyonu yapmak durumunda kaldığım firma. muavin, çalışanlar ve hız konusunda yazılanlar gözümü korkutmuştur.
istanbul-şarköy 25 tl'dir. * *
silivri-bursa arası sürekli kullandığım firma. otobüs dolu iken yolculuk ne kadar güzel ise otobüs boşken de o kadar kötüdür çoğu zaman, yoldan yolcu almaktan asla çekinmezler ve bu yüzden otobüs sık sık durur. Çünkü genelde otobüs sahibi şoförün kendisidir.

Şoförle muavinin yolculuk esnasında kabak çekirdeği çıtlatmasına bile şahit olmuşluğum vardır. tekirdağ-bursa otobüsünü kullanan şoför para saymayıda pek bir sever. her alınan yolcudan sonra tekrar tekrar sayar paralarını.

Ama yine de özellikle tekirdağ tarafında yaşayanlar için vazgeçilmez bir firma olduğu gerçektir.
150 km'lik istanbul-lüleburgaz seferini 3 saatte tamamlayan, servis ağı rezil bir firma.

(bkz: ben bugun bunu gordum)
kış geldiğinde istanbul'dan edirne yönüne olan bütün otobüs kazalarında boy gösteren firma. memleketime gidemez oldum sayelerinde.
çalışanlarının ve özellikle, komisyonlu yazıhanelerinin, kıronun önde gideni olmaları sebebiyle, mümkün mertebe kullanmamaya çalıştığım firmadır. hizmet kalitesi berbattır. istanbul - tekirdağ arası 134 km. yi, minibüsle gider gibi, her sitenin önünden yolcu ala ala gidersiniz.
istanbul seyahat'in bu tavrı nedeniyle; bu yıl, ulusoy seferlerinin sayısındaki artış, yüreklere su serpmiştir.
taş gibi otobüs firmasıdır.

otobüs manyağı bir çocuk olarak büyüdüm. arena, metro, çorlu birlik gibi firmaların otobüsleriyle istanbul'a gittiğimiz de oldu. küçüğüm o zaman, diyemiyorum ki anneme "yav istanbul seyahat çok kaliteli onunla gidelim" diye. istanbul'dan da asya tur'u kullanmak suretiyle memleketime varırdım da sevinirdim, ah ulan.

her neyse. bakınız efendim bu yaşında hala otobüslere bayılan, binmeden önce travegoları, setraları affedersiniz sikecekmiş gibi inceleyen bir herifim. ve kesinlikle söyleyebilirim ki, çorlu'dan istanbul'a gidecekseniz, bundan iyisini bulamazsınız.

1000 kilometreden fazla yolu iki adet minik blaupunkt televizyonla gidip yol boyunca sadece çay veya kahve içebilmiş bir insanım. istanbul seyahat ise, 120 kilometrelik yolda önüme bana özel mini mini bir televizyon koyuyor, kulaklık veriyor, "müzik dinle, televizyon izle, takıl kafana göre" diyor ve bunun yanında hastası olduğum kekle kolamı da veriyor, kahvemi de, çayımı da.

"1000 kilometre yolda kek servisi mi olur it, tesislerde in ye!" diyeceksiniz, diyorsunuz. ama bana ne arkadaş, ben otobüste poğaça, kek, pasta, tavuk döner falan olsun istiyorum.

ha muavinlerinde de şu ana kadar hiçbir öküzlüğe rastlamadım. son iki seyahatimdeki muavinler zaten "kız olsam verirdim" türünden adamlardı. yanlış bilet kesilmişse yazıhaneye gidip olayı öğrenir, kimseyi mağdur etmeden yerlerine oturturlardı. servis, ilgi alaka, kibarlık falan da taş gibiydi. ne firmalar gördüm 6 kişiye aynı bileti kesen, "siz burda oturun, otobüste yer var nasılsa, sorun olmaz" diyen...

hey yavrum hey. yaşasın istanbul seyahat.
Otobandan Non-Stop istanbul Sloganıyla;Otogar,Kavacık ve bilimum duraklarda inecek yolcuları hızır gibi en son olmak istedikleri yer olan Harem'de indiren seyahat acentesi.
verdiği hizmetten memnun değilim. yazahanedeki görevliler çok ilgisiz, telefon ile yazahaneyi aradığımda telefonlara cevap vermiyorlar bikaç sefer aramam gerekiyor. cuma günü tekirdağa gidiyordum, bineceğim otobus geç geldi ama hiç uyarıda falan bulunmuyorlar 45 dakika geçikmeli geldi otobus bunu duyuru yapıp söyleyebilirler şu saatte kalkcak olan otobusumuz trafikten dolayı geçikmeli gelecektir diye ama hiç öyle bişey yapmıyorlar. çok ilgisiz bir otobüs firması.