1. 1.
  normalde seyahat acentası turizm işleriyle ilgileniyor. otobüs taşımacılığı işi 2. iş alanı. geçen sene iflas açıklayarak rakipleri efe tur tarafından satın alındı. *. *
  1 ... city walk
 2. 2.
  aldığınız bileti başkasına satan, cam kenarı diye verdiği bilet koridor çıkan, eğer otogar dışında bir yerden otobüse bincekseniz sizi almadan yoluna devam edip sonra da pişkin pişkin kusura bakmayın unutmuşuz diyen firma. bildiğin kelle koltuk turizm.
  2 ... audrey
 3. 3.
  efe turun amansız rakibi ,öğrenciliğimin vazgeçilmez seyahat acentası idi.
  ... handushka
 4. 4.
  geçen yıl hileli bir şekilde iflas etmiştir. şu an world of asya ismi ile yeniden faaliyete geçmiştir.
  ... imhotep
 5. 5.
  1999 depremine kadar gölcük donanma komutanlığı'nın içerisinde özel izin ile temsilciliği bulunan firma.
  deprem sonrası askeri makamların araç taleplerine kayıtsız kalıp olumsuz yanıt vermesi nedeniyle temsilciliği kapatılmış ve tel örgülerin dışına çıkarılmıştır...
  ... balyancho
 6. 6.
  metro travel tarafından türlü oyunlarla iflas ettirilen seyahat acentasıydı. 2005 yılının temmuz ayında bir asya tur çalışanı olarak çektiğim çilenin, eziyetin binlerce katını galip öztürk efendinin çekmesi dileklerimle...
  ... adriano
 7. 7.
  şu an metro turizm in elinde bulunan firma. ulan metro tüm firmaları alıp kendin gibi boktan yapacaksın galiba.
  ... thebash
 8. 8.
  ilerde bir gün torunum olursa anlatacağım, sarılı turunculu otobüslerine hayran olduğum otobüs firması.

  bütün muavinleriyle, şoförleriyle "kanka" olmuştum. çocuktum, anneannemlere hep asya tur'la giderdik. anneannemin kiracısının 4 çocuğu vardı, hepsiyle de süper anlaşırdım. oynardık, eğlenirdik. harika günlerdi. eve döneceğimiz zaman deli gibi ağlardım. belki de yaşadığım yeri o yüzden sevmiyorum şimdi.

  her neyse. ilkokulda öğretmenim, bir tanıdığıma mektup yazmamı istemişti de izmit'teki teyzeme yazmıştım. o mektubu hala saklar teyzem. "asya turlar hala işliyor mu?" dizeleri de yine o mektuptadır. çocukluğumun en güzel günlerini yaşatan, o güzel günlerin bir parçası olarak kalan bir firmadır asya tur. muavinlerine "anneannemlere gidiyoruz!" diye bağırabildiğim, şoförüne "ya burda başka yer yazıyo, biz gölcük'e gitçez ama, oraya sürsene!" diyebildiğim, yazıhanesinde türlü ikramlarla karşılanabildiğim, firmadan öte bir şeydir bu benim gözümde.

  efe tur'a karşı da antipatim vardı her zaman bu yüzden. asya tur'un battığını öğrendiğimde de uzun süre ağlamıştım. olayın metro'yla alakasını öğrendiğim günden sonra da asla onunla yolculuk etmedim, ne olup olmadığını bilmediğim halde.

  geçen gün otogarda beyaz iki otobüs gördüm. üzerinde 3 dünya vardı, asya tur yazıyordu. batmalarına yakın, farklı renklerde otobüs kullandıkları gelmişti aklıma. "kırmızı asya tur mu olur!" diye çemkirmelerim, tekirdağ yollarında asya tur görüp "bu istanbul'dan buraya niye geliyo, gölcük-istanbul çalışmıyo mu bunlar?" diye sormalarım canlandı o an, yine duygulandım.

  aha bu entrymi girerken de gözlerim doldu. bir çalışanı varsa, bu entrymi okumuşsa falan haber versin, gözünüzü seveyim.

  "battığımız falan yok ulan, yine geliyoruz" desin. yine sarı-turuncu otobüsle gideyim izmit'e. kiracının çocuklarıyla "otobüsçülük" oynayayım. şoför olayım, arkadaşım da muavin olsun. otobüs prenses olsun ama üzerinde asya tur yazsın, servis falan da istemiyorum mna koyim, geri gelsin ulan bu firma! üzerinde asya tur yazan otobüs sefer yapsın!

  üşüyorum reis!

  düzeltme: hassiktir, hala varmış laaaan!
  4 ... der meister
 9. 9.
  efe tur'Un fiyat kırmalarına dayanamayıp izmit yollarından çekilmiş turizm firması.
  ... beyaz atletli prens
 10. 10.
  Sbuncu ailesinin sahip oldugu ve gerek rekabet sartlari ve gerekse personelde yasadigi sikinti sebebiyle mehmet efenin sahip oldugu efe tur karsisinda batmis ve daha sonra efeturun izmirli bir aileye satilmasindan sonra efe tur bunyesine katilmis otobus firmasidir.
  ... kutuk