bugün

bir istanbul büyükşehir belediyesi girişimi olan ispark'ın istanbul'daki değnekçilerden kurtulmamıza vesile olan büyük çaplı operasyonu sonunda caddelerde imparatorluğunu ilan etmesi ile aldığı son şekli. değnekçiler en azından belli başlı yerlerde olur pazarlığa açık olurlardı. lakin istanbul'un tüm önemli caddelerine o uyuz mavi tabelasını asan ispark, 1 saati 5 lira, üzerine eklenen her bir saat için ise yerine göre 2 ila 4 lira para almakta.

yıllar yılı ücretsiz olan kumkapı samatya civarındaki sahil yolunun üzerindeki 10-12 araçlık cepler bile ispark devreye girdikten sonra ücretli oldu. artık nereye gitsek, hangi tarafa dönsek trafik uyarı tabelalarından çok ispark tabelasıyla karşılaşmaya başladık. bir de 2 dakikalığına büfeye gitmek için yol kenarına biraz meyledip 4'lüleri yakan araçlara bile akbabanın ölen bir hayvanın üzerine atlaması gibi atlayan kıl ispark çalışanlarını hatırlatıyor ve geçiyorum.

(bkz: ispark)

(bkz: değnekçi)

ayrıca; (bkz: arabası olduğunu sözlükte belli etmenin yolları)

edit: arjen robben yıllar evvel bu tespiti yapmış kafama sıçayım; (bkz: #1390141)
artık plakaya da park cezası kesen mafya. Bununla ilgili çok yazdım, mahkeme girişimlerinde bulundum ama kamu davası olduğu için hep düşürdüler.

bir de sitesinde şöyle bir yazı vardır ki akıllara zarar ;

link : http://www.ispark.com.tr/List/
--spoiler--
Kurumumuz yukarıda zikredilen mevzuat ve diğer açıklamaların yasal bir gereği olarak, otopark ücretlerinin tahsil edilmesi hususunda gerekli dikkat ve titizliği göstermekte, otopark görevlileri aracılığıyla otopark ücretlerini tahsil etmeye gayret göstermektedir. Otopark ücretlerinin tahsil edilememesi Şirketimizin gelirlerini azaltmakta, bununla bağlantılı olarak da Kanun ve Meclis Kararı gereği istanbul Büyükşehir Belediyesine ödediğimiz bedelin azalmasına, bu durumda dolayısıyla kamunun zarara uğratılmasına neden olmaktadır.
--spoiler--
bak bak bak. 40 yıllık yola parkettiğimiz zaman park parası vermediğimiz zaman kamu zarara uğruyormuş ! vay bee... şaka mı bu ? eski köye yeni adet getirdiler.

yahu ben arabamı akşam parketmişim fişimi almışım bedelini ödemişim 1-2 saat için. ama işim uzun sürmüş 4-5 saat durmuşum ve geldiğimde görevli gitmiş mesaisi bitmiş ve 4-5 saat durduğum için plakaya ceza kestirmiş terbiyesize bak !

işte böyle böyle *ikiyorlar vatandaşı ! bir allah'ın kulu da yahu haklısın demiyor arkadaş. değnekcilerden kurtarmış falan ! yahu bu ülkenin polisi, zabıtası yok mu ? onlar değnekciden kurtaramıyor mu bizi ? onlar neden maaş alıyor ? neden var ? bırakın bu işleri kendinize mazeret uydurmayın !

(bkz: ispark ın plakaya ceza kesmesi)