bugün

bir taştır. rastık olarak da tabir edilen sürme 'nin en mükemmel ana maddesidir. son zamanlarda bilim adamlarının yaptığı çalışmalar neticesinde görülmüştür ki göz sağlığı açısından mucizevi bir etkiye sahiptir bu taş.

peygamber efendimiz yine sürme olarak bu taşın kullanılmasını öğütlemiştir. kendisi de geceleri yatmadan evvel toplamda tek sayıyı bulacak biçimde miller imiş gözlerini.
ismid taşı'ndan türemiş ismi olarak ismid sürmesidir.

göze parlaklık, göz sinirleri, gözdeki cerahâti çapak ve yaşı gidermesi, kirpiklere faydası, bala karıştırılıp terkip edildiğinde baş ağrısını, miskle kullanılması, kirpikleri siyahlatması, göz ferini güneşten koruması, gibi bir çok şeye ferasetlidir daha bir çok daha faydası mevcut.

kendim uzunca bir dönem kullandığımdan çok rahatlıkla tavsiye edebilirim.

velhâsılı kelâm, irân'ın meşhur şehri, isfahan'dan getirilir orjinal menşei orası olmasına dikkati celbediniz. gri'side makbul değildir siyah'tan açık griden çok koyu tondadır, yani orjinalinde koyu gridir.
hakiki olanının nerede bulunabileceğini merak ettiğim, göz sağlığına iyi geldiği ve uzun vadede kirpikleri uzattığı söylenen taş eldesi sürme.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.