bugün

Huri verceklermiş huri.
hayata anlam katması.
rahmet ve bağışlanma müjdesidir. bu kadar günahın içerisinde geçen bir ömür. karşı koyamadığımız insani içgüdüler ve bunların getirdiği günahlar. kul hakkı yemedikten, masum bir cana veya kendi canına kıymadıktan ve şirk koşmadıktan sonra ölmeden edilen tövbenin neticesinde affedilmeyecek olan bir günahın olmaması. bizimde düşünebildiğimiz halde hayvanlar gibi tamamen içgüdüsel yaptığımız bazı şeyler var maalesef. engel olamıyorsun zaman zaman. iş ki bunların farkında erkenden var ve bir daha yapmamak üzere tövbe et. gerisini rabbim değerlendiriyor.
çöl bedevilerini günde beş defa el yüz yıkamaya mecbur etmesi.
deve sidiği. evet yanlış duymadınız bu yanlışlıkla verilen bir şey değil. bu baya baya pek çok kaynakta "sünnet" olarak geçiyor.
Ramazan ayında oruç tutmayanlara sözlü yada şiddetsel saldiriyosunuz amk yada sözlü ikaz yapiyosunuz sonrada ramazan hüzürü müş, ya hehedir.
her şeyin mantıklı olması.
önceden çok bağlıydım da şu sıralar bi gevşeklik var din konusunda üzerimde. başka bir dini kültür içinde büyümedim. yaptığım araştırmalar dışında diğer dinlere dair pek bir şey bilmiyorum açıkçası. ama bi Katolik hristiyanlığa göre çok daha gevşek bir din olduğunu söyleyebilirim çoğu açıdan. yahudilik bile daha katı. dinler güzeldir insana bir amaç verir. senin üstünde bir şeyler geliştiğinde ve bunlara gücün yetmediğinde dua edebileceğin bir tanrı olmadı seni rahatlatır güven verir. gerçekten var mıdır o tanrı gerçekten o mu yardım ediyor yoksa şu evren enerji olayı mı hayatımızı yoluna koyan bilemiyorum bu tartışılır. yine de islamiyet in ve diğer pek çok dinin de doğru anlaşılmadığını, doğru uygulanmadığını, bu ayrışmaların bu bağnazlıkların bundan kaynaklandığını düşünüyorum. onun dışında benim aile içinde aldığım dini eğitime göre konuşacak olursam, zira başka hiçbir yerde dini eğitim almadım, onlara eğitim demem, diyemem, islamın kendisi bile bi yerde güzel bir şey. ne bileyim dediğim gibi allahın affediciliği falan filan ikidebir kandil olması bütün duaların kabul olması falan hoş tabi. *
Bir teslimiyet duygusu ve güven barındırması. Sen elinden geleni yap ve sonrasını bırak. Olacak bir şekilde olacak. Erken ya da geç, zor ya da kolay. Belki burada belki diğer yaşamda ama olacak.
Ölümün bir başlangıç olduğunu müjdelemesi.
Bu dünyada yapılan her şeyin incir çekirdeği kadar bile olsa yapana hem bu dünyada hem öbür dünyada verilecek olması.
Bu dünyada soramadığınız hesap kalsa bile ahirette sorabilme imkanı.
Hiçbir zaman yanlız olmadığın Allahın sana şah damarından yakın olduğunu bilmek.
Yardım isteyebilecek bir Allahının olması.
Önemli dini günlerin insana huzur verme özelliği.
Doğru yaşayış erdemli ve kaliteli bir insan olmak için tüm maddelerin kur-an da belirtilmiş olması.
Yaşamın her alanına bir rehber olarak kitabı ve örnek olarak peygamberinin olması.
Açık uçlu hiçbir yönünün olmaması, insanın aklına takılabilecek tüm kavramların somut örneklerle açıklanması.
Ve adaleti olması... Bu dünyada azgınca yaşayan insanlara her kötülüğü yapan karaktersizlerin ebedi cehennemi boylayacağı gerçeği. Veya bu dünyada vicdanı rahat, iyilikler peşinde koşmuş, kendine yapılan kötülüģe misliyle karşılık vermiş yada Allaha havale etmiş insanlar için mükafatlarının olması.
Tövbe kapısının her zaman açık olması, günah çıkarmak için papazlara para dökmene gerek olmaması direkt Allaha anlatabilmen.
Sadece insanı değil doğayı, hayvanları tüm mahlükatı koruma altına alacak özelliklerinin olması.
Ve aklıma gelmeyen birçok şey...
Onca koyun, insan, deve, dana bogazlama ayinlerine ragmen insanlara "hosgoruluyuz biz" demesi ve buna ciddi ciddi inanilmasi.
Dusunsene, anlamini bilmedigin arapca kelimeleri tekrarlaya tekrarlaya elinde bicak bir canlinin bogazini kesiyorsun, bunu her sene ne zaman yapman gerektigini ilkel bir takvime bakarak kararlastiran kimselerin sozune guvenerek yapiyorsun ve bu yaptiginin cok kutsal bir sey oldugundan zerre suphe etmiyorsun. Daha ne olsun?
Müslümanlar, Araplar ne kadar ciddiye alıyorlar bu tartışılır ama kesinlikle temizlik. Kısa bi süre Kanada da kaldım ulan modernliğiniz batsın sizin. Banyoyu sildikleri bezle mutfağı siliyorlar. Suyla yıkama zaten yok şöyle mis gibi. En temizleri bile bezle siliyor her yeri. Taharet konusuna değinmeyeceğim bile.
Allah cennette müminlere şarap servisi yapıp huri sunacak, beğenmediğimiz olursa götürüp yenisini getirecek.
Bilimin ve serbest dusuncenin gelismesi ile etkisini kaybediyor olmasi.

Islamin modern toplum karsisinda tutunma ihtimali 0. Bak turkiye gibi bir ulkede bile diyanet pekala islamda olan cocuk evliligi vakasinda geri adim attiriliyor.
Tesadüf olgusuna yer vermemesi. Her şeyin bir sebebi var. Bu şekilde yaşamak kadar rahatlatıcı bir şey olamaz.
Kötü olmamak için denetleyici bir güce ihtiyaç duyan insanları biraz olsun yola getirebilmesi.
düşünüyorum da bulamıyorum.
Ruha huzur katması (bana göre yani).
aslında dinlerin en güzel yanı kendi başına yaşanılabilir olmasıydı. fakat son sürüm güncellemeleriyle her şeyi göstere göstere yapman lazım. yardım ediyorsun her yerde paylaşman lazım. dua ederken fotoğraflar paylaşılıyor falan. yakında cuma'da canlı yayına alıp cuma'yı kılacak ilk kişi kim olacak merakla bekliyorum.

islamiyet siyasi unsur olmaya başladıktan sonra sevilicek çok az yanı kalmıştır.

(bkz: imam hatipler kapatılsın)
Okuyorum entryleri fakat saydığınız her madde tüm dinlerin hatta budizm gibi öğretilerin de ortak yönü. Acaba inançlı olmanın en sevdiğiniz yönü sorusuna cevap vermiş olabilir misiniz?
Bayramlarını çok seviyorum, tatil oluyo. He bi de kandilleri seviyorum simitlerini çok güzel yapıyolar. Gerçi o simitler biraz midemi yakıyo ama olsun seviyorum.
islam dinine inanmıyor oluşum: sanırım bu en sevdiğim yönü .
hoşgörülü bir din olması tabi anlayana.
görsel
düşünüyorum.

düşünüyorum.

düşünüyorum.

sanırım şeytan taşlamak. belirlenmiş ortak hedefe yönelik güzel bir toplu arınma ayini. kendi halkını tanıyan araplar iç çatışmalarını ortak düşman olan şeytana kanalize edip toplumsal streslerini bu yönde harcamayı hedeflemiş. fakat başarısız olmuşlar ki ülküsüz ve töresiz arap kavimlerinin streslerini birbirlerine yöneltmeleri fazla sürmemiş.

fakat düşünce güzel. üstelik hala para kazandırıyor. bunu başka dinde göremezsin.