bugün

iskenderun'da yer alan, kısa dönem ve uzun dönem erlerin acemi eğitimleri aldıkları yer. Kışın çok soğuk, yazın çok sıcak olur. Yaklaşık 40'ar kişilik koğuşlarda kalınır.
313. kısa dönem askerlerden denizci çıkanların büyük kısmının acemi eğitimlerini alacakları birliktir. Ufak bir kısmı da izmir'deki Poligon'da acemi eğitimlerini alacaklar ve her 2 birlikte acemiliğini yapmış olan askerler, Türkiye'nin çeşitli yerlerindeki deniz birliklerine dağıtılacaklardır.
319. dönem uzun dönem askerliğimin kalan kısmını (11 ay) geçireceğim birlik.
iskenderun deniz er eğitim alayı, tüm kısa dönem bahriyelilerin bunun yanında 5000'e yakın uzun dönem acemi erin ilk eğitimlerini aldığı tek deniz alayı... 2008 ağustosuna kadar komutanı deniz kurmay kıdemli albay sualp keser iken, emekliliğini vermesi dolayısı ile yerine atama beklenen yerdir.

Aynı zamanda çok güzel geniş alanları, meyve bahçeleri, ferah yatakhaneleri ve güzel yemekleri ile bir askere beklediğinden fazlasını vermeye vakıf alaydır.
buradaki acemilik döneminden sonra eski foca'ya amfibi tugaya gitme söz konusu olurki giderseniz öttürülürsünüz , hadi izmir poligana geldiniz yirttiniz.
acemi bir askerin banyo yapmak için beklediği yaklaşık 11 gün* sonunda kendisine tanınan süre olan 45 saniye içinde ne yapacağını şaşırdığı ve eğitim elbisesiyle suyun altına girip çıktığı*** eğitim alayı.

acemi ve kadro askeri için bulunmaz birliktir esasında, 4 tabur 20 bölükten oluşur. hatay ilinin iskenderun ilçesi sınırlarında konuşlu olup, acemilik eğitim için gelen erlerin giriş yaptığı lumbarağzı'nda "yuvana hoşgeldin" yazısıyla tanınan eğitim birliğidir aynı zamanda. 1. tabur'da eğitim diğerlerine nazaran daha kolay geçmekteydi benim dönemimde.

içerisinde 200 yataklı bir hastane, 3 adet kantin, 1 adet yemekhane, 1 adet postane, 1 adet çim saha, 1 adet banka şubesi bulunur.

En akılda kalan kısmı ise, "yuvana hoşgeldin" yazan lumbarağzı'ndan girdikten sonra özlük işlemlerinizin yapıldığı sıra sıra dizilmiş 10 adet amfi'dir. eğer erken saatte girmediyseniz 4-8 saat arası zaman geçireceğiniz, ayakta durmaktan dermansız kalacağınız, sigara, su, yemek vs ihtiyaçlarınızı gideremeyeceğiniz bir yerde bulursunuz kendinizi.

Nihayetinde güzel yerdir iskenderun deniz er eğitim alayı.
14 aralık 2008'de bulunmam gereken yer, süresi belli değil...
14 Aralık 2008 saat 17:00 sularında olmam gereken yer. Vatan bize emanet. *

Edit:Ama bilet bulamıyoruz. işe bak ya.
2001 yılında nisandan kasıma kadar askerlik yaptığım yerdir .Hiç kimsenin 2. tabura düşmek istemediği yerdir ayrıca.Kral tv sürekli açık olur du ve de o zaman burcu güneşin yansın geceleri çalardı reklamlarda o şarkıyı her duyuşum da askerlik gelir aklıma.Bizim 2.tabur da ki coşkun sezgin ve soner astsubaylar çok disiplinli idiler bizim coşkun astsubay felaketti hele askere kan kustururdu resmen.Palaskan da niye pas var deyişini hala unutmam ben onun hey gidi günler hey.
acemiliğimi geçirmek üzere yarın istanbul'dan yola çıkacağım birliğim. elveda sözlük.
deniz eri olan şanslı arkadaşların acemiliğini yapacakları yer.
genelde burdan çıkıldıktan sonra usta birliğinide muhtemelen kebap geçirceklerinin resmiyeti olan yer.*
17 Ocak'ta askerliğimi bitireceğim, tsk herkese burada askerlik yapmayı nasip etsin dedittirecek alaydır.
ayrıca kantinlerinde para geçmez sadece akıllı kart geçerlidir, gariban kantincileri zorlamayınız.
30 gün boyunca acemiliğimi geçirdiğim güzel birliğim. nasıl anlatsam bilemedim a dostlar. şuanda dağıtım iznini almış otobüsün saatine kadar internette oyalanıyorum. olurda önümüzdeki celp burada 17. bölüğe düşerseniz çok şanslısınız demektir. öyle değerli subaylar ve talim öğretmenleri var ki. bu arada musluklardan gerçekten çay akıyor. ama çayın rengini ve tadını sormayın derim. to be contiuned...
2001 yılında kısa dönem olarak askerliğimi yaptığım yerdir .2.tabura kimse düşmek istemez bu alayda bilmem hala öylemi?
2004 yılında düşülmemesi gereken yer sekizinci tabur olarak belirlenmiş alaydır. yıldan yıla değişir, paşa yakınları o sene hangi tabura verilirse diğer taburlar sikilir.
Duyduğuma göre hamamın girişinde haşlanmış bir askerin ibretlik resminin asılı olduğu yer.
sayarak çömel, çömel kalk, varmı revir müracaatı olan?, salak oğlum ayağını düzeltsene, al elleri enseye, 11.bölük kral bölük ve yapacak bişey yok sözlerini ezberliyeceğiniz yer *
askerliğimin acemi dönemini geçirdiğim yerdir burası usta birliğine göre tam bir cennettir tadını çıkarınız...
takribi 4 saat önce ayrıldığım mekan. metabolizmanın aşırı sıvı kaybından kabız olacağını burada öğrendim. bi insan evladı on tuvalete gitmez mi? gitmez. ayrıca 500 litrelik kazanda 300 litre suya yarım kilo kuruçay eklenmesi ile çay demlenmekte olup bu çay bildiğin musluktan akıyor. en gaddar komutanı atmosfer yüzbaşıdır. varolduğu iddia edilen ozon deliği tamda bu alayın üstündedir. eratın psikolojisi bozulmasın diye alay içindeki bütün elektronik termometreler maksimum 35 dereceyi gösterir.

verilen eğitim:

1-dörderli sıra yap.
2-dirsek temas aralığı hizaya gel
3-sayarak çömel
4-çömel kalk çömel
olarak sıralanabilir.
adı deniz er eğitim olarak geçen ama acemilik dönemim boyunca "çömel-kalk, çömel-kalk" tan başka hiç bir eğitimini göremediğim yer. ilk gün anfiler arası koşuşturma tam bir işkencedir...
insan oturmaktan yorulur mu? bu soruya en iyi cevabı alacağınız yer. yemek yiyemeyeceksiniz. kantinde sıra bulamayacaksınız.
giderken sivil kıyafet götürmeyin. sigara kullanıyorsanız en az 5 paket götürün. eşofman- havlu gibi eşya da götürmeyin. ve birliğe kesinlikle erken girin. saat 17.00 yi beklerseniz iki gün anfi anfi gezersiniz uyku yüzü görmeden.
en sevdiğiniz gıda bisküvi, cips ve kola olacak.
331. dönem olarak 12 aralıkta teslim olup 31 aralıkta ayrıldığım, jet hızı ile 19 günde acemiliğimi tamamladığım acemi birliği.
2011-1 celbinde 20.bölük sahil güvenlik eri olarak acemi askerliğimi bitirdiğim alaydır.alayın içine girerken yuvana hoşgeldin yazısı ile içeri girilir ancak,aşırı derecede kalabalık olmasından dolayı pek insan yerine koyulmazsınız.2 gün boyunca 10 tane amfide tüm günleriniz geçer.öyle ki ilk gün 13:30 da giriş yaptığım askeriyeden dört adet amfi geçtiğimde gece saat 11:00 di.ertesi gün saat 06:00 dan sonra kalan 6 amfiye devam..burda tavsiye edeceğim gelmeden önce karnınızı iyice doyurun,sıgaranızı için,tuvalet ihtiyacınızı giderin ve en önemlisi sıgara içiyorsanız 1 karton sıgarayı yanınızda götürün.çünkü hem sıgara ilk gunler çok zor bulunuyor hemde sivilde içtiğiniz sıgarayı pek bulamıyorsunuz.iki günün sonunda yavaş yavaş eğitimler başlıyor.tabi ondan önce çömel-kalk,rahat-hazır ol,selam dur-ileri bak,yap dörtlüyü,dirsek temas aralığı hizaya gel eğitimlerini saymıyorum bile.gerçekten 28 gün boyunca insana ızdırap gibi geliyor.mesela benim 25 yaşıma kadar sevdiğim rakam 4 tü,deniz ere gelince yaptığım dörtlülerden dolayı nefret eder oldum.eğitimler başladığında ilk günler çok zorlanırsınız.hele de benim gibi yıllardır tek bir şınav bile çekmemişseniz ve bunun üzerine sıcakta eklenince çekilmez oluyor.tavsiyem şudur ki,gitmeden önce şınav,mekik falan çekin vucudunuz güçlensin.bu sözümü orda çok iyi anlarsınız.ilk önce ordu cimnastiği tüfeksiz hareketler idman serisi başlar.burda hareketlerin keskin ve nizami olmasına özen gösterirler.yapılamayan her harekette dört tekrar yapılan her hareket arttırak on tekrara kadar çıkabilir.spor esnasında olabildiğinde komutları yüksek sesle tekrarlayın.ikinci hafta silahlı hareketler başlar.bu silahsızlara göre biraz zordur ama zevklidir.4250 gr ağırlığındaki g3 ile idman yaparsınız.tekrar ediyorum gitmeden kollarınızı güçlendirin.yoksa benim gibi kollarınız silahı tek elle tutunca zıngır zıngır titrer ve laf yersiniz.üçüncü hafta tam alıştım dersinizki komutanlar sıkmaya başlar.çünkü denetime gireceksiniz.iki gün başınızda en az beş rütbeli denetime hazırlar ve çok disiplinlilerdir.ama denetim olduktan sonra rahatlayacağınızı söyledikleri için zorluklara dayanırsınız.acemiliğin bitmesine bir hafta kala 25 mt g3 atışı yapılır.son hafta tamamen yemin töreni provası ile geçer.bir hafta güneş yakar ama zor değildir.aileniz yemin törenine gelecekse mutlaka provalara çıkın.gerçekten yemin töreninin olduğu gün çok güzel bir gündür.ben 20. bölükteydim ve herkesten ayrı koğuşumuz ve mıntıkamız vardı.kulağımıza gelenlere ve gördüğüm kadarı ile en rahat ve güzel bölüklerden biriydi.özellikle astsubay kıdemli çavuş komutanlarımız sayın muslu yıldırım,umur serbest,yasin yazıcı,kıdemli uzman çavuş özkan komutanım gayet iyi niyetli,askerin sorunları ile yakından ilgilenen komutanlardır.Talim öğretmenlerinden ise çavuş anıl özsoy,çavuş sadettin,çavuş ufuk,osman onbaşı,çavuş engin ve çavuş yasin çok değerli askerlerdir.öyle ki tüm askerlerle anne baba gibi ilgileniyorlar.burdan çavuş anıl'a teşekkürlerimi sunarım.eğitimde ayak kemiğim incindiği için morarıp,şişmişti birtek o halimden anlamıştıda astsubayın yanına göndermişti.diğerleri birşey olmaz çık eğitime demişlerdi.acemilikte rahat etmek istiyorsanız etüt bölümüne geçmenizde fayda var.şahsen ben birinci haftanın sonunda etüt bölümüne geçmiştim ve acemiliğim çok güzel geçti.tabi oraya geçmek için oturup kalmasını bilen,tahsilli ve yazısı güzel olanları seçiyorlar.bu şartlara uygunsanız sorduklarında hiç çekinmeden parmağınızı kaldırın.banyo,kantin,ankesorlu telefon açısından çok iyi bir yerdir.sg 267
hasta olduğumda gittim askeri hastane ile bir olan egitim komutanlığı.

uzaktan bakınca pek askere benzemeyen tiplerdi.
kardeşimin 25 mayısta teslim olacağı birlik.
eğer gidecek olan kardeşlerim varsa lütfen benimle iletişime geçsin acil bir şekilde.