bugün

iskenderun deniz er eğitim komutanlığı

2011-1 celbinde 20.bölük sahil güvenlik eri olarak acemi askerliğimi bitirdiğim alaydır.alayın içine girerken yuvana hoşgeldin yazısı ile içeri girilir ancak,aşırı derecede kalabalık olmasından dolayı pek insan yerine koyulmazsınız.2 gün boyunca 10 tane amfide tüm günleriniz geçer.öyle ki ilk gün 13:30 da giriş yaptığım askeriyeden dört adet amfi geçtiğimde gece saat 11:00 di.ertesi gün saat 06:00 dan sonra kalan 6 amfiye devam..burda tavsiye edeceğim gelmeden önce karnınızı iyice doyurun,sıgaranızı için,tuvalet ihtiyacınızı giderin ve en önemlisi sıgara içiyorsanız 1 karton sıgarayı yanınızda götürün.çünkü hem sıgara ilk gunler çok zor bulunuyor hemde sivilde içtiğiniz sıgarayı pek bulamıyorsunuz.iki günün sonunda yavaş yavaş eğitimler başlıyor.tabi ondan önce çömel-kalk,rahat-hazır ol,selam dur-ileri bak,yap dörtlüyü,dirsek temas aralığı hizaya gel eğitimlerini saymıyorum bile.gerçekten 28 gün boyunca insana ızdırap gibi geliyor.mesela benim 25 yaşıma kadar sevdiğim rakam 4 tü,deniz ere gelince yaptığım dörtlülerden dolayı nefret eder oldum.eğitimler başladığında ilk günler çok zorlanırsınız.hele de benim gibi yıllardır tek bir şınav bile çekmemişseniz ve bunun üzerine sıcakta eklenince çekilmez oluyor.tavsiyem şudur ki,gitmeden önce şınav,mekik falan çekin vucudunuz güçlensin.bu sözümü orda çok iyi anlarsınız.ilk önce ordu cimnastiği tüfeksiz hareketler idman serisi başlar.burda hareketlerin keskin ve nizami olmasına özen gösterirler.yapılamayan her harekette dört tekrar yapılan her hareket arttırak on tekrara kadar çıkabilir.spor esnasında olabildiğinde komutları yüksek sesle tekrarlayın.ikinci hafta silahlı hareketler başlar.bu silahsızlara göre biraz zordur ama zevklidir.4250 gr ağırlığındaki g3 ile idman yaparsınız.tekrar ediyorum gitmeden kollarınızı güçlendirin.yoksa benim gibi kollarınız silahı tek elle tutunca zıngır zıngır titrer ve laf yersiniz.üçüncü hafta tam alıştım dersinizki komutanlar sıkmaya başlar.çünkü denetime gireceksiniz.iki gün başınızda en az beş rütbeli denetime hazırlar ve çok disiplinlilerdir.ama denetim olduktan sonra rahatlayacağınızı söyledikleri için zorluklara dayanırsınız.acemiliğin bitmesine bir hafta kala 25 mt g3 atışı yapılır.son hafta tamamen yemin töreni provası ile geçer.bir hafta güneş yakar ama zor değildir.aileniz yemin törenine gelecekse mutlaka provalara çıkın.gerçekten yemin töreninin olduğu gün çok güzel bir gündür.ben 20. bölükteydim ve herkesten ayrı koğuşumuz ve mıntıkamız vardı.kulağımıza gelenlere ve gördüğüm kadarı ile en rahat ve güzel bölüklerden biriydi.özellikle astsubay kıdemli çavuş komutanlarımız sayın muslu yıldırım,umur serbest,yasin yazıcı,kıdemli uzman çavuş özkan komutanım gayet iyi niyetli,askerin sorunları ile yakından ilgilenen komutanlardır.Talim öğretmenlerinden ise çavuş anıl özsoy,çavuş sadettin,çavuş ufuk,osman onbaşı,çavuş engin ve çavuş yasin çok değerli askerlerdir.öyle ki tüm askerlerle anne baba gibi ilgileniyorlar.burdan çavuş anıl'a teşekkürlerimi sunarım.eğitimde ayak kemiğim incindiği için morarıp,şişmişti birtek o halimden anlamıştıda astsubayın yanına göndermişti.diğerleri birşey olmaz çık eğitime demişlerdi.acemilikte rahat etmek istiyorsanız etüt bölümüne geçmenizde fayda var.şahsen ben birinci haftanın sonunda etüt bölümüne geçmiştim ve acemiliğim çok güzel geçti.tabi oraya geçmek için oturup kalmasını bilen,tahsilli ve yazısı güzel olanları seçiyorlar.bu şartlara uygunsanız sorduklarında hiç çekinmeden parmağınızı kaldırın.banyo,kantin,ankesorlu telefon açısından çok iyi bir yerdir.sg 267
güncel Önemli Başlıklar