1. 1.
  1920 yılında rusya da doğdu. boston üniversitesi nde kimya alanındaki kariyerini yazarlıkla uğraşamadığı için bıraktı. bilim kurgu türünün dünyaya yayılmasını sağlayarak, edebiyat alanında unutulmazlar arasına girdi.

  http://bilimkurgu2000.com/asp/Yazar.asp?inNo=235
  7 ... don kişot
 2. 2.
  dil aileleri, ve dillerin dünya üzerindeki gelişimleriyle ilgili makaleleri bulunur
  4 ... city walk
 3. 3.
  Süper bilimadami, rus yahudisi bir ailenin oglu, 3 yasindayken Amerika'ya gitmistir. Rusca ögrenmemistir. Biyokimya alaninda Columbia Üniversitesi'nde doktora yapmis, Boston Üniversitesi bünyesinde de bir cok (gercekten cok fazla) makalesi yayinlanmistir, sonra da profesör olmustur.

  Ucma korkusu vardir, fiziksel aktivitelerde aktif degildir, yüzme veya bisiklete binme gibi seyleri hic ögrenmemistir. Hümanist ve rasyonalisttir, politik olarak da aktif bir demokrattir.

  270'ten fazla kitabi bulunan Asimov'un en ünlü kitap serisi Imparatorluk'tur. Robot ve galaktik hükümdarlik serileri de meshurdur.
  3 -1 ... aftermath
 4. 4.
  fizik-kimya profesörü olan asimov'un üç robot yasası ve imparatorluk gibi kitapları vardır.
  2 ... zall
 5. 5.
  (bkz: i robot)
  (bkz: runaround)
  2 ... registerlater
 6. 6.
  hayal gücü geniş, zekî, yaratıcı ama sığ bir adamdır. bilim kurgu yazarını götünden hikâye uyduran herhangi birinden ayıracak felsefî derinlikten yoksundur. resmî ideolojiyle takışmayan bilim kurgu yazarı mı olur dedirtmelidir. bir makalesinde (türkçede heyecanlı olsun diye bilinmeyen tehlike adıyla basılmış halbuki sakin sakin makale derlemesi bir kitabında) şiir hakkındaki görüşlerini dile getiriyor. görüşü, "eseri herkes anlamalıdır" şeklinde özetlenebilir. şiir en sıradan okurun hislerine hitâp etmeliymiş. bu konuda örnek verdiği şiirler, amerikan milliyetçisi savaş şiirleri. bu şiirleri çok seviyormuş, gözleri yaşlanıyormuş, pıt pıt dizelere damlıyormuş. dolayısıyla ortaçağdan sonraki tüm şiiri reddetmiştir. yazdıkları eğlencelidir ama tehlikeli değildir. resmî ideolojiyi arkasına almış ve egosuyla birlikte yükselmiştir. fazla yükseldiğinden olacak, oksijen azlığından mustarip olmuştur.
  2 -1 ... stanislaw
 7. 7.
  rus asıllı amerikalı yazar ve biyokimyacı. pek çok konuda yapıtları olmasına karşin, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmıştır. 1920 - 1992 yılları arasında yaşamıştır.
  2 ... fashiondesigner
 8. 8.
  (bkz: asimo)
  -1 ... filleri kurtaran adam
 9. 9.
  amerikan bilim-kurgusunun gelişmesinde, pozitif bir sosyal ütopyayı konu edinen
  tek bir yapıt vardır, o da isaac asimov'un 'toz gibi yıldızlar' kitabıdır.
  1 ... meister writer
 10. 10.
  (bkz: isaac newton)**
  -2 ... birbarfilozofu