bugün

iranda yasayan en büyük etnik gruptur.sayıları 20-25 milyon civarındadir. tebriz, urmiye gibi sehirlerde yogun olarak bulunurlar. kullandıkları azerice azerbaycan azerilerinin kullandıkları azericeden biraz daha karmasıktır. abd ya da israilin olası iran operasyonunda zarar görmemeleri mucize olan soydaslarimizdir ayrica.
ırak'ta olduğu üzere olası bir saldırıda türkmenlerle aynı kaderi yaşaması muhtemel kimselerdir.
iran'da yaşayan en büyük etnik gruplardan.

aslında yoğun olarak kuzey bölgelerinde yaşayan azerileri, tahran dahil iran'ın tüm şehirlerinde görebilirsiniz ve basra körfezine * kadar türkçenizle hiç zorlanmadan iletişim kurarak inebilirsiniz (tahran'da denk geldiğim neredeyse tüm taksiciler azeriydi). tebriz önemli bir türk/azeri şehri olmanın yanında, önemli selçuklu eserleri görebileceğiniz isfahan ve şiraz kadar görülmeye değer bir şehirdir. özellikle tebriz'de kendinizi bir anadolu şehrini geziyormuş gibi hissedersiniz.

bu kardeşlere türkiye'den geldiğinizi ve istanbullu olduğunuzu söylediğinizde (ki başka bir yerdenseniz bile öyle yapın derim, sonuçta istanbul'u herkes bilir), sizi sözleriyle ayla güneşin arasında bir yere koyduklarına şahit olmak ve davranışlarındaki o olumlu havayı hissetmek apayrı bir tecrübedir. olası karşılaşmaların hepsinde benzer tecrübeler yaşayacağınız kesindir.
sayıları 25 milyon civarındadır. kullandıkları türkçe azerbaycan türkçesi ile farsça'nın karışımı gibidir. bizi oldukça severler, gerçekten de istanbullu olduğunuzu söylediğiniz zaman size çok daha yakın davranırlar. birçoğu türkiye'ye en az 1 kere gitmiştir zaten. atatürk'ü çok severler.
iran dini lideri Ali Hamaney'inde mensubu bulunduğu irandaki en büyük etnik topluluk. iran azerilerinin büyük bir kısmı aşırı tutucu ve de molla rejiminin yılmaz bekçileri olup, kuzeydeki soydaşlarından pek hazzetmezler. Bunun sebebi pek tabi ki azerbaycanlıları açık saçık bulmaları, bir de molla rejiminin asimilasyon politikalarıdır. Fakat yine de bünyelerinde zerre dahi milli bilinç taşımıyorlar demek yanlış olur. Zira günümüzden birkaç yıl önce irandaki tirajı en yüksek gazetelerden birinde azerileri aşşağılayan karikatürler yayınlanmış; deyim yerindeyse yer yerinden oynamıştır. Hatta düzenlenen gösterilerde birkaç protestocu azeri iran askerleri tarafından üzerlerine açılan ateş sonucu hayatlarını kaybetmiştir...
(#19274665)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.