bugün

Seyir zevki oldukça iyi filmlerden kurgusuda bir o kadar müthiştir ama nolan imzası taşıması filmdeki olaylar arasında çoğu zaman birbiriyle bağ kuramama ve film bittiğinde kafalarda yine birden fazla soru işaretinin oluşmasına neden olmuştur.
2014'ün en yüksek hasılat yapan 10 filmi arasından tamamen orjinal bir konuya sahip olan tek film.

uzay-zaman ilişkisini anlayabilmek adına bir kaç kez izlenmesi gerekebilir.
Filmdeki şu noktada yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili bir yazı veya entry var mı bilmiyorum.

Şimdi olay şu;

insan hücresinin birim zamanda ihtiyaç duyduğu enerji miktarı bellidir diyebiliriz. Dolayısıyla hücre, gereken enerjiyi aldığında gelişecek ve çoğalacaktır. Bu durum, evrenin diğer ucunda yaşasak bile aynıdır. Demek istediğim şey, insanın bulunduğu mekândan bağımsız olarak büyüme ve yaşlanma hızı aynıdır. Yani solucan deliğinden falan geçerken dünya ve uzayda geçen zamanın hızı değişemez hele ki vücudun yaşlanma hızı hiç değişmez.

Görevdeki insanlar ne kadar yaşlanmışsa dünyadakilerin de aynı oranda yaşlanmış olması gerekirdi.
Devam filmi olacağını düşünmüyorum. Nolan para kazanmaya film çeken abilerden değil. Para kazanmıyor demiyorum. Ulan bu film acayip tuttu aynından bir tane daha yapalım demez. Uzayı anlattım bitti sırada ne var başkan diyebilir.
Devam filmi gelirse olmayacak filmdir. Herşeyin bokunu çıkarmayındır. Godfather devam filmleriyle sıçmıştır. ilk film başarılı oldu diye devam filmi çekmek saçmalıktır. Senaryon baştan belli olur peşpeşe çekersin üç tane al sana tlotr. Ama interstellar yemez. interstellar tek film olabilecek efsane bir yapıt.
konusuyla aşmış film. Her çok iyi vs ama filmi biraz daha eğlenceli yapabilirlermis çok ciddi yani ne bileyim belgesel gibi biraz daha renkli karakterler olabilirmiş ,oyunculuklar çok düz ve sıkıcı diyaloglar çoğunlukta çok sıkıcı halbuki böyle bir filmde daha renkli karakterler ve daha heyecan verici bilimsel diyaloglar olsa tadından yenmezdi.
filmin senaryosu ve kurgusu yapılırken fizikçilere danışan, film sonunda neil abimiz gibi büyük fizikçi ve bilim insanlarının ne tebriğini alan mükemmel filme uludağ sözlük süper yazarları boktan dediği için bundan sonra bu filmden nefret edeceğim.

fizik ile alakalı bildiği tek şey newton'un kafasına düşen elma olan bu meyve sepetleri de olmasa ne yapacağız biz acaba ?

evet kardeşim film görmediğimiz için iğrenç bir film. ama aşk-ı memnu öyle miydi ? tam bir şaheser.
sonuca bakarsak film aynı stanley kubrickin 2001 space oddysey filmi gibi insanda 2.defa izlenme istegi bırakmıyor. icinde bilim de olsa teori de olsa film tarihi acısından izledin mi evet ama bir daha izler misin hayır bir film. bu yüzden sevmeyen insan çok ama nedeni düşük zekalı olup da işi anlamamak değil dostum. güzel bir film yapmak şiir yazmak gibi tarkosky filmleri de sıkıcı gibidir ama insanın ruhuna işler aynı rüya görmek gibi insanı büyüler ve tekrar da izleyebilirsin. interstellar tamam bilimsel olmuş ama tad vermiyor.
Mantık hataları üzerinden eleştirilmemesi gerektiğini düşündüğüm şaheser. Zira filmin işlediği konu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış, teoride kalmıştır. Nasıl back to the future filmine zamanını aşmış bir film diyorsak, bundan belki 50-100 sene sonra birçok konu açığa kavuştuğunda bu filmde anlatılanlar gerçek de olsa yanlış da olsa zamanının ötesinde olduğunu söyleyeceğiz.

Böyle filmler daha fazla yapılmalı. insanları gerçek olup olmamasını önemsemeden farklı Alemlere götürmeli.

He benim de sevdiğim - sevmediğim noktaları vardı ama solucan deliği, boyut kavramları falan çok güzel işlenmiş lan. Bu kadar büyük bir emeği boktan diye kestirip atmamak lazım sanki.
Christopher Nolan adlı kişinin yönetmenliğini yaptığı bir filmdir. ''en iyi görsel efekt oscar''ı ödülüne layık görülmüştür.
Nereye devam filmi geliyor ya, cooper son hava bükücü gibi uyandı zaten filmin sonunda. Daha neresini devam ettirecekler. Ettirseler bile çok distopik bir şey çıkar ki bu da pek cazip değil. Yani bir bilim kurgudan farkli bir tarza kayma olasılıği var. Tadında kalmalı bence. Şimdiye kadar izlediğim (3 defa izlediğim ve imax'de izleyemediğime pişman olduğum) en iyi bilim kurgu filmi bence. Arrival gelecek, yeni interstellar falan filan diyorlar ama bakalım görecegiz. Jupiter Yükseliyor için de verdiler gazı, gittik fos çıktı. Arrival iyi bir bilim kurgu olur da keyifle izleriz umarım. Epeydir keyif alamıyorum izlediklerimden. Diziye sardık amk.
Nolan'ın mükemmel filmlerinden biri daha ilk izlediğinde sağlam çarpan etkisinin bir kaç gün sürebileceği, kafa karıştıran, anlamanın kimi yerde zor olduğu fakat her haliyle şaheser filmler arasında yer alan harika müzikleri hans zimmer imzalı bir başyapıttır.
Matrixten sonra beyin açıcı ikinci ve sonuncu film.
mümkünse tek başına izlenmesi gereken film.
Bir türlü izleme fırsatı yakalayamadığım film.
yazarlarımız beğenmemiş. yani recep ivedik gibi bi film varken bunu nasıl beğensin kıt akıllı mal yazarlarımız.
Bilim kurgu efsanesi film. Begenmeyler fatma gulun sucu ne ile orgazm olan malum kitledir.
3 saat izlesem bi diye düşünmeyin izleyin boşa gitmiyor güzel film.
Az önce izlediğim ve bunca yerde görmeme rağmen şu ana kadar neden izlememişim diye kendimi sorguladığım filmdir. 3 saate değer mi? tartışılır, ama başka bir alternatifiniz yoksa pişman olmassınız.
--spoiler--
dr. mann tam bir oç
--spoiler--
valla bunu bende bir türlü sevemedim. ilk yarım saati çok sıkıcı yani acayip sıkıcı bu yüzden ilerisine bir türlü geçemedim.
kendi sevdiği şeyleri başkası da sevmek zorundaymis gibi davranan insanlardan nefret ediyorum.

- intertellar güzel film ama sanki biraz abartı...
* ne diyorsun sen ya o film fiziksel olarak kanıtlandı bı kere!
:birak ya cahil köpekler. iyi filmden, bilimden ne anlarsınız siz.
+seni anca recep ivedik paklar. gerizekalı!
/Bi kere interstellar uzay-zamanin izdusumsel bükülmesi ile kepler kanununa göre...Bla Bla(normal bi insanın asla anlayamayacağı derecede çok izafiyet fiziği terimi...)

böyle böyle tepkiler...

Begenemedim lan. Begenemedim var mı ?
Bu entryi de interstellar i aşırı derecede savunan herkese girsin.
Git recep ivedik izle.
Bilimkurguya bayılırım ama bunu beğenemedim. Olaylar ve sahneler arasındaki köprü yeterince kurulamamış gibiydi, izlerken bir filmden ziyade 10 bölümlük bir tiyatro dizisi havasındaydım.
ben sevdim ama abartılacak birşey de yoktu hani. queen'in 39 şarkısına bakın arkadaşlar. daha fazla astrofizik içeriyor. nedeni ise şarkı yazarı brian may(liverpool universitesi rektoru aynı zamanda astrofizikçi queen gitaristi)
En beğendiğim yönetmen ve senaristin filmi gene zekasını konuştutararak bizi şaşırttı, prestij, akıl Defteri, başlangıç, Batman serisinde olduğu gibi.

Son filmi olan dunkirk bakalım nasıl olacak

(bkz: Christopher Nolan)