1. 1.
  bulutlar içindeki imparatorluk. Güneşin çocukları. inka dilindeki adı, dört bucak imparatorluğu amlamına gelen Tawantinsuyu. Ekvatorun güneyinde ortaya çıkmış tek büyük uygarlık.
  1 ... lenada
 2. 2.
  Bugünkü peru platosu, ekvator kıyıları, kuzey şili, kuzey batı arjantin'in bir kısmını kaplayan 4000 km.lik kıyı şeridinde 13.yy ve 16.yy arasında yaşamışlardır.
  2 ... lenada
 3. 3.
  inkalar, 15. yy.daki ispanyol istilasına kadar and dağları'nın yüksek kesimlerinde 12. ve 16. yy. arasında hüküm sürmüştür.ortalama olarak 10 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülke bugünkü bolivya, peru, ekvator ile arjantin ve şili'nin bazı bölümlerini içine alacak kadar genişti.
  inkalar, "güneş'in teri" olarak adlandırdıkları ve güneş'i sembolize ettiğine inandıkları altına karşı büyük inançlar beslemekteydiler. götürdüğü altın numuneleri sayesinden zamanın ispanya kralı 5. charles'dan bölgenin fethi karşılığında peru valiliği sözü alan pizarro önderiğindeki 37 atlı ve 106 yaya ispanyol conquistador tarafından fethedilmiştir.güneş baba * ve ay ana *'ya inanırlardı.
  3 ... autumn
 4. 4.
  batının sömürü ve soykırımcı anlayışının kurbanı olarak ispanyol tüfek ve çeliğinin gazabına uğramış olan güney amerika imparatorluğu.
  (bkz: cajamarca)
  1 ... reignofchaos
 5. 5.
  sarışın, uzun boylu genellikle mavi gözlü olan inkalar, yazı olarak iplere düğüm atma yöntemini kullanmışlar ve bu şekilde yazışan bir medeniyet olmuşlardır. azteklerden inkaları ayıran en önemli özellik insan yememeleridir
  4 ... marla singer
 6. 6.
  inkaların khipu denilen düğümlü sicim demetleri, yanlızca bir hafıza yardımcısı ya da hesap makinası değil, aynı zamanda üç boyutlu bir yazı diliymiş.
  Khipular, 0,5 - 0,7 cm kalınlığında bir ana sicim üzerine daha ince sicimler ve bazen onlara da daha daha ince sicimler tutturularak oluşturulmuş. Bu ince sicimlerden 1500 farklı çeşit var. Hepsi farklı anlamlar ifade ediyor. Bu güne kadar yapılan araştırmalarda bu sicimlerin hesaplama yapmak, muhasebe kayıtlarını tutmak için kullanıldığı ortaya çıkarıldı. Hatta khipuların bilgisayar mantığının temeli olan ikili tercihler sistemi olduğu görüşünü savunanlar da var.
  2 ... eftalia
 7. 7.
  tarihte ileri görüşlülükleri ile bilinen ırk, kavim yada topluluk. fakar dağ tanrılarına apo ismini vermeleri ile gözümden düşmüşlerdir. lan apo diye tanrı mı olur? ha olurda dağ tanrısı mı olur. nerde sizin ileri görüşlülüğünüz nerde sizin, kahinliğiniz.
  2 ... moruk
 8. 8.
  --spoiler--
  Eski inka kabilelerinde kadınlar iyi bir eş olabileceklerini kanıtlayabilmek için düğünden önce herkesin önünde patates soyardı.
  --spoiler--
  ... felis lynx
 9. 9.
  inkalar
  inkalar
  1 ... ulanseviyorumsenibe
 10. 10.
  hoşgörü yüzünden tarihten silinmiş bir medeniyet.
  ... selia