1. 1.
  Ildırı, izmir'in ilçesi Çeşme?nin 20 km. kuzey doğusunda uç kısımda yer alan, adını verdiği körfeze bakan bir turistik yerleşimdir.
  kanimca gercekten de cok enteresan bi yerdir hele bizim evden manzarasi süperdir.ama son yillarda denizi, koy etrafina dolan balik katilleri(troller) yüzünden kirlenmeye yüz tutmustur.
  bir zamanlar enginariyla meshurdu ama yerlilerinin inanilmaz derecede tembel olmalari,bu baglamda da calismayi pek sevmemeleri nedeniyle,bu özelligini de kaybetmek üzere.adamlarin hepsi troller icin balik tasimaciligi yapiyor nerdeyse.yapmayanlar da karsi koydaki pinar balik ciftligine calisiyor zaten.anlicaginiz iki tarafi boklu degnek.
  yine de seviyorum ildiri,en cok ta babam yüzünden.
  bu arada Ildırı köyünün antik dönemdeki adı Erythrai´dir.
  ... pborn
 2. 2.
  Erythrai' de yaşamış meşhur Yunan filozofu Eflatun' un dediği gibi: " Dünya'daki görülebilir en güzel günbatımı Erythrai'dedir ". Ildırı köyü ve antik Erythrai kalıntıları, kolay ulaşım mesafesindeki Alaçatı, Şifne, Ilıca ve Çeşme gezip görülecek yerlerdendir. Ildırı'nın doğal zeytinyağı, enginarı, gözlemesi ve balık restaurantları meşhurdur. havası özellikle astım hastaları için çok faydalıdır. iyot dengesinin süpersonikliği sebebiyle sigara içmeye doyum olmaz, saçlar ve sakallar daha yumuşak çıkar. gezilesi, görülesi, yaşanası bu yerleşim biriminin tek kötü yanı; turizm sezonunun bitmesiyle çeşme' ye ulaşımın zorlaşmasıdır.
  ... lynyrd
 3. 3.
  tarihi m.ö' ye dayanan antik bir yunan sehridir. orjinal adiysa erythrai'dir. kirmizi anlamina gelir, kirmizi olan sey ise topraktir. hala zeytinliklerine falan baktiginizda bariz kirmizi bir topragi vardir. 2014 yerel secimlerinin ardindan köy olma özelligini yitirip mahalle olmustur. çeşme'nin ve hatta belki de izmir'in en el degmemis, bakir köyüdür. bunun sebebi ise sit alani olmasi ve en ufak bir yapilasmaya izin verilmemesidir. buradaki arkeolojik kazi calismalarini 70 li yillarda baslatan kisi buyuk duayen rahmetli ord. prof. ekrem akurgal'dir. koyde bir antik tiyatro, onlarca antik sehir kalintilari, mozaikler, kiliseler vb. bulunmaktadir. köyün gecim kaynagi balikcilik, enginar ve turistlerle kurulan ticari faaliyetlerdir. ıldır körfezinde irili ufakli 20 kadar ada ve adacik mevcuttur. bu da tekne turlari yapilmasina olanak saglamaktadir. bu sessiz ve adi pek bilinmeyen sakli cennet son zamanlarda cekilen diziler ve reklam filmleri nedeniyle bu ozelligini kaybetmeye baslamistir. fatmagulun sucu ne dizisinin ardindan simdilerde cekilmekte olan disi ise kalbim egede kaldi'dir. yolunuz duserse enginar ve deniz borulcesi esliginde bir cipurasini denemenizi tavsiye ederim.
  ... fisherbiker