1. 1.
  sadece 4 kişi oynanabilen bir kağıt oyunu. eline göre herkes alabileceği el sayısını söyler, en yüksek sayıyı söyleyen ihaleyi alır ve onun kozuyla oyun oynanır.
  3 ... redwinemania
 2. 2.
  iş, mal vb.ni birçok istekli arasından en uygun şartlarla kabul edene verme, eksiltme veya artırma.*
  2 ... redwinemania
 3. 3.
  3 kişi oynanmasıda mümkündür 16şar tane kağıt dağıtılır 4tane kenara ayrılır en yüksek söyleyen kozu belirledikten sonra 4tane elinden kağıt yere bırakır ve baştan ayrılmış olan 4 kağıdı alır ve oyuna başlanır..

  4kişi oynanan ihalenin eşli olanı makbuldür..
  1 ... nomercy_
 4. 4.
  (bkz: çizmek)
  1 ... marla singer
 5. 5.
  (bkz: kardırmak)
  1 ... marla singer
 6. 6.
  (bkz: koz gel)
  1 ... haydee
 7. 7.
  bulaşık yıkamak, evi temizlemek veya markete gitmek gibi işleri kimsenin yapmak istememesi sonucu başvurulan oyun. son iki bütün işleri yapmaya gönüllüdür. her oyuncunun binbir hilebazlık yapma yetkisi ve ahlakı vardır.
  2 ... antuza
 8. 8.
  durmadan fesat karıştırılan şey.
  ... gerko
 9. 9.
  batak oyunun tüm kurallarını anlatmayacağım ama, batak bilipte ihaleli batağı bilmeyenler için aradaki farkları anlatıyım : temel kurallar batak ile aynı kağıtlar dağıtılınca kaç alabilceğinizi söylüyorsunuz ,diğer oyuncularda aynı şekilde söylüyor en büyük söyleyen ihaleyi almış oluyor. ihaleyi alan kozu da belirliyor. (maça, karo,sinek ya da kupa) diğerlerinin söyledikleri artık geçersiz oluyor. onlar 1 alsada yırtıyor fakat ihaleye giren dediğini alamazsa batıyor.

  diğerleri ise hiç alamazsa (yani sıfır) onlarda ihaleye girenin dediğine batıyor. atılan bir kağıdı (eğer elinizde büyüğü varsa) geçmek zorundasınız. ihale açılışı 4 tür.
  ihaleyi arttırabilmek için 4 veya 4 ten büyük bir sayı söylemelisiniz. ihale 13 ten büyük
  olamaz. King 11 dir. oyun normalde 11 el sürüyor isterseniz bunu uzatabilir ya da azaltabilirsiniz.
  1 ... maskelibalo
 10. 10.
  eşli oynanırsa daha bir güzel, daha zevkli olur.
  1 ... cumingsoon