bugün

ibrahim tatlıses'in vurulup yaşam mücadelesi verdiği şu günlerde, şöyle geriye dönüp bakıldığında insanın aklının ucuna takılan düşünce.

Dünya basınında ibrahim tatlıses'in vurulması olayı ile ilgili neredeyse tüm avrupa gazetelerinde, tüm avrupa dillerinde haber yapılması beni çok şaşırtmıştı. "ne adammış yahu" dedim, sonra da bu olaya daha az reaksiyon gösterdiğim ve ilgilenmediğim için kendimi sorgulayacaktım ki! saflığımı anladım.
Halbuki dünya basının asıl ilgisini çeken belki de şaşırtan şey:
japonya, bir ülkenin görebileceği en büyük doğal felaketler zincirini deneyimleye dururken, bu da yetmezmiş gibi bir de nükleer bir felaketin eşiğindeyken, efendime söyleyeyim, ortadoğu arap dünyası ilk defa otokrasiye ses yükseltip (yeni dünya düzeninde) savaş pozisyonuna girerken; tüm türkiye'nin, bir sanatçının hayatını dünyanın en büyük meselesi yapmasıymış.

ibrahim tatlıses elbette önemli, o sadece bir türkücü değil, aynı zamanda bir iş adamı ve bir "siyasi" varlıklı bir insan; hatta öyle ki bir başbakanın onun yattığı hastaneyi arayıp " gereği neyse yapılsın" diyebileceği biri. ayrıca türkiye'dki kürt milleti için, bu beyaz türkler arasında nasıl yükselinebileceğinin sembolu, bir tür idol (yılmaz erdoğan değil o, karıştırdın sen)

ahmet kaya sadece bir sempatizandı, hayatı sürgünlerde geçti, işte vatan haini oldu, çatal atıldı, kaşık fırlatıldı; ödül aldığı gecenin mekana kapıdan girdi, mutfak penceresinden kaçtı felan.

Düşününce, Ahmet kaya ile ibrahim tatlıses arasındaki fark, türkiye'nin şu haliyle, bir 7-8 önceki halinin arasındaki farka eşittir. (mat 1 terk)

işte Böyle bir şey, değilse de bunun gibi.
Ahmet kaya ; yanlış anlaşılmıştır, ibrahim tatlıses ; anlaşılamamıştır.
birisi sakallıdır, diğeri bıyıklıdır.
(bkz: ciddiyim)
bir hışımla gelen edit: ulen buna da eksi yedim ya, skiym ben böyle mantaliteyi. başlıkta fark diyolla, ben fark yazıyorum henüz ekle der demez eksi geliyor. amk yazmayalım artık....
ibrahim tatlıses "allah cezanı verecek evladım" ile meşhur para babası türkücüdür.
ahmet kaya "memleket hasreti" ile meşhur onurlu, kaliteli müziğin babası sanatçıdır.
Birisi sanatçıdır diğeri .. dur bi saniye düşünmeliyim.
biri kürtçe parça söyleyeceğim dedi; bölücü ilan edildi, yuhlandı, vatanından sürgün oldu (ki her konserinde bu ülkeyi böldürmeyeceğiz derdi hep),
diğeri adam öldürttü, mafya kurdu ve en garibi kürtçe parça söyledi: alkışlandı. fark bu.
ikisini de hiç sevmesem de; çünkü ikisi de sanatlarından başka şeylerle daha çok insanların aklında kalmış.

ahmet kaya vatan haini ilan edilmiş; zira kendisi "kürtçe şarkı söylemek" istiyorum demişti. ölüsü bile gelmedi şu topraklara. diğer yanda ibrahim tatlıses'in arabasından teröristler çıktı, topuğundan vurdurduğu adamların sayısı bilinmiyor, öldürdükleri gündeme gelmiyor ama biri de çıkıp bu adama ne vatan haini,ne katil, ne de mafya demedi.
ahmet kaya* tarafını belli eden bir adamdı.
ibrahim tatlıses ise hala ne olduğunu anlamadığım şahıs. kanımca bu tip insanlardan korkmak gerekir.
ahmet kaya:savundugunu soyleyen adam
tatlıses:savundugunu gızleyıp mıllıyetcılık yapmaya calısan adam
-sonucta her ıkısıde aynı boktur ama bırı tepkılerden cekınmeyıp savundugunu dıle getırmıstır.oysa tatlıses ınsanların gozunu boyamak ıcın halkın duymak ıstedıklerını soylemıstır...
ahmet kaya salak gibi ortaya atlamış ve toplumsal lince uğramıştır. böylece kendini, zaten sempatiyle baktığı, kürtlerin kucağında bulmuştur.

ibrahim tatlıses'in yaptıklarını burada yazmaya kalksak ergenekon iddianamesi'nden uzun sürer.

haaa bir de...

ahmet kaya, öyle ahım şahım bir sesi olmamasına karşın, güzel şarkı-türkü söyler.

ibrahim tatlıses, son derece ahım şahım bir sesi olmasına karşın, çok güzel şarkı-türkü piç eder.
biri şarkıcıdır, diğeri sanatçıdır.
biri para adamıdır, diğeri dava adamıdır. (dava insan olma davasıdır, götünüzden anlam yüklemeyin.)
biri sistemin adamıdır, diğeri halkın adamıdır.
biri olmasa da umurumda değildir, diğeri yüreğimin en güzel nağmesidir.
biri ibrahim tatlıses tir, diğeri ahmet kaya dır.

ve en önemlisi; bir ahmet kaya bir defa yetişiyor.
ibrahim tatlıses, ahmet kaya'dan "yiyorsa türkiye'de kürtçe söyle" gibi bir ayar almasına karşın ahmet kaya'ya yıllarca dost görünmüştür. mgd gecesinde ahmet kaya kürtçe şarkı söylemek istediğini söyleyince onu çok iyi anlaması gereken ibo bırakın destek çıkıp yanında durmayı, selamını sabahını bile kesmiştir. ahmet kaya çatal bıçak ve fotomontajlarla sürgüne gönderilince "ben de bilirdim bodrum'da elimde viski bardağıyla ense yapmayı ama öyle bir adam olmadım, olmam da" demiştir. ve sürgüne dayanamayıp gencecik yaşında ölmüştür. ibo da ahmet kaya'yı linç eden serdar ortaç'la kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekecek kadar alçalmıştır. sonra bir de yüzsüz yüzsüz ahmet kaya'yı anmıştır programında. garibim kürtçe şarkı söyleme isteğini parislerde canıyla öderken ibo mafya kurup kadın vurdurup televizyonlardan milleti tehdit ederek imparatorluğunu kurmuştur. ancak 50 sene sonra ahmet kaya efsane şarkılarıyla ve adamlığıyla anılırken ibo'nun esamesi okunmayacaktır.

kısacası ahmet kaya adam gibi adamdır, diğerine adam demek bile iltifattır.
birisi öncüdür, öbürü arkacı...
ibrahim tatlıses ahmet kaya nın sol testisi bile olamaz.
ahmet kaya gerçek sanatçıdır. ibrahim tatlıses ise soytarıdan öteye gidemiyecek düzen yalakası bir adamdan başka bişey değildir.
ikisininde internete videosu düşmüştür.
anladın sen onu.
buna binaen şöyle bir başlık açılabilseydi hoş olurdu. bütün farklar vs'ler falan daha net ortaya konabilirdi.

ibrahim tatlıses ile ahmet kaya arasındaki fark vs justin bieber ile john lennon arasındaki fark
muhsin kızılkaya herşeyi yazmış :

http://www.stargazete.com...imtihani-haber-338252.htm

karşılaştırmaya gerek kalmayacak şekilde neyin ne olduğunu anlatmış.

--spoiler--
12 Eylül darbesine karşı Ertuğrul Özkök'ün bile imzalamadığı meşhur Aydınlar Dilekçesi'ni de imzaladı. Mahkemeye çıkınca, "Ben kooperatif için imza topluyorlar sandım, onun için imzaladım" dedi.
--spoiler--
biri yorgun demokrattır diğeri pala remzi.
ikisini de sevmem. ama ikisinden birisiyle rakı masasında bulunacak olsaydım bu ahmet kaya olurdu.
biri vurulmuştur,diğerine çatal fırlatılmıştır.
biri beyninden keleşle vurulmuştur ölmemiştir.
diğeri kalbinden çatalla vurulmuştur ölmüştür.
ikisi de aynı bok..
biri politikaya bulaşmaz ama politik davranır. diğeri politik düşünceleriyle ön plana çıksa da politik davranamaz.

politika deyince ne anlıyorsunuz bilmem. benim anladığım fincanları kırmadan hamalların sırtlarındaki fincanları indirmesi.
birisi şu işte para vardır girelim der diğeri şu parayı nerde ezsektedir.