uzun adı internation business machines olan amerikalı şirket.
(bkz: thinkpad)
şu anda daha çok mainframe'lere ve de yazilim geliştirme alanina ağırlık vermekte olan şirkettir. kişisel bilgisayar pazarından çekilmiştir kendileri ve bu alandaki urunlerinin uretim hakkini çinli bir firma olan lenovo'ya satmıştır.

ayrica piyasada bulunan bircok yazılım geliştirme aracı, ide'si vs gibi şeyleri vardir. (bkz: case) toolarina örnek olarak ibm rational (bkz: clearcase), ibm rational (bkz: clearquest) verilebilir.
zamanında en bi tepesndeki adam, "ahanda budur. bundan daha fazla gelişme olmaz. Öyle evlere filan da girmez bu alet" diyebilme bahtsızlığını göstermiştir.
-ay bizim oğlana bilgisayar aldık kız.
-aa hayırlı olsun komşu nası bişi?
-ay bi em bi em sor ma
bilgisayar isinden ziyade kendini 'IT consulting', 'tech solutions for businesses' alanina kaydirmistir. hatta "the other ibm" adli reklam kampanyasiyla da direk 'business consulting' isine de girmis, hayvani degerde sirket!
tom robbins'in sirius'tan gelen kurbağa romanında hariçten de olsa önemli yer tutan koca şirket. borsa simsarı baş kahraman her sabah uyanıp bu adı söylerdi pencereden bakıp: ay bi emmmm!
stajyerine bilgisayar kıtlığından dolayı kendi laptopunuzla gelin diyen şirket.
(bkz: ben bunu gördüm)
sadece bilişim veya teknoloji şirketi değildir. bugüne kadar araştırma merkezlerinde çalışan 5 bilim adamı nobel fizik ödülünü almıştır. şuanda kullandığımız bir çok teknolojinin patentide yine ibm'e aittir.

not:
nobel ödülü alan fizikçiler:
1973 leo esaki
1986 gerg binnig ve heinrich rohber
1987 j. georg bednorz ve k.alexander müller
1990 yılından sonra yaşadığı krizle bir çok bölümünü daha küçük firmalara satmış fildir(bu tabiri "Kim Demiş Filler Dans Edemez" adlı kitapta eski ceo Louis Gerstner kullanıyor.). bellek, yazıcı, pc ve hatta işletim sistemi(os/2) bölümlerini kapatmıştır.

son yıllarda ise özgür yazılıma(open source) ciddi destek vermiştir. ilerki yıllarda iddaalı ürünlerini(Websphere,db2 gibi) ücretsiz dağıtması muhtemeldir.
bir bilişim firması.

laptoplarında access ibm adlı bir tuş bulunur ve bilgisayar açılırken o tuşa basıp fabrika ayarlarına getirmesini söylerseniz bilgisayarlarınız formatlanır.
bir kısaltmadır. (bkz: aspava)
canlı yayınlanan futbol maçlarında skor ve golleri hatırlatmak için ekranın altında zaman zaman beliren yazıda mutlaka reklamı olan firma. 20 senedir maç izlerim, o yazının ibm'siz olanını görmedim arkadaş.
Oldukça bürokratik yapısı ve dünya genelinde 400 bin üzerinde çalışanı olmasına rağmen, son yıllarda operasyon alanlarını değiştirme esnekliğini sergileyebilen bu yıl (kuruluşunun 100. yılı) rekor kar açıklayan şirket, çalışıyor olmaktan ötürü gurur duyduğum kurum kültürünün çalışan odaklı olduğuna inandığım şirket.
Son yıllarda, server satışı, danışmanlık, yoğun ar-ge, patent ve akıllı teknoloji çalışmalarına ağırlık vermiştir.
2005 yılında bilgisayar üretiminden çekilerek Lenovo'ya satmıştır.
(bkz: ibm in akıllı bilgisayarı)
yeni ceosu virginia m. rometty dir.
her laptop firması gibi çok ısınan modeller üretir. öyle böyle ısınmaz. kışın ayaklarınızı bununla ısıtırsınız falan. öyle yani. şimdi siktirin gidin.
2007 Yılından beridir laptop üretmeyen (lenovo ile yollarını ayıran) lider server üreticisidir.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/ibm-231273/
görsel
görsel
yeniden hayata dönmesi dilenen efsane şirket. bilgisayarlarını, laptoplarını yine her yerlerde görmek istiyoruz. lenovo ne lan?! adında meymenet yok...
görsel
IBM Turk'te çalışmak için ailenizden birinin orada çalışıyor olmasının yettiği sizi çok çalıştıran ama diğer şirketlere göre iyi maaş ve şartlar sağlayan şirket.
küçükken ibm tüplü monitörüm vardı markasını hep ibrahim zannederdim. çocukluk işte.