bugün

an itibariyle 4. sezonunu sabırsızlıkla beklediğim super ötesi dizi.
4. sezonu başlayan dizidir. house'un yaverleri de geri dönmüştür, merak edilmeye.
henüz üç bölümünü izledim.

hastanede geçen bir dizinin, şu zeki alasya, metin akpınar zamanında kalan, ergenlik dönemimizde özellikle hemşire hanımı oynayan çıtır hanfendiye tutulduğumuzdan mıdır nedir, çok çok izlediğimiz "hastane" dizisinden daha fazla akıcı ve izletici olacağını tahmin etmezdim.

giriş müziği, teardrop (fascinating). burdan başlıyor koymaya... görüntüler çok canlı (imajlar vivid diyeyim de vatan haini ilan edin beni) ve hani şu uygulamalar esnalarında yaptıkları detaylı betimlemeler ile insanı etkiliyor.

önümde yaklaşık 67 bölüm var.

haktan hayırlısı.

(edit: çıtır hemşire'nin alasya'nın hanımı olduğunu öğrendim.
kahretsin.
o sadece benimdi...)
prison break'deki rebecca, lost'taki juliette, 4400'deki fare kulaklı uzaylı doğrucusu kadının (ulan ismini hatırlamıyorum işte, zencinin karısı) pis kocası... hepsi gest staring ile karşıma çıktı. demek ki bu dizi çok mühimmiş.
hmmm.

şirin bir dizi, güzel geçiriyor vakti. en azından scrubs kadar "abartayım - da - komik olayım" tarzı değil. ya da csi-ny gibi: "heheheyt - işimiz - çok - ciddi -- biz - çok - ciddi - insanlarız"cı değil.

verdim gitti 10 üzerinden 7.5. 8'i cuddy ile house beraber olunca verecem. 9 da allah kerim.
her defasında "bu seferlik bu kadar yeter" diyorum, diğer bölüm başlıyor. "konusu neymiş?" diyorum, teardrop geliyor; bir sigara daha.
başlangıçta karakterleri aşırı inatçı, kibirli ve antipatik gelen, ancak izledikçe insani yönlerini bastırıp hastaları tedavi etmekten başka hiçbir şey düşünmedikleri apaçık ortaya çıkan hastane dizisi. diziye adını veren nihilist, espritüel ve huysuz gregory house' yi brazil adlı filmde, çalıştığı bankayı soyarak brezilya' ya kaçan veznedar rolüyle hatırlanacak hugh laurie canlandırmakta. house, başından geçen başarısız evlilik sonrasında kadınlara karşı nietzschevari bir bakış geliştirmiş. iletişim kopukluğu var gibi gözükse de, aslında son derece iyi niyetli ve hastalıkları teşhis edip etkisini azaltmak adına istekli. amatör ruhlu bir profesyonel, bir motorsiklet tutkunu ve içindeki çocuğun kahkahasını çok sık bıraktığı için kendi ekibince bile yanlış değerlendirilen biri. ekibi inatçılığına ve vurdumduymazlığına dayanamayarak gitse de, dönüp dolaşıp geri dönecekleri yer yine kürkçü dükkanı olacak, öyle ki başka bir yerde bu derece rahat çalışmaları çok zor.
lost'dan iyi bir dizi.

izlenebilirlik açısından.

iyi hatırlıyorum. lost s2'yi seri halinde izlerken sıkılmıştım. bunda öyle bir sorun olmadı. 3. sezon bitecek.
ocak 29'dan itibaren devam edecek. bir süre sonra lost'la kardeşleşirler belki.
amerikadaki yazar grevlerinden nasibini alan baka bir guzel dizi daha. 4 sezon 11. bolumde bitti. Umarim bu yazarlarla bir an once anlasirlar da dizilerimize kavusuruz.
dizimax' ta yeni sezonu eric foreman, allison cameron ve robert chase' nin gregory house' nin ekibinden ayrılmasıyla beraber tekrar başlayan tıp dizisi. ancak kendilerinin döneceği yönünnde havadisler var.
hiç hazedilmeyen başhekime aslında pek çok haz edilendir de bilinmez.

neyse efendim, ocak 29'daki bölümün adı "it's a wonderful lie". lost da 31'inde çıkacak. prison break ise 4 şubat'ta. aynı haftaya denk gelmiyorlar ama fazlasıyla yakınlar...
ilginç bir şekilde 4x12 de bitti. bu ne hız anlayamadık.
hüzünlü bir 4x11 izledik.

hüzünlenmesi gereken adamlar için...
tedavisi için kafatasına delik açılması gereken hastalıkların doktoru. korku filmine hastane dizisi süsü verildiğini sezmekteyim.
(bkz: gore)
(bkz: gore the inanma)
her izlenen bölümden sonra bir sonrakini izlememek için plan yaptıran lakin sonuç itibariyle yaptırdığı planları bozduran dizidir.

ks. ps: boyuna izliyoruz bilader.
28 nisan'da yeni bölüm geliyor.
yeni bölüm yayınlandı da, yok görünürlerde...
salı günleri sabah duşumun ardından uyguladığım kahvaltı menülerinin vazgeçilmezi. cuma kardeşi lost ve supernatural geliyor... ama bugün salı, biz bugünden bahsedelim.

kahvaltı menüsü şöyle:
dilimlenmiş hormonsuz sela domates
ince dilimlenmiş maret taze salam (keh keh)
bembeyaz 1. sınıf tam yağlı aytaç beyaz peynir
fersan dilimlenmiş Jalapeño turşusu
(bu üsttekiler yarım ekmekten biraz ufak bir ekmek parçasına sandviç oluşturacak bir şekilde sıralanıyorlar)
aroma vişne suyu
house md season 04 episode 14

iyi seyirler!
gregory house baba var bu dizide. o ne isterse yapar hastalarına, sadece kendi doğrularını uygulamakla meşguldür. oysa hastaya, hastanın izni olmaksızın dokunmak bile suçtur!
buram buram erkek egemenliği kokan bir dizidir. ha beyinlerimizde doktorların 'erkek'liği ve aşağılayabilirliği meşrulaştığı için house babanın bir aile kahramanı sanılması pek muhtemeldir.
bölüm hakkında yorum yapmak gerekirse (epi 14 season 04) oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz... ama house standartlarının üstünde mi? evet, öyle yahu.

bir alıntı:

"house: i want that tv
cuddy: we're not bargaining
h: you've wanted something. if we're not bargaining here, your're begging
c: me keeping my job is good for you (sokak fahişesi ağzı)
h: yess. but it's better for you... i just want us to be equally happy..."
sezon 4 bölüm 14 *en çok güldüğüm bölümlerden biri olmuştur. Gregory House bu bölümde kendini dahi aşmıştır kanımca..
bu pazartesi yayinlanan bolum "house's head" herhalde bu donem yayinlanmis en iyi dizi bolumu olmaya adaydir. turk dizi yapimcilari bu bolumu izleyip bir dizi bolumunun nasil yapilmasi gerektigini ogrenmelidirler.
görüp görebileceğiniz en güzel tıp dizisi. teşhis nasıl "koyulur" doktor dediğin nasıl olmalı gibi. şahsen dizinin kahramanı md. gregory house'u sigorta hastanelerinde görmek isteriz. en azında öldürmek üzereyken kurtarıyor.

dizinin senaristi senaryo için sherlock holmes'tan esinlendiğini söylemiş, dizideki bazı isimlerin holmes romanından alıntı olduğunu belirtmiştir.
tıp fakültesi 4.sınıf(az kaldı 5'e) öğrencisi olarak beni tatmin edebilmiş bir dizidir. ara sıra saçmalıklar olsa da( bir cushingli hastada; tümör çıkartıldıktan sonra birkaç günde nasıl 20-30 kilo veriyor a.q.) yine de bir tıp öğrencisinin izlemesi halinde sınavlardaki vaka sorularını çözmede yardımcı olabileceğini düşünüyorum.
4X15 *gibi mükemmel bir bölümden sonra heyecanla beklediğim dördüncü sezon finalini * maalesef final haftasında olmamdan ötürü cuma'ya kadar izleyemeceğim dizidir..