bugün

çerkezlere has etle birlikte yenen hamurişi. sodalı hinkal, tavuklu hinkal, sucuklu hinkal gibi çeşitleri vardır. bir de özel bir usulle hamuru örerek yapılanı vardır. nefistir.
artvin yöresinde kavurma ile yapılanı tavsiye edilesidir.
posof,şavşat ,ahıska yöresinde mantıya verilen yöresel isimdir.Fakat bu mantı bildiğimiz mantılardan olmayıp kayseri mantısı gibi küçük değildir, şekli yuvarlak olup,torba gibi büzülerek yapılır, özellikle yoğurt ve tereyağı gezdirerek yenmesi tavsiye edilir.yapılışındaki en önemli unsur hamura biçim verilmesidir. bu yüzdendir ki herkes hinkal yapamaz.
çerkesler'in de yaptığı ancak çerkesler'e has olmayan, ahıska türkleri'ne özgü bir türk yemeğidir.
hınkal ya da hünkar isimleri ile türkiye'nin çeşitli yörelerinde yapılan bir mantı türevidir.
adet gereği hınkal bohçalarından birisinin içerisine altın koyulur, altın bulanın olur ve altını bulanın o andan sonra bahtının ömür boyu açık olacağına inanılır.
(bkz: bunca yıllık çerkesim ben böyle yemek ismi duymadım)
(bkz: sakın hıngel olmasın o)
(bkz: yamuluyorsam düzeltiniz)
(bkz: ama eksi oyda vermeyiniz)*
ardahan mantısına verilen bir isimdir. gerçi ardahanda yaşayanaların bir kısmının ahıskadan geldiğini düşünürsek bu ismi vermeleri gayet doğal. kayseri mabtısının en buyuk rakibidir lakin pek tanınmıyor.
bildiğin mantının diğer adı. yalnız beni şaşırtan bu kelimeyi kullananlardır, şöyleki bu kelimenin balkanlarda kullanıldığını biliyordum ama hınkal yada hıngal ahıska türkleri ve doğu anadoluda da kullanılan bir isimmiş.
her sofraya gelişinde ''ulan şunun dükkanını kursak parayı vururuz.'' denen, hamur içine kavurma koyularak yapılan çok lezzetli artvin* yemeğidir. ahıska taraflarında da bu isim kullanılmaktadır.
Sanılanın aksine aslen Gürcülere ait olan hamur işi yemeği. Tadına doyum olmaz. (bkz: khinkali)
iç anadolu'da yapıldığı şekliyle oldukça lezzetli yemektir. mantının biraz büyüğü, hamur içinde haşlanmış patates...

enfes bir tat bırakır dillere.
görsel
Çerkezlerin mantısı.
An itibariyle babannemi özledim.
Kayseriye göre biraz irice olan mantı.
hinkal =mantı

ardahan posof yöresine ait yemek

annem harika yapar nasıl canım çekti şimdi bol tereyağlı yoğurtlu pulbiberli offff..
görsel
bilen yazarlara selam olsun, yapmayi bilen hatun yazarlar bi' zahmet yapip davet etsin. ben de onlara artvin senliginde mangal yakarim.

mantinin yoresel ve cesitli olan orijinali.
Mantının Güney Kafkasya'daki hali. iç Anadolu'daki gibi bir kaşığa 40 tane sığan değil kaşığa sığmayan çeşidi. Gürcüler, çerkesler, abhazlar ve Ahıska Türkleri tarafından severek yenir. Belki Ermeniler de yer. Diğer Kafkas halklarına kapalı bir toplum olduklarından ermenilerde de hınkal var mıdır pek bilemeyeceğim.
hğıngel olmasın o * yada diğer bir deyişle ğabın.

not: canımı çektirdiniz ya.
hemen hemen tüm kafkas halkları'nın sahiplendiği, ülkemizde özellikle ardahan ve diğer vilayetlerde yaşayan ahıska türkleri ile bütünleşmiş bir hamur işidir.