1. 1.
  istanbul adalarının büyüklük olarak büyükada'dan sonra ikinci sırada olanıdır. deniz lisesinin bulunduğu ada, ilçe merkezi olmamasına rağmen ilçenin tek lisesi olan hüseyin rahmi gürpınar lisesinin bulunduğu yerdir.
  ada da ayrıca çamların arasında müzeye dönüştürülen hüseyin rahmi gürpınarın evi vardır.
  3 ... siberr
 2. 2.
  heybeliada su sporları kulübü,şarkılı türkülü değirmen içmeleri,muhteşem manzarasıyla aşıklar-balkon mekanı ,dörtyol abbası , mangalı,halkisi, yağmurlu havada bahar da oturmasıyla nam salıvermiş bana da keyif vermiş çocukluğumun ,ilk gençlik yıllarımın ,ilk aşkımın geçmiş ve ileriki yazlarımın da geçmesi muhtemel ada,adam...
  1 ... tiktak
 3. 3.
  eskiden deniz harp okulu nun bulunduiğu mevki, sonrada tuzla ya taşınmıştır.
  ... balyancho
 4. 4.
  sınırları içerisinde değirmen burnu diye adlandırılan şahane bir parkı barındıran, istanbul'un adaları içerisinde en sakin ve huzur vereni.
  ... istanbul icin efkar vakti
 5. 5.
  Geceleri özellikle kışın buradan istanbulu izlediğinizde karşıdaki renkler sizi çağırır hep yanına ama sadece bir insan olmanın çaresizliğiyle yüz çevirirsiniz bu isteğe ve sıkışıp kalırsınız adada.Ruhunuzun dört tarafı denizlerle çevrilir birden, ne yapacağınızı bilemezsiniz sonra sevmek zorunda olduğunuzu anlarsınız burayı yoksa sizi boğmaya devam edecektir Heybeli.Sonra yine bakarsınız karşıya renklere ama bu sefer derin bir nefes çeker ve herşeyi içinize atarsınız.
  3 ... wasted
 6. 6.
  iskelesinde istanbul büyükşehir belediyesi yazısını görene dek kendinizi istanbul'da olmadığınıza inandıran,muhtemelen de prens adaları olarak tabir edilen adaların arasında en güzeli olduğu doğrudur.deniz lisesi,eski ruhban okulu,ismet inönü'nün evini barındıran,ki bu evde ulu önderimiz gazi mustafa kemal paşa ile inönü'nün kurtuluş savaşının planlarını yaptığı rivayet edilir.ayrıca ünlü dizelere konu olmuş adadır. (bkz: heybelide mehtaba çıkmak).velhasıl kelam hoştur,sakindir,askeriyenin aracı dışında motorlu taşıta rastlayamayacağınız,kesinlikle gidip görülesi,hatta büyüsüne kapılıp son vapuru kaçırdığınız zaman halki palace isimli güzel otelde konaklayabileceğiniz,insanı aşık olma hissine kaptıran,eski adı da otelin adı gibi halki olan,kesinlikle nezih bir yer.
  3 ... excalibur
 7. 7.
  onlarca kelime yazıp hepsini silmeye neden olan hala da ne yazılacağına karar verilmemesini sağlayan belki eski belkide hiç eskimeyecek bir aşkı içinde barındıran gidip görülesi kalınası yaşanılası yer.
  1 ... buss
 8. 8.
  adanın ön cephesi muhteşemdir ancak heybeliada spor kulübünün maçlarını oynadığı küçük bir sahanın bulunduğu arka tarafı terk-i dünya manastırı ve yassıada manzarası hariç resmen mezbeledir. o tarafta ayrıca 2005'te boşaltılan ve çürümeye terkedilen göğüs hastalıkları sanatoryumunu görün, içiniz acır.
  ... cemali
 9. 9.
  eski adı halkidir.
  ... peyderpey
 10. 10.
  orada doğup, çocukluğumun büyük bir kısmını yaşadığım adadır. gezmek için günü birlik olarak vakit geçirmek güzeldir. fakat tüm yaşamını orada sürdürmek pek iç açıcı değildir.
  hayatını vapur saatlerine endeks etmektir. vapur arkasından işe giden aile bireylerinin arkasından yas tutmuşluğum çok olmuştur vakti zamanında. sıkıcı geçer günler eğlenecek pek birşey bulamassınız yaşıtlarınızla sokakta oynamaktan başka..
  ama herşeye rağmen havası bir başkadır heybeli'nin. şimdi sadece bayram ziyaretlerinde o da vakit bulabilirsem gidebildiğim yerdir.
  3 ... birkimse