bugün

--spoiler--
sezon sonu ile peter'ın orjinal güçlerine kavuşması iyi oldu. tamam kabul ediyorum adamın hayvan gibi bir gücü var ama o gücü izlerken yaşanan doyum sylar'da yok. güçlerinin sıfırlanması ve hiro nakamura'nın da uzay-zaman bükme gücünü kaybetmesinin tek bir açıklaması var. 4. sezonda "hoop gelecekten geliyorum. şunu şöyle yapmayın bak ilerde acayip götünüze kaçacak." gibi bir muhabbet olamayacak. ilk 3 sezonun bu muhabbet üstüne kurulduğuna dikkat edersek 4. sezonun çok farklı olacağı belli oluyor.

yeni sezonun adının "fugitives" olduğu düşünülürse aslında pek fazla şey değiştiremediler. gelecekte muhtemelen yetenekleri olan insanlar avlanıyor olacak. bok ötesi bir 2. sezondan sonra 3. sezon beklenilenden güzel oldu. sylar, meredith, level 5 suçluları, arthur öldü. peter ile nathan'ın arası inanılmaz şekilde açıldı. amerika başkanı "hero"ları armut gibi toplama kararı aldı. ando hiro'yu kurtarmak ve ezikliğinden kurtulmak için "süper şarj" gücünü aldı. sezon finali bu açıdan doyurucuydu.
--spoiler--

sadece 2 şubata kadar beklemek güzel bir şey. sezon finalini beğenmemek bir statü göstergesi sanki. beğenmiyorsan izleme arkadaşım diyor, entarime son veriyorum.
" lan kime ne oldu " sorularını sormaya hacet kalmadan 3.sezonu noktalamıs olan dizidir.cok fazla soru işareti bırakmıştır arkasında dizinin yaratıcısı tim kring.
--spoiler--
testere serisi misali bir bölümle 3. bölümünün sonuna gelmiştir. pek kıllı karakter sylar, adeta saw 5'ten çıkmışçasına kısa süreli jigsaw olarak gezmiş, daha sonra ensesine cam sokularak etkisiz hale getirilmiştir. formülün nasıl 2 parçaya ayrıldığını güzel bağlamışlar. sezon finalinde beni tatmin eden tek şey buydu açıkçası.
--spoiler--

ayrıca bölüm sonunda chapter 4'ten gelen ufak sahne heroes severleri heyecanlandırmış, reçelin üzerine konan sinek misali ellerini ovuşturmasını sağlamıştır.

ve son olarak sözüm sana nathan... "yerse başkana uçtuğunu söylesene lan ispiyoncu!"
yine ara vermiş dizi. bu arada eklemeden edemiycem. sen ne pis bir insanmışsın be nathan.
gayet başarılı bir dizi. daha ilk bölümünden yakalıyor seyirciyi.

bunun yanına lost la karşılaştırılması ise biraz abesle iştigal olmuş. tamam çok iyi bir dizi ama lost un yanına bile yaklaşamaz.

yani bu dizi lost dan iyi diyenleri yatırıp ıslak bir sopa yardımı ile bir güzel dövmeli bence.

her iki diziyide bugüne kadar izleyen birisini düşünelim, bu kişiye bundan sonra bu iki diziden sadece bir tanesini izleme hakkı olduğunu birisinden vazgeçmesi gerektiğini söyleyelim, benim tahminimce %90 oranın da insanlar heroes dan vazgeçip lost izleyecektir. he bu heroes u kötü bir dizi mi yapar? tabiki de hayır.

bu yüzdendir ki lost ile karşılaştırılması doğru değildir. ama kendi kulvarından son derece başarılı bir dizidir. yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.*

bunun yanında eleştirebileceğim bir diğer nokta ise bazı karakterleri canlandıranların oyunculukları pek iyi değil ya da bana öyle geldi.

edit: üçüncü sezonda beni gerim germ germiş dizidir ayrıca. yani neden izledim sezon 3 ü halen bilmiyorum ama bir şekilde izedim işte. sanırım o güzelim ilk sezonun hatırına oldu bu. yahu hadi iki yine bir nebze kurtarırdı diyelim ama üç çok gereksiz olmuş kanımca. 4. bölüm 2 şubatta başlayacak sanırım, 3. bölüm sonundan aldığımız bilgilere göre kahramanlarımızı zor günler bekliyor.

he bana gelince ben kesin kararlıyım izlemem 4. bölümü. hayır, çok sinir oluyorum izleyince. yani sen o güzelim diziyi ne hallere getir akıl alır gibi değil yani.
--spoiler--
kimsenin dikkatini çekmemiş ama geçmişte, şu an bölümü hatırlamıyorum. ando'nun hiro'yu vurduğu bir bölüm vardı kendi gücü ile. bu hiro'nun güçlerinin artması için olan bir vuruştur ve hiro'ya ando'dan zarar gelmeyecektir. hiro ando'nun gücü yardımıyla tüm dünya zamanını geriye almaya çalışmıştır. diye umuyorum

--spoiler--
çokça eleştirilse de, senaryosunda tomarla hata bulunsa da, bir oturuşta 8 bölüm izlenebiliryormuş hala. tüm hatalarıyla severek izliyoruz.

--spoiler--
en dikkatimi çeken hata, noah, vortex atabilen adamdan sylar'ı öldürmesini isterken, sylar'ın süper duyma yeteneğini kullanmaması, ayrıca milletle konuşurken, geçen sezon aldığı ikna gücünü de hiç kullanmıyor. ama olsun gene de iki adamı çatur çutur duvara geçirince çocuklar gibi seviniyorum.
--spoiler--
nathan petrelli'nin kardeşi dahil herkesi bir bir satmasıyla biten üçüncü sezonun ardından artık yeter uleyn diyerek birinci sezon tadında güzel bir dördüncü sezon bekliyoruz.
daha dün gece hatalarıyla seviyoruz demiştim. bugün 3. sezonu bitirdim, çok da beğendim ama aklımın almadığı bir nokta var, aslında iki.

--spoiler--
birinci ve nispeten önemsiz olanı, meredith, tee claire bebekken yangın çıkıyordu kadını öldü sanıyorlardı halbuki kendisi de ateş kullanıcısı olduğu için birşey olmuyordu kadına, e gene aynı şey oldu. kadının gene yürüye yürüye çıkması lazım primatech binasından.

gelelim asıl beni gıcık eden konuya. ando, supercharger görevi ile daphne'yi tutuyor ve daphne ışık hızını belki de 1000 üzeri bir milyon kere aşarak 16 yıl geriye gidiyor. feci fantastik ama teorik olarak sorun yok. sorun nasıl geri döndükleri. daphne sadece koştuysa gene 16 yıl önceki mekanda olmaları gerekirdi. ando ona supercharge yaptıysa bir 16 yıl daha geriye gitmeleri gerekirdi. nasıl geldiler olum bunlar geri. ben mi bir yeri kaçırdım.
--spoiler--
--spoiler--
meredith'in kesinlikle ölmemesi gerek, dün de şu aklıma geldi. öğrendik ki, flint ve meredith kardeş. her ikisi de aynı yeteneğe sahip. zaten meredith'in, claire bebekken yangından sağ çıktığını biliyoruz. ayrıca flint, laboratuarı yakacakken, hacı yapma dediklerinde ben yanmam demişti. bu arada flint de ölmedi demek ki. ayrıca şu an aklıma geldi öyle bir yangından mohinder nasıl elini kolunu sallayarak çıktı lan? neyse meredith'e dönelim. hem daha önce yangından sağ çıktı, hem de kesin olarak ateşten etkilenmediğini biliyoruz. yani eğer primatech bu teyzenin kafasına çökmediyse tıpış tıpış geri gelecektir.
sylar'in işi birinin kafasından o şeyi sökmesine bakar. daha ilk bölümde claire'ye otopsi bile yapmışlardı ki kafasından onu çıkarınca toparlardı tekrar.
arthur petrelli'nin ölümü bu kadar kolay olmamalıydı. adam'ın gücünü emdi, yeni kendini iyileştirebiliyor. ama beyin gidince güçler kullanılamıyor. yine de senayo sıkışırsa hop diye geri getirebilirler birşey bulup.
ando-daphne-hiro üçlüsünün nasıl olup da geri döndüklerini hala anlamadım.
--spoiler--
3. sezon izlenmiştir ama araya TSSC nin ve PB nin girmesiyle olduğu gibi unutulmuştur..o zaman şuracıkta içimi dökerek hafızamı yoklamak istiyorum sıpoylır tadında..

--spoiler--
şimdi sayın sözlük...sayın yazarlar..değerli çaylaklar ve okuyucular..

bu dizi 3. sezon garipleşme sürecinin zirvesine varmıştır..bazı bazı kulağıma artık 3. sezonda sıçtı 4. sezonda sıvarlar o da olmadı biter bu dizi şeklinde söylemler gelse de bitez arkadaşım bu dizi öyle çat die..

3. sezon iyiler kötüler taraf değiştmeler kim nerde noluo lan?! napıonuz aga siz dedirtti ama..şurdan nathan a iki sözüm olucak..piçsin olum sen..o çocuğusun..puştsun..o pozlara girmeler, hepsini yakalayak bi yere tıkıyak havaları nedir lan? sana o gücü verene özgürlük anıtı girsin..ha bide..şaşırmayın hiç..sylar ölmedi..senaristlerin öyle bi elemanı diziden çıkarıcak kadar büyük ve rahat götleri yok..ama cidden diziyi toparlamaları lazım..konuyu unutup saf ekşına döndüler..bi de sürekli şu dünyayı kurtarma hedesi yüzünden sanki sürekli patates yahnisi patates haşlaması patates kızartması gibi bi yemeğin çeşiti verionlarını yiyio gibiyiz..dizinin kendi içindeki mantığıyla çelişen kısımlara hak vermio değilim..ama çok daha spesifik noktalara dikkat çekerek mantık avcılığı yapan gariban arkadaşlarıma oturup selenayı izlemelerini tavsie ediorum..

--spoiler--
--spoiler--
1. sezon syler'ı dövdüler, peter patladı, kahramanımız nathan
2. sezon hastalık falan vardı, kahramanımız hiro
3. sezon syler bir iyi oldu bir kötü, kahraman claire

de anlamadığım taraf, claire'in uçan yavuklusu vardı ona ne oldu? ve galiba artık suresh'in kalıcı ayıboğan gücü var ama hiro ise sik gibi ortada kaldı. yine peter güçlerine kavuştu ama hepsine mi? yani syler gücü var mı adamda hala.

bu arada ışıktan hızlı hareket ederek einstein'a gönderme yapanlar, ışıktan hızlı hareket edersen enerjiye dönüşürsün... hiç.

bak yine aklıma geldi şu şişman amcanın kaplumbağası ne ayak, ve finalde afrikalı dingil ne ara suresh'in ofisine geldi. yine o ofis... mendez'in takıldığı yerdi. sonra gelecekten gelen hiro da peter da o ofiste yaşadı. yine suresh de orda ... başka yer mi yok lan?
--spoiler--
tam 3 dakika zonra başlayacak olan cnbc-e dizisidir. umarız bizi bu bölümüyle az da olsa aydınlatacaktır, zira geçen bölümden sonra beyinler ayrıntı manyağı olmuştur.
tamam bazı heroes yoldaşları spoiler giriyor, yorumlarda bulunuyor, beğenilmese de bir azınlık tarafından sallanıyor, o da iyi ama lost bu kadar popülerken heroes'un sevilmeyen çocuk, mahalle maçları oyuncu seçmelerinde son alınan ve kaleye geçen çocuk, sınıfın en sevilmeyeni aynı zamanda en kötü espri yapanı ve diğer looser örnekleri gibi az popüler olması, fazla yorum yapılmaması, fazla takip edilmemesi işte bu beni çok hüzünlendiriyor.

(bkz: alpay erdem tarzı entry girmek)
sylar'ın ölmemiş olduğunu tahmin ettiren dizidir. sen git herkesin kafasını kes, güçlerini çal, herkesin korkulu rüyalarından biri haline gel, sonra gelsin bi küçük velet "bzzt" diye arkadan indirsin seni.. yok öyle yağma. *
save the cheerleader save the world.
the wallflowersın başarılı şekilde coverladığı david bowie eseri.
futboldaki <iyi düşündü ama düşündüğünü yapamadı> tabirinin televizyon dünyasındaki temsilcilerindendir heroes.
türk dizi yapımcılarının türkiyeye uyarlamasından korktuğum dizi. bu bahsettiğim şey caanım prison break in basına geldi.* çok kötü be sözlük. sanki dizi artık gözümde bi kamyon şoförünün tecavüzüne uğrayıp atılmış gibi geliyor. ama konuyu fazla uzatmamalıyım. zira buraya heroes ile ilgili entry gir yazıyi.
dönüşünü sağlam yapmış dizidir.
--spoiler--
ilk başları sakin geçsede son 3 dakikası nerdeyse bütün bölüme yetecek kadar atraksyon içermekte.
--spoiler--
dönüşüni beklemeye değen dizi.

--spoiler--
sylar'ın diğerlerinden farkını anladık. hiç bir şeyin onu durduramayacağını son gelen tim ile de görmüş olduk. sanki peter'ın güçleri soğurma özelliği değişmiş gibi. ilerleyen bölümlerde daha iyi anlıyacağız.
--spoiler--
--lost heroes prison break spoiler--
lost'a bağlamış dizidir. bir sonraki bölümde göreceksiniz bak o düşen uçak lost island'a düştü orada da zaman mekan piç olmuştu şimdi birde bu elemanlar gidecek ortalık şenlenecek. daha sonra prison break'ten michael scofield'i çağıracaklar. üstad kurtar bizi bu kodumun adasından diyecekler sonra michael mına koyacak ortalığın herkesi toplayıp kaçıracak mekandan. işte böyledir bunların sonu.
--lost heroes prison break spoiler--

(bkz: yersen)
--s3e14 spoiler--

lost'u bir kenara koyarsak -ki yeri ayrı- diğer tüm kıytırık diziler gibi izleyicisini aylarca bekletmemiş, beklettiği o kısa zaman için de "beklediğime değdi be" dedirtmiştir.

3. sezon finalinde akıllardaki soru işaretlerinden bir çoğu artık cevap bulmuştur.
misal;
+ sylar öldü mü?
- dimdik ayakta koçum benim!

+ peter güçlerini geri aldı mı?
- peter format yemiş bir xp gibi. programları install etmeden haliyle format öncesini hatırlamıyor.

gibi...

ayrıca, uçak düşünce ne olacak? claire'e bir şey olmayacağı kesin. peter o kopan uçak kısmında uçtu kaçtı diyelim. diğerleri? yanarım yanarım hiro'ya yanarım. ne gücü var ne bir şeyi. gencecik ergen.* ancak, ando'nun ki kendisi şarj aleti gibi olmuştu- hiro'yu kurtarmak için neler neler yapacağını bilmemek elde değil ama neler yapacağı muamma.

kısaca, 2. ve 3. sezondaki "gelecek" bölümlerine (matt ve haitian'ın süper güçlü elemanları toplaması zamanlarına -ki bir de o var, matt satacak mı hep birlikte görücez-) dönüşünü muhteşem yapmıştır. bundan sonraki ekşının* 3. sezondaki gibi sıçağını hiç düşünmüyorum şahsen. ne yaparsan, nasıl senaryoyu devam ettirirsen ettir izlemesi keyifli olacağını düşünüyorum. (elbette ki kişisel kanaatim)

daha da kısaca, dönüşü muhteşem olmuş dizidir. iyi ki varsın heroes!

dipnot: "gelecek" dediğim bölümlerde de (ando ve hiro'nun geleceğe gidip, gelecekteki hiro'nun öldüğü bölüm) nathan abd başkanı idi ancak, sylar'ın kılık değiştirme hedesi sebebi ile sylar, nathan gibi görünmeyi tercih ediyordu. en çok onu merak ediyorum. matt abimiz satacak mı iyi tarafı ve sylar nathan'ın eline verip, nathan gibi davranmaya başlayacak mı?!?!

hakkaten iyi ki varsın len heroes!

--s3e14spoiler--
tamamen fantastik karakterleri ve göz kamaştırıcı sahneleri ile izleyici ekranlara kilitleyebilecek kapasiteye sahip bir amerikan dizisi.
--spoiler--
s3e15 itibariyle sylar'ın kendine bir çırak bulduğu dizidir. korkmayın lan, sylar yumuşamadı. işi bitince o çocuğu da öldürür garanti.
--spoiler--