bugün

Allahın dediği olur. Allahın işine karışıp ilimsiz felsefe yapanların (cahil) değil. Dilediğine kız, dilediğine erkek evlat verir. Dilediğine vermez. Yaratan cenabı allah tır.

Lokman Sûresi, 34. ayette "...Rahimlerde olanı (ancak Allah) bilir..." ayetiyle işaret edilen mana işte budur. Yüce allah çocuğun olup olmayacağına ve cinsiyetine -kadının rahmi değil- ben karar veririm ve hükmederim diyor. Ayrıca, günümüzde teknik imkanlarla ultrasonda cinsiyetin belli olması ayetin manasını bozmaz.

Edit: eski ulemaya göre ilk evladını kız doğuran kadın bereketlidir. Erkek evlat nimettir. Kız evlat ise hayırdır. Nimet imtihan vesilesidir. Nimetin Hesabı sorulur. Hayır ise hediyedir. Hayrın hesabı sorulmaz. Lakin evlatlarını iyi yetiştirmeyen anne babalar her ikisinden de mesuldür. Yaradılış itibariyle kadın daha zayıftır. O yüzden kızlarınızın kadınlarınızın kıymetini bilin. Eğer onları incitirseniz iki yakanız asla biraraya gelmez.
her musluman alim olacak diye bir kural yok! kitap yüklü eşekler, diye bir kavram var.

sizin kaynananız ruh hastasıysa, bunu eşinizle halledin.

edit; guzel bebeğinizi güle güle büyütün.
Insan gerektiği yerde uygun bir dille tepkisini koymazsa o içinde biriktirdikleri onu yer bitirir. Büyüklerimize saygıda kusur etmeyeceğiz o ayrı fakat kişiliğinize ve evlatlarımıza hakaret de sineye çekmeyeceğiz.
Erkek doğurmak bir ayrıcalik mı lan nedenki.ve bunu hemcinsinden duymak.
Ah bu cahillik.
Hayattaki tek başarısı “erkek” doğurmak olan, ne kendi ne başkasının hayatında en ufak bir iz bırakmayı başaramamış kadınlar bu tür şeyler söyleyebiliyor çok normal hiç takılmayın. Bundan daha beteri bir kayınvalide sayesinde ben mutsuz hayatımdan kurtuldum zamanında. Ayrıca evet kayınvalide yüzünden demiyorum, sayesinde diyorum çünkü onun bu cahilce tavırları olmasaydı ben şu an bir klinikte psikolojik tedavi görüyor olurdum. Duymayın dinlemeyin. Bebeğinizin tadını çıkarın, o mis kokulu zamanları bir daha geri gelmeyecek.
Cahilce bir düşünce.
Neyse ki böyle düşünenlerin sayısı oldukça azaldı, aşağı yukarı kalan 20 yıllık ömürlerini de tamamladıktan sonra silinip gidecekler.

*umarım sağlıklı bir ömrü olur. Benim amcalıktan bildiğim, kız çocuğunun ışıltısı neşesi bambaşka.
"bu kadın yıllarca devletimize hizmet vermiş, memur, hoca"

Gerisini okumadım, ne gerek var?
Kız sağlıklı doğmuş ya bundan önemlisi yok.
Erkek doğurmak bir kadın açısından başarı kız doğurmakda hezimet olarak görülmemeli. Sor bakayım kaynana eğer onun aileside erkek çocuk isteseymiş hatta anne ve baba bunu kendilerine yediremeyip çocuğu aldırsaymış veya kendisine kız olduğu için kötü davransalardı acaba nasıl hissederdi kendisi.

Boşver bunu. Görüşmemeye çalış mümkün mertebe kaynanayla
Babaya gelecek olursak Erkeklerin daima içerisinde kız çocuğu aşkı yatar.
Her zaman derim..

2 tane erkek evladım vardı...

3. Kız oldu...

Eve gelince

Anladım ki...

Bugüne kadar evde hayvan beslemişim ...
Kayınvalideni hiç umursama rabbim sana ve meleğine sağlıklı güzel ömür versin. O misafir dediğin gibi görmezden gel..
ne okudum ben diye düşündüm bir süre. hatta başka başlıklara gittim. yorum yapmamak için ama kendimi tutamayıp geri geldim.

2 evladım var. Daha fazla doğurmayı da düşünmüyorum. Allah bana kız çocuk nasip etmedi. ikisi de erkek. Allah acılarını göstermesin bana. Ama dilerdim bir kızım olsun. her iki hamileliğimde de kız olsun istedim. Nasip. ikisi de canımdan can. kız olsaydı da böyle düşünürdüm.

Yazarın Eşine çok kızdım açıkçası. Annesi bunu söylerken ve konuyu bu denli sündürürken nasıl sessiz kalır. O bebek bir mucize. böyle büyük bir mucizeye böyle davranılmasına nasıl tepkisiz kalır?!

Sen cidden sabırlı ve olgun davranmışsın. Taktir ediyorum. Seni eksik gören bir cahile karşı oldukça iyisin. O kadın seni öpsün başına koysun. Ben senin yerinde olsam susamazdım. Tepkim sert ve kesin olurdu.

Toplumumuzdaki bu erkek çocuk isteğini de anlamam mümkün değil zaten. evlat evlattır. candır. candan ötedir. Hele torun bambaşka olur. Kız erkek ne fark eder. Canının canı ya. insan nasıl böyle bakar. O kadın sana bunu derken kendi annesini düşünmemiş mi? Kendisi de birinin kızı sonuçta. Kendi annesini de mi kusurlu buluyor. Hatta kendisi de bir kusur bu durumda. Malum erkek olarak dünyaya gelememiş.

en çok ta eğitim konusuna takıldım. Kişisel fikrim şu ki kız çocukları eğitim konusunda en az erkekler kadar desteklenmeli. hatta daha fazla desteklenmeli ki büyüyüp bir yetişkin olduğunda anne - babası dahil "kocayı saymıyorum bile" kimseye muhtaç olmadan hayatını idame edebilsin.

Söyleyecek anlatacak çok şey var ama işte öyle bir durum ki ne desek boş kalıyor.
Kaynanam bana öyle diyecek oğlunun başının etini yerim.

Evimde istemem açık ve net.
Huzur bozar bu kadın.

Ablacım sen de diyemedin mi "annecim oğlunuz da y kromozom gönderseydi erkek doğursaydım" diye

Evlenilecek kişi kadar ailesi de çok çok önemli bir kez daha görmüş olduk.
Umarım çocuğunuzun sağlıklı ve güzel bir ömrü olur.

Biri doktor biri eczacı olan iki kişinin yanında çocuğun kız olmasını kadının rahmine bağlayabilmek de tam bir cahil cesareti sanırım.

yapmanız gereken buraya bunları dökmek değil, o anda içiniz soğumadan dile getirmeniz gerekenleri tepki olarak yansıtmaktı. Tepki göstermeden buraya yazılması artık gerçekten çok manâsız. Böyle insanlar yüzünden bazen düşündüğünü içinde tutamayan biri olmama çok seviniyorum.

Ayrıca sizden önce eşinizin anasının ağzının payını vermesi gerekirdi, o noktada da bir sorun var.
Bu Türkiyedeki kaynana terörü nedir arkadaş ya. 21.yy a geldik halen devam ediyor. Sırf oğlunu başkası aldı diye düşündüğü için nefret kusan kaynanalar var gelinlere. Aşın artık şunu oğlunuzu kimse zimmetine falan geçirmedi sadece evlendi.
Kaynananın ağzının payını veremeyip burada yakınman da bana varip geliyor.

Eczacı hanım, bu kadının dedigini ciddiye alıyorsan yüzüne iki kelime söyleme cesaretini göster, yok eğer ciddiye almıyorsan boş ver gitsin.

Ben yerinde olsam hasmani duygular büyütmezdim içimde.
Sofrada kibarca derdim ki, anneciğim bunu kim söylemişse bir yerlerinden uydurmuş. Bilimsel mi bu? Neye göre konuşuyoruz, elimizde buna uygun veri, dayanak var mı?

Eger yoksa niye böyle bir şeyi gündeme getiriyorsun?
Yersiz oldu bu.

Oldu bitti.
iyilikten maraz doğar diye boşa dememişler. Sen ne kadar alttan alırsan o kadar üzerine geleceklerdir. Bence bu daha bir başlangıç gibi geliyor. Evet büyüklerimize saygılı olmalıyız fakat yeri geldiğinde kendimizi savunmasını bilmeliyiz. Biraz dişini göster, fazla iyi niyetlilikte iyi değildir. Canı sıkılan sana çatar stresini üzerinde atar. Olan sana olur. Benden söylemesi. Allah yavrunun bahtını açık etsin.
teee çocukluğumdan beri sıklıkla kulağıma fısıldanan "evlilik sadece bir insanla değil onun ailesi ile de evlenmektir" sözünün ne denli doğru olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. olayı yaşayan arkadaşıma/kardeşime geçmiş olsun rabbim sabırlar versin. o bebeğe de onu seven annesi ve babası ile birlikte sağlık ve mutluluk dolu bir hayat diliyorum.

buraya da sık sık yazıyorum. bazen hoş karşılanmıyor ama gerçekliği de tartışılamaz. insana en büyük zulmü her zaman insan yapar. erkek torun olmadı diye ki kaynana kişisi zaten özellikle din konusunda çalışmalar içerisinde olmuş birisi imiş hem geline hem toruna böyle mesafe koyması ve incitmeye çalışması çok acayip. ben şaşırmadım bundan çok daha ağırlarına canlı canlı şahit oldum ancak hala acayip olduğu gerçeği de değişmiyor. ulan senin canından bir can neticede. oğlunun evladı. kız olmuş erkek olmuş neyin stresi bu. çok yakınımdaki bir insan ki kendisi fakülte bitirmiş bir mühendis ağabeyimdir oğlundan olan erkek torununu kızından olan kız torunundan daha önde görüyor ve belki farkında olarak belki olmayarak oğlundan olan erkek torununun çok daha fazla üzerine titriyor. birkaç kez kırmadan anlatmaya çalıştım ama anlayamıyor. o hisleri yaşayamadan bilemeyiz ama şu anda bana aşırı aptalca geliyor. tabi içerisine girer de aynı duruma düşersek inşaallah bugünkü hissiyatımı o günde hatırlarım ve kendimi ayıplayıp çeki düzen verebilirim..
t: örümcek beyinli salak söylemi.

tanımı yaptığımıza göre ilk entrydeki olaya binaen yorum yapma hakkımız doğmuş demektir.
öncelikle, eşinize ,şu an askerde ama olsun yine de ona bir çift lafım olacak, karın ile annen arasında kaldığın her durumda karının yanında olman lazım. sen karını annen karşısında çaresiz bırakırsan, bu sana yol su elektrik olarak döner, tecrübeyle sabittir.
şimdi de size, belirli bir yaşta ve eğitim seviyesinde olduğunuz için, kaynananız olacak cahil yaratığa kırıcı olmadan, kromozomları spermin taşıdığını, cinsiyeti rahmin değil testislerin belirlediğini söyleyebilirdiniz. hatta yerinizde olsam, "sendeki rahim bende ne arar anne, rahmine sağlık,i tosun gibi oğlan doğurmuşsun, ilkinde olmadı ikincide oğlan olur, olmadı senin rahmini kullanırız" diyebilirdiniz. tabi bu biraz kaba olurdu ama olsun, hakketmiş sonuçta.
bu arada benim de bir kızım var ve iyi ki kızım var. kardeşimin oğlu var aynı yaştalar, o hergele yüzünden imana geldim resmen...kız çocuğu bam başka bir güzellik.
şimdi gelelim konuyla ilgili asıl yapılması gerekene, burada iş eşiniz olan doktor beye düşüyor. annesinin ve karısının iki yetişkin olduğunun farkında olması ve buna göre davranması lazım. sırf sizden yaşlı diye birine saygı göstermek bana mantıklı gelmiyor. ben bilgiye ve fikirlere saygı gösteririm. yaşa değil. şahsen benim annem evladımla ilgili böyle bir yorum yapmış olsaydı, itin götüne sokardım. yaşlılar bu anlamsız saygının arkasına saklanıp dilediğince kalp kırma özgürlüğüne sahipse, ben de dilediğimce itin götüne sokma özgürlüğüne sahip olmalıyım.
örf adet gelenek görenek demesin bana kimse, sikko sikoo duyar da kasmayın lütfen. göt'e göt demek saygısızlık olmaz. hatta ve hatta sana saygısızlık yapana gereken cevabı gereken yerde vermezsen, işler sarpa sarar.
allah nasip eder de tekrar gebe kalırsan ve tekrar kız evlat doğurursan o amk mal kadın, senin üstüne kuma getirmeye bile kalkar. oğlunu doldurur da o "doktor" dediğin kocacığının nasıl bir anda köylü maho'dan farksız davrandığına şahit olursun, sen bile şaşarsın duruma.

bu sebeple demedi deme beni iyi dinle, şimdi çözüm zamanı...kocanı fiştikle, annenin kızınız hakkında yaptığı yorumların ağrına gittiğini dile getir. durumu açık açık anlat, anasını savunacaktır %99,9 duyma, sen içindeki tüm rahatsızlığı dile getir. kısacası doldur kocanı, kızınıza karşı annesi en ufak ters bir laf ettiğinde patlayacak kadar doldur. bu kötü bir şey değil, neticede karşında sana kötü davranan ve haddini bilmeyen bir kadına ders veriyoruz. maşa varken elini ateşe sokma güzel kardeşim, kocanı kullan...şu anda askerde ve doldurulmaya çok müsait aslında...

allah evladınızı analı babalı büyütsün...evlat acısı yaşatmasın...saygılar...

(img:#1911804)
Allah bilir ne olacağını bununla ilgili başka yorum yapmayacağım ama eğer sana böyle bir cümle kuruluyor ve sen hali deseni izleyip düşünmekle yetiniyorsan kusura bakma ama son gelişinde de dinleyeceksin söylediklerini. Evladın olmuş kusur gibi yorum yapılıyor. Bunun önüne geçecek olan sensin.. illaki tartışmak gerekmiyor. Saygısızlık etmek de. Diyeceğin tek laf allah sağlıklı kucağıma verdi ya ha kız ha erkek ikisi de allah vergisi, bana bağışlasın diyeceksin bir daha konuşamayacak.
Tamam anneler candır kaynana da bir anne. ama fikir beyan edemeyecek kadar olmayın. Bu daha başlangıç olur. Insansiniz iletişim kurarak anlaşacaksınız. Görüşememek de çözüm değil.

Allah bağışlasın evladınızı.
Senin kaynana ifla olmaz bi yobaz hemen o kaynanayi bosa gitsin.
O kocanda anasina sen nasil konusuyon la diyememis onu da bosa gitsin.
senin kaynana olacak karı tam bir tıraş.
allah bir ömür analı babalı büyütsün.
görsel
bir de kayın valideyi dinlemek lazım.
kim bilir o neleri sineye çekiyor, ne dendi ona da oğlunu doğru düzgün ziyaret dahi edemiyor.

öte yandan kız çocuk baldır, halt etmiş.