bugün

cumhurbaşkanı olabilsinler diye.
Damaryolu açmak, enjeksiyon yapmak dediğimiz işler öyle halk arasında sanıldığı gibi basit işler değil.

Birkaç saatlik kursla edinilen enjeksiyon bilgisiyle, yapılan enjeksiyon mazallah siyatik sinirinize denk gelip sizi bacağınızı hareket ettirmekten alıkoymasın diye yıllarca eğitimi var. Aşılar, ilaç enjeksiyonları gerçekten kas içine yapılabilsin diye, diğer tüm uygulamalar da en doğru şekilde uygulanabilsin diye o kadar uzun sürüyor.

insan sağlığı, birkaç saatlik bir konu değil.
temenuj koş kız dedikodunu yapıyorlar.
valla ablam enjeksiyon yani iğne yapabiliyor.
4 yılda bile damar yolu açmayı öğrenemiyorlar, bir durun, bi sakin...

Edit: https://www.uludagsozluk.com/e/46846045/
herkes bilmediği konuda ne kadar çok kolay atıp tutuyor lan. düşünsene ameliyata giriyorsun damaryolu açacak hemşire ''birkaç saatlik kurs'' görüp hemşire olan tiplerden. nereye ne yaptığının farkında bile değil... basit bir ameliyat diye girip felç olup çıkıyorsun falan.

milletin istediği bu herhalde?
Yani neticede sağlıkla ilgili meslek, ciddi de bir iş detaylı eğitim gerektirir. He eğitimi verdğin kişi alır alamaz onu değerlendirir ona göre görev verirsin ayrı.
Ben bakanlık sertifikalı yogun bakım hemsiresiyim. Kalp damar cerrahi servisinde by pass olmus hastaların ritim takibini yapıyorum. Acil durumlarda hastaya ilk müdahaleyi ben yapıyorum, hastada olan genel durum degisikliklerine karşı uyanık ve bilincliyim. Hastanın kabızlıgından tutun uyku sonunu tüm vücut temizligi pansumanları beslenme ihtiyacı yatak yarası olmaması gibi bir cok bakımını üstleniyorum. Her riskli ilacın etken maddesini biliyor tedavisini doktor orderına göre pump cihazlarıyla uyguluyorum. Tek tek saatinde haplarını elimle iciriyorum. Entübeyse ventilatör modlarını ayarlıyorum kuruyorum hastayı tek başıma extübe edebiliyorum. Entübe yada degilken aspirasyonunu yapıyorum. Nazogastrik ve idrar sondasını takıyorum. Tetkiklerini alıp saatinde plana uygun doktora hazır ediyorum. Asistan her klinikte yeterli sayıda olmuyor. Hemsirelik aslında sahada öğrenilen bir meslek. Keske sadece enjeksiyon meselesi olsa. Ben mesela hic enjeksiyon yapmıyorum boşa mı okudum anlamadım. Bana dünya kadar riskli is yaptırıyorlar. Garip valla. Ameliyathanede elime dalak cıkarıp veriyorlar, karsılıklı damar baglayıp fasyadan yukarı sen dikersin diyip bırakıp cıkıyorlar. Valla sadece enjeksiyon tansiyon denilip bizi kandırmışlar. Siz kanmayın.
sadece enjeksiyon değilse 4 senelik olması normal o zaman. ablam enjeksiyonu yapabiliyor yeğenime falan gerektiğinde ama hemşire değil. saçımı da kesebiliyor.
Sizin gibi insanlara bir kaç saatlik kursla yetişmiş kişiler baksın yarın bir gün başınıza iş geldiğinde.

6 yıl yoğun bakımda hemşirelik yapmış, 1 aya yakın da yoğun bakımda yatmış biri olarak tiksindim bu zihniyetten.
Hemşirelik bence sürekli eğitim gerektirir.
iğne yapmak, Doctorlara çay servisi vs işlere alışmaları için. *
Bu ve benzeri ehemmiyet gerektiren olası muhtemel risk barındıran iş kollarında acemilik başa bela ihtisas sahibi olmak için torpille atanmadıysan tabi yoksa o bela bir şekilde üstleniliyor üstlendiriliyor.
2 senelik olanı da var 4 senelik olanı da. ikisine de hemşire diyorlar. Teknık farkı illa ki vardır ancak hepsinin 4 sene olması mantıklı.
Hemşireler kadar taş düşsün başınıza. Bu entryleri yazanlara bi şeyler yazıp anlatmaya çalışmak bile çok.
sağlık lisesi var, ön lisans var, lisans var. hepsi var... hangisini beğenirsen. akademik çalışma yapmak isteyenler 4 yıllıkları tercih ediyor genellikle. çünkü bazı konularda uzmanlık gerekiyor. ameliyat hemşiresi ayrı yoğun bakım hemşiresi ayrı, diyaliz hemşiresi ayrıdır... uzman olan bir hemşire, doktorun eli kolu, gözü kulağı olur.
Neden olmasın?
2 sene bu bölüm için kafidir bence. Oldu olacak tuş'ada girsinler.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar