bugün

takımın eski kaşarlarındandır. artık gitmesi gerekmektedir.
gerçek galatasaraylı. kim ne derse desin!
gerçek galatasaraylıya yakışmayan hareketler yapması yanında ufak kardeşi yaşındaki çocuğa bağıran futbolcu. yüreğiyle oynayan tek futbolcu sadece kendisi mi? abilik böyle mi yapılır? uyarırsın olay biter. yazık bu çocuğa ya, şamar oğlanına döndürdüler garibimi? geçen sene fenerbahçe maçı, bu sene trabzonspor maçı, ardından erciyesspor maçı. çocuk tam formayı kapacak pat enseliyorlar. hadi gerets efendi özgürcan, cafercan, mülayim ve erkanları kaçırdı, bari siz kaşar topçular şu gençlere yardım etsin be kardeşim. yiyorsa bu hareketi hakan şükür e yapsın? yemez. fatih terim saha kenarındayken yapsın? yemez, kim yer? erdal,stumpf ve gerets!
(bkz: seni galatasaray da istemiyoruz artık)
galatasaray' ın kazandığı onca başarıda büyük emeği olmasına rağmen, galatasaray taraftarından gereken desteği ve saygıyı görmeyen futbolcu. canı istediğinde tek başına takımdır ancak iyi gün taraftarı olan galatasaray taraftarı kötü günde olmadığından, galatasaray teknik ve futbolcu kadrosunun her elemanı gibi o da yalnız kalmaktadır.
kendi gölgesine çalım atmayı başarmış yegane topçu.
2002 dünya kupası sırasında yabancı bir gazeteciyle aralarında şöyle bir diyalog geçmiştir;

gazeteci: imajınız çok hoş, saçları kazıtarak maçlara çıkmak uğur mu getiriyor acaba?
hasan şaş: ne imajı kardeşim saçlarım dökülüyor
gazeteci: piki

(bkz: adanalıyık allah ın adamıyık)
hizmetlerinden ötürü teşekkür edilip acilen galatasaray'dan gönderilmesi gereken futbolcu.
eskiden şampiyonlar ligi maçlarında topu ne zaman ayağına alsa heyecanlanırdık. bir keresinde 3 psv liyi boncuk gibi dizip gol pası vermişti arif'e. sonra deportivo, lazio gibi maçlarda uzaktan şutlarıyla "vaay lan tuh" dememize sebep olurdu. ancak ne olduysa bu adamı ilk 11 de görünce bile artık ahan da maç gitti diyoruz. yaşı da geçiyor acilen satılmalı.
- hasan kırmızı gördün? ne diyorsun?
- valla maç action filmi gibiydi. ne olduğunu anlayamadım, saha bir anda karıştı. bazen bilerek yapıyorum ama, bugün ben birşey yapmadım! yuh be! daha ne yapacaktın 45 dakika oynadın, saydığım en az 5 kavgada sen varsın, bu ne ya!
şunu söylüyorum, bu adam topçu falan değil, acil tedavi görmesi gereken bir insandır.
bir insan evladının hayatında görüp tanıyabileceği, en küfürbaz, en maço kılıklı futbolcudur...
yediği nanelerin, kırdığı cevizlerin haddi hesabı yoktur, vukuatsız maçı yok denecek kadar azdır...
doping yapmak, rakip seyircileri şiddetli şekilde tahrik etmek, mahkeme çıkışında kendisine soru soran bayan gazeteciyi kafa atmakla tehdit etmek, top toplayıcı çocuklara küfür etmek, ve daha bir sürü şey...
kendisine büyük bir camiada oynadığını ve cimbomlu minik çocukların idolü olduğunu birilerinin sıklıkla hatırlatıp, kafasının içine enjekte etmesi gerektiğini düşünmekteyim...
delikanlılığın, 30 bin taraftarın arkandayken, üstelik o taraftar polis dövecek kadar çirkinleşmişken, 6 öy önceki maçın hesabını sahana konuk olarak gelmiş futbolculara külhanbeylik yaparak olmayacağını anlayamamış futbolcu. varsa bir problemin aynı şehir de yaşıyorsunuz, gözün alıyorsa, lugano ile çözersin, delikanlılığını istanbul caddelerinde gösterirsin, ya fenerbahçeli futbolcular da ali sami yen'de senin kadar çirkinleşselerdi akacak kanların hesabını kim verecekti. ilk maçta yapılan çok çirkin ve yanlış da olabilir ama dün geceki seyircinin bu hala gelmesinde payın var mı yok mu düşün, elini vicdanına koy topçusu.
defolup gitmesini istediğim futbolcu. yalnız bu kafayla avrupa'ya değil adana demirspor'a ancak gider.
sen uefa kupasını elinle kaldırıyorken, fenerbahçe taraftarı sevinçinden ağlıyordu anlayamamışsın pabuçumun topçusu.
tipik galatasaraylı, çirkefliğin hangi türünü ararsanız mevcut...
yolcu olması gereken abbas' lardan sadece biri.

eğerki galatasaray avrupalı bir takım ise, başkanı fair play ödülü almış ise, holigan futbolcularından artık bir bir kurtulmalıdır.

şimdi bir enstantane düşünün. bir maça gittiniz ve galeyana gelip sahaya atladınız. polis sizi ne yapar ?
a) cobu önce kafanıza peşinden belinize indirir.
b) sizi yaka paça stad içindeki merkeze alır ve orada eşek sudan gelinceye kadar döver.
c) sizi kovalar ve yerinize döve döve çıkartır.
d) hiç biri.

emin olun 'd' şıkkı hariç herhangi bir şık olabilir. peki sahaya atlayan sivil ve o an 'seyirci' statüsünde olan hasan şaş ise ne olur? demek hiç bir şey olmuyor. şimdi olayı biraz daha bızıklayalım ;

hasan gitti lugano' ya bir tane çaktı, ağzını burnunu birbirine soktu. hasan'a cezayı kim kesecek ? adam yaraladığı için sivil mahkemeler mi ? yoksa federasyon mu?

netice itibariyle, türk futboluna çok büyük emeği olan ve 2002 dünya kupasında tüm ülkenin sevgilisi olmuş bir insan, bu kadar kredi tüketmemeliydi. buna en önce profesyonel yöneticiler, daha sonra seyirci engel olmalıydı. bir galatasaraylı olmadığım halde, ben hasan şaşı, brezilya' ya attığı gol gibi gollerle hatırlamak istiyorum, burnundan ter damlarken görmek istiyorum, attığı depar sonucu yaka paça indirilişini, savunma oyuncusunu çaresiz bırakışını görmek istiyorum. her pozisyonda hakemi ittirmesini, ümüğüne yapışmasını, meslektaşını şamarlamak için tribünden sahaya girişini değil.
fenerbahçe maçından önce yaptıklarına nedense hiç şaşmadığım insandır. ilerleyen yaşlarında çirkefliği bırakamayan bilge adlı bir kitap yazacağını düşünüyorum.
(bkz: tutmayın küçük enişteyi)*
rakip takım futbolcularının yanı sıra kendi takım arkadaşlarıyla da kavga eden, zamanında doping de yapmış, sabri sarıoğlu ve arda turan gibi sabi sübyanlara kötü örnek olan, türk futbol tarihinde görülen en çirkef futbolcu.
euro 2000 in oyununda spikerin ''gokan sas'' dediği topçudur.
2002 dünya kupası performansı sayesinde robert trujillo'nun bile dikkatini çekebilmiş insan.
(bkz: topun sibobunu arayan futbolcu)
dünkü idmanda kaleyi tutturamayınca felkamp'tan düdük yiyen futbolcu..
antremanda sürekli çalım atmasına sinirlenen teknik direktör karl heinz feldkamp' ın sinirden elindeki düdüğü yere fırlatmasına sebep olan galatasaray' ın sol kanat oyuncusu.
2002 dünya kupasından sonra dünya çapında bir yıldız olması beklenen ama bunun yerine sinir hastası olan futbolcu.