bugün

hattat

1937 yılında erzurum'da doğmuştur. 1964 yılından itibaren hattat halim özyazıcı, hamit aytaç'dan ve kemal batanay'dan hat dersleri alan hasan çlebi 1975 yılında hamit bey'den sülüs ve nesih, 1981 yılında da kemal batanay'dan ta'lik ve rik'a icazetleri almıştır. uluslar arası hat yarışmalarında jüri üyeliği yapmaktadır.

şimdilerde ise fazlaca yaşlanmış olup elleri titremektedir fakat buna rağman yazdığı yazılar hala bile çok çok değerlidir.
ilerlemiş yaşına rağmen birçok öğrenci yetiştirmektedir.
derslerinde ciddiyetini asla kaybetmeyen, öğrencilerinin vir soru bile sormaya çekindikleri bir hocadır. tam manasıyla eski istanbul beyfendisidir.

günde kaç saat çalışmalıyım diye soran öğrencilerine;
24+1 saat diye cevap verir.
türkiye'nin yaşayan en büyük hattatı. dersine gidebilmek, kamış kalemi tutuşunu seyretmek bile bir ayrıcalıktır.
(bkz: hattın çelebisi)
adımı yazmıştır titreyen elleri ile...
2. kuşaktan öğrencisiyim zira en ünlü öğrencilerinden biri hocamdır.gurur duyarım...
şeyhul hattatin hamid aytaç'ın talebesi yaşayan çınarlardan ulu bir hattat.
Hekimhan' da bir kasabanın adı. Yeşil bir yer. Şimdilik bu kadar biliyorum.
( 2 yıl sonra eklemek istedim)
yalnız hasançelebi şeklinde yani bitişik yazılır, yeşil ama sanki insanı yiyip bitiren bir canavar. hayatımın en kötü günlerini burda yaşadım, insanın kötüsü nedir burda tanıdım, beni orda bir başıma bırakan başta canavar müdür ve diğerleri, hepsinin Allah bin beter belasını versin. iyi ki varsın sözlük, sen de olmazsan içimi kime dökerim, canımsın sözlük, dur seni bir seveyim.
unesco yaşayan insan hazineleri arasında yer alan sanatçımız.
kalem gibi sert bir aletten ancak bu kadar yumuşak kıvrımlar çıkar ve kara mürekkep ancak böyle aydınlatır içini insanın..
güncel Önemli Başlıklar