bugün

topkapı sarayı'nın bir bölümü ile istanbul'da bir semtin ortak ismi.
artık pek bir işlevi kalmamış olan harem otogarı ve sirkeci'ye giden feribot iskelesini içinde bulunduran semt.
topkapı sarayı'nın bir bölümü ile istanbul'da bir semtin ortak ismi.
osmanlı'da saraylarda ve konaklarda kadınlara ayrılan bölüm.
leslie pierce'ın imperial harem kitabı vardı. süper.
üsküdar otobüslerinin genellikle son durağı olan semt.
padişahların soyun devam etmesi için resmi nikah olmadan birlikte yaşadığı ve çoğalttığı kadınların olduğu yer.

yıldırım bayezid timura esir düştüğünde eşi ve haremide esir düşmüştü. yıldırımdan sonra birkac padişah hariç(kanuni hurreme, i.ahmet koseme vs.) nikah kıymamıstı.

ayrıca osmanlı döneminde haremde padişahla asla birlikte olamayacak harem kadınlarından bazıları da zıbıkla haşır neşir olurlardı.

harem eğitim verilen yerdi evet hahhaaha.
''harem padişahın ve ailesinin yaşadığı sarayın bir bölümü olmasının dışında cariyelerin ve hizmetkarlarının da eğitim aldıkları yerdir. cariye ve hizmetkarlar burada okuma - yazma, din, müzik, dans, nakış, resim, örgü, dikiş gibi alanlarda eğitim almışlardır.''

- raunt - tarih
Adamlar kurmuş yaşamış aga.
Aşti den daha beter olan otogar. ayrılıkların ve hüznün yeri.
Duygusal anların en çok yaşandığı otobüs garı. sevinçli olsanız bile içeri girdiğiniz zaman bir ağlama hissi veriyor insana.
http://www.royalgarden.co.../Gunduz-Yatagi,PR-41.html Bu tarz koltukların adı diye biliyorum
2012-2013 yılları arasında fox tv de yayınlanan absürt komedi tarzında dizi.
otogarın arka tarafındaki parkta sokak insanlarını ağırlayan Üsküdar semti.
1 adet kurmak istediğim.
Yakinda aksaray icinde yer almasi beklenen osmanli gelenegine sahip saray bölümü. Kimisi icin günümüzde bir genelev, bir pavyon, padisah icin bir eglence kimusi icin ise bir kültür, kadin siginagi, egitim yeri.

Yazar notu: Ne bileyim o zamanin sartlarinin böyle bir sey gerektirip gerektirmedigini; fakat cumhurbaskaninin kadin erkek aciklamalarini analiz ettigimiz zaman gelecekte bir haremin olabilecegi sinyalleri veriliyormus gibi geliyor.
selimiyenin aşağısından dümdüz gidip ulaşabileceğiniz yerdir.
her ne kadar saçma olsa da, karakterleri ile güldüren diziydi. kare murat, çıngıraklı hamit paşa, feminen ağa ve gayıbettin en sevdiğim karakterlerdi.
haram sözünden gelmiştir. ayrıca harem sultanın keyif çattığı değil, saraydaki kızların eğitim aldığı yerdir.
adab-ı kerhane diye adlandırılması gereken bir mekan.
Bir Osmanlı Tarihi kitabı der ki:
"Sarayda padişahın yaşadığı alan, oradaki kadınlardan dolayı değil, Allah'ın yeryüzündeki gölgesi olarak kendisi kutsal olmamakla birlikte varlığıyla kutsal bir mekân oluşturan padişahın orada bulunmasından dolayı 'Harem' olarak anılmıştır."
Demek ki Harem denince akla gelen çalgı çengi zevk sefa değil; padişahın yaşadığı halife sıfatından kaynaklı kutsal ve dokunulmaz alan olmalı.
sevindiren haber gelmiştir. kendim için değil, çocuklarım için. gelecek için.
http://magazin.milliyet.c...detay/1723322/default.htm
foxun en iyi dizilerinden biridir. çunguraklı paşa favorim. ayrıca sultanda abideyle bi halvet olsun artık. esprilerin biraz daha kaliteli olması gerek.
osmanlı ya da benzeri tiplemelerin kaymağını yemeye çalışan gani beyin gereksizlik üzerine kurulmuş projesi.

bu sulu şakalarını atatürk dönemi hikayelerine üzerinde de değerlendirse alkışlarım.
gani müjde nin türk milletine hediyesi, uzun süre izlenir izlenir hayat bilgisi ve yahşi cazibe gibi saçma bir sonla çarçabucak bitirilir bu da ama en azından bunda saçma son sırıtmaz çünkü dizi saçmalıkta sınır tanımıyor.
güncel Önemli Başlıklar