1. 1.
  padişahın ben padişahım,bana bi hatun yetmez bu ülke benim butün karılar-kızlarda benimdir felsefe ile ülkenin en güzel karılarını kendi yanına alması sonuçu oluşmuş osmanlı daki sultanın karı sistemi.
  7 -19 ... trda
 2. 2.
  istanbul anadolu yakasinda bir otogar.
  ... laz pacino
 3. 3.
  topkapi sarayi'nda padisah, karisi ve ogullarinin kaldigi yapi. fatih zamaninda yapilmistir. divan odasinin arkasindan baslayarak sarayburnu'na dogru uzanir. tamamen kapalidir. kisin ilik, yazin ise serin bir hava akimi vardir her daim. bu cok enteresan, nasil dizayn edilmisse artik zamaninda.

  buyuk bir kulenin kapisindan girilir. padisah icin yapilmis sultan yolu vardir uzunca. haremde padisah ve sehzadeler disinda bulunan tek erkek, harem gorevlisidir, haremagasi da denir, ama asil haremagasi her zaman bir kadindir. bu gorevli/ler afrikadan getirilmis ve igdis edilmis kolelerdir. bunlarin yeri giristir. giriste bir oda vardir, orada guvenlikci gibi dururlar.

  haremde bulunan hamam, banyo, musluk gibi seyler saf altindandir. buyuk bir sefa ornegi size.

  her sehzadenin ayri bir odasi vardir. ve sehzadeler buyuyene kadar burada kalirlar. padisahin yatak odasi ise sahane bir yerdir. buyuk ve usu ortulu bir yatak vardir ve burada tek basina kalir. karisinin ayri odasi vardir. fanfini finfon yapacagi zaman ise ya karisinin ya da begendigi cariyelerden birisinin odasina gider. padisahin odasi dokunulmazdir. hizmetcilerden baskasi giremez.

  cariyeler ise genellikle yabanci uyrukludur. slav kadin, rus kadin, polonyali, ukraynali kadin sevdasi taa o zamandan varmis anlayacaginiz, laleli'de hortlamadi bu. cariyelerin genellikle kendilerine ait odalari vardir ki yaklasik 400 oda bulunur haremde. padisah begendigi cariyeyi alma hakkina sahiptir. bir kac padisah disinda pek te bol keseden cariye degistirmistir padisahlar. fatih sultan mehmet'in de nikahli esinin olmamis olmasi da guzel bir ipucu aslinda.

  haremde sadece padisah icin ayrilmis bir eglence odasi vardir. bu odaya da erkek olarak sadece padisahin girme hakki vardir. odada bir balkon vardir. bu balkona ise ayna seklinde yapilmis iki kapidan cikilir. bu balkonda cariyelerden olusan muzik ekibi vardir ve muzik yaparlar. ortada ise dans pisti gibi bir yuvarlak vardir ki, burada egitimli cariyeler oryantallik yaparlar ve padisahi eglendirirler. bir kac padisah haric cogu padisah bu gelenege uymustur. salonun ucunda ise padisahin oturmasi icin buyuk taht gibi bir sey vardir.

  yaz gunleri cariyelerin serinlemesi icin yapilmis acik bir yuzme havuzu, hemen altinda ise kis gunleri de ilik su verilen kapali bir yuzme havuzu vardir.

  ben topkapi sarayini osmanli devleti'nin gerileme miladi olarak gorsem de, haremin de bu milada ortak oldugunu soyleyebilirim. harem de gonullu tercumanlik yaptigim siralar bu zevk ve sefaya cok kez sahit oldum. ornek verecek olursak; istanbul isgal tehdidi altindadir. padisah vahdettin ise harem cariyelerinden 16* yasinda bir dilbere gonlunu kaptirir ve onu elde etmek icin cok cabalar ve en sonunda nikahlar. bu sirada da dusman istanbul'u ele gecirme planlari yapmaktadir.**

  cok bravo.
  5 -1 ... laz pacino
 4. 4.
  africanism ile adlarını duyurmuş, the buka ile de yerini sağlamlaştırmış ritim performans yapan bir müzik grubu. tesadüf eseri aralarına katılan nez ün yaptıktan sonra gruptan ayrılmıştır. despina vandi ile adlarını tüm dünyaya duyuran grup ruslana ile de çalışmıştır.
  ... olric
 5. 5.
  harem;sarayın bolumlerınden biridir,padişah burda özel yasamını sürdürür(...)
  ... insensible
 6. 6.
  şu sıralar herkes tarafından kurulması moda olan şey.
  yazar versiyonuda mevcuttur.
  (bkz: harem heveslisi yazar)*
  ... morfin
 7. 7.
  diablo 2'de harem bölümünde çalan enfes şarkının da adıdır. öyle ki "aman portaldan geçmemeyim de bir süre daha dinleyeyim" dedirtir.
  1 ... alas
 8. 8.
  (bkz: hareme dilimlenmiş hıyar sokmak)
  ... indoor rain
 9. 9.
  padişah ve devlet adamlarına saltanat terbiyesi almış eşler yetiştirmeyi hedeflemiş kurumdur harem. sadece ev ya da hane olma durumundan epey erken sıyrılmıştır. buraya giren cariyeler yaklaşık 10 yıllık bir egitimden gecerler. bu egitim sırasında, müslümanlaştırılırlar, musiki, linguistik, el becerisi ile ilgili egitim alırlar. içlerinden güzel ve basarılı olanlar gözde olarak secilirler ki padişah eşi olma yolu burdan gecer. geri kalanlar ise harem hizmetine girerler. 30 yasına geldiklerinde hala gözde ya da bir devletlü eşi olmadılarsa azad edilip, ikramiye ile emekliye ayrılırlar, eski saray denilen şimdiki istanbul üniversitesinin olduğu saraya gönderilirler.
  2 -1 ... muvakkitzade sukufe nigar
 10. 10.
  muvakkitzade sukufe nigar'ın dediği gibi padişah ve devlet adamlarına saltanat terbiyesi almış eşler yetiştirme kurumudur.
  buraya özellikle ailesi, kimi kimsesi olmayan kızları köle pazarlarından almak suretiyle getirirler. buradaki kimi kimsesi ve ailesinin olmamasının nedeni ise son derece basittir. ileride eğer bu kız bir devlet buyuğu ile evlenirse ki amaç budur; kızın yakınlarına iltimas göstermemesi *.
  burada cilve yapma, musiki, v.b. dersler alırlardı kızlar.
  yani herkesin düşündüğü gibi padişahın girip istediği kızı yatağa atması söz konusu değildir. haremi harem ağası denilen kişiler yönetirdi. peki aklımızda bir soru işareti oluşuyor burda hemen:
  evet bu harem ağası erkektir. o kadar kızın içinde bir erkek. "ohhhh ne güzel laaa" diye düşünmeyin hemen. harem ağası olan kişilerde bir sıkıntı vardır. o da şu: harem ağası olacak kişi hadım edilir ve işlemez duruma getirilir. yani ağa olurda çok azar kızlara falan saldırmasın diye *.
  harem çok faydalı bir kuruluş idi. "her liderin arkasında onu destekleyen bir kadın vardır" sözü harem sayesinde oluşmuştur.

  ayrıca; buraya alınan kızların çoğu türk değildi. bunun sonucunda da devlet büyükleriyle evlenen bir harem kızının, çocuğu tam olarak türk olmamaktadır. *
  2 -1 ... picnick