görsel
musevi vatandaşlarımızın bu pazar kutlayacakları ışık bayramıdır.
memleketimde ilk defa halka açık kutlanmış musevi bayramı. işte ülkenden tiksinegelirken bir anda böyle ters köşe olabiliyorsun. ne güzel bir şey lan. mutlu olmam dediğim zamanlarda böyle bir şey oluveriyor ve mutlu oluyorsun.
dün recep efendi tarafından resmi mesajla kutlanmış yahudi yortusu.

ekleme: eksileyen izansıza gelsin bu da;
görsel
kislev ayının 25inde ilk mumun yanması ile dün gece başladı.
2267 yıldır kutlanan kutsal günler. bayram. 8 gün sürer. üç hafta önce son bulmuştur.
maalesef türkiye'de adam akıllı kutlanamaz.
5 aralik itibariyle sona ermistir efendim. hag sameah.
bu akşam başlayacak ve 8 gün sürecek yahudi bayramı.

demokrasi sevdalıları siklemez tabii. hani lan afiş, her boka asarsınız ama değil mi? türkiye'de yahudi yok zaten değil mi?
çizgifilmlerde durmadan propagandası yapılan bayram. bu konuda noel'i bile geçti amk...
(bkz: bu gün)
gazze'de üçyüz sivilin katledilmesi suretiyle tüm yurtta ve dış temsilciliklerinde törenlerle kutlanmıştır.
gün itibarı ile bitmiş bayramdır.
israil in gazze de kutladığı ayrıyeten sözlüğümüzde de kutlanan hoşgörülü //// yahudilerin bayramıdır.

edit: al sana hanuka.
(bkz: chanukah)
bazıları için demagoji yapmanın tam sırası olarak görülmüş musevi bayramı.

savaşta olan olayları genellemeye vuranlar için geliyor;

-tüm müslümanlar teröristtir (bkz: el kaide) (bkz: hizbullah)

ha link verenler için...

görsel

http://www.quickrob.com/w...nese-suicide-bombing1.jpg

görsel

görsel

dünya'ya geldiğim şekil ve inandığım inanç stili yüzünden kimse bana ve bu sıfatı taşıyan insanlara katil diyemez, israil'de öldürülen yahudilerin sorumlusu müslümanlar genellemesiyle nitelenemeyeceği gibi,yahudiler ya da israil genellemesiyle de nitelendirilemez. samanyolu falan değil de, trt1 i dinlerseniz, hizbullah'ın,hamas'ın saldırılarından da haberdar olursunuz.

ha, yok orası filistin toprağıydı,yok şurası bilmemneydi konusunu ise hiç açmayın,olmuş bitmiş 50 yıl önce ve bi şekilde bu gün orada devlet kurmuş 7 milyon yahudi ikamet ediyor. ermenistan'ın,yunanistan'ın bugün bizden toprak istemesi ne kadar abesle iştigalse,filistinlilerin oraya hala bizim demeleri de o kadar abesle iştigaldir.

gel gelelim; israil kuşatmış,şu kadar kişi ölmüş haberlerini duyuyoruz ve anlam veremiyoruz. evet israil oransız güç kullanıyor ama hamas yönetiminin kaşınmadığını da söyleyemeyiz,ha şu da doğru ki bugün insan özelliklerini üstünde bulunduran hiç kimse israil haklıdır,hepsi ölsün filistinlilerin diyemez,ama aynı özelliklere sahip insanlar, katil yahudiler,katil israil de diyemez.

israil'in yaptıkları savaş suçu olarak nitelendirilebilse de soykırım olarak nitelendirilemez.zira sistematik bir katliam yoktur. fişleme yoktur. patlatılan bir otobüsün ardından,her devletin yapacağı gibi misilleme yapmaya giden israil, tehlikeye ve herhangi bir batağa saplanmamak adına hava saldırısı düzenlemekte ve bu şekilde büyük kayıplara yol açmaktadır.

huzurun topraklarında, huzur içinde,kimse ölmeden, müslümanların camiisine,musevilerin sinegoglarına gitmesini ben ve diğer birçok musevi de ister. ben yıllardır burada kimseyle herhangi bir kavga dövüş içinde olmadan nasıl yaşıyorsam,amerikada 15 milyonu aşkın musevi o kadar hristiyan ve müslümanla nasıl huzur içinde yaşıyorsa,avrupa'dakiler o kadar değişik dini inanca sahip insan arasında nasıl yaşıyorsa, huzurun topraklarında da yapılabilir. iki taraf birbirine karşılıklı saygı ve hoşgörüyü sağlayamadığı sürece bu iş çözülemez. bu yüzden de önce israil'in haklarına ve bağımsızlığına saygı duymalıyız ki onlar da hamas'ın yönetimine saygı duysunlar, ha duymazlarsa o durumda da en önde israil'i kınayan,yıkılmasını isteyenlerden biri olurum,hatta gider canlı kalkan olurum.*
tüm musevilerin bayramını kutlamıyorum, hiç değilse bayramda kan dökmemelerini hanuka'dan niyaz ediyorum(z).

edit: madem bu kadar musevi/yahudi vardıda neden knedi bayramlarını yazmadılar, bana tepki olsun diye eksi veriyorlar.

ikinci bir seçenek ise; savaşi seviyor birileri, gözyaşini, kanı..
moderasyonun tribünlere oynadığı kutlama mesajı ile adı gelişmeler bölümünde geçen bayram.

http://www.samanyoluhaber...esim/resim_israil_501.jpg bayram şekeriniz ağzınızın tadını bozmaz inşallah.
sürü psikolojisiyle giden bir bayram kutlayışının geçici öznesi. ne de olsa hepimiz barışçıyız ya.
bu savaşları da uzaylılar yapıyor zaten.
Tüm musevilerin, Filistinli kardeşlerimizin bayramını kutladıkları kadar bayramlarını kutladığım;
Tüm israil oğullarının, bayramlarında filistinli kardeşlerimize sağladıkları rahatliklar kadar, rahat bir bayram geçirmelerini temenni ettiğim musevi bayramı...
gelişmeler bölümünden kutlanması abesle iştigal olan bayram. diger dine mensup olan ulusalar genelde musluman uluslara bayramlarda bayram hediyesi olarak bomba yağdırırken bizim kalkıp bayram tebriği vermemiz gayet açıkça abesle iştigaldir.
(bkz: hanukkah) **
m.ö. 164 yılından beri kutlanan musevi bayramı. tüm musevi dostlarımızın bayramı kutlu olsun...
tüm musevi arkadaşlarımın bayramını kutlar, orada olan mucize gibi, sizinde hayatınızın mucizelerle geçmesini dilerim diyerekten kutladığım bayramdır.
"ne olur bu bayram yollar kan gölüne dönmesin" şeklinde bir temennide bulunduğum bayram.
hayırlara vesile olmasını cenab-ı hakktan niyaz ettiğimiz bayram. daha doğrusu moderasyon etmiş. bizde ediyoruz tabi geri kalır mıyız.