bugün

bir musevi bayramı.
japon çizgifilmlerinden birinde karakter adı.
yahudilerin yarın kutlayacağı bayram. ayrıntılı bilgi için:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Hanuka

tüm musevi vatandaşlarımıza kutlu olsun.
gofret türü bir abur cubur üreten marka.
tüm yahudi dostlarımızın bayramı kutlu olsun...
bugün itibarı ile olan bayram (mış). bilmiyorum ne olduğunu ama kutlarım yine de.
Tüm musevilerin kutladığım bayramıdır.
kudüs'te bulunan kutsal tapınağın yeniden ele geçirilmesi ve 1 gün yetecek kadar yağ mevcutken, yenisini üretecek zamana kadar 8 gün yanan kandile adanmış bayramdır. yeniden adanmak manasındadır.

sözlükteki musevi arkadaşlarımızın bayramı kutlu olsun.

umarız bütün dünya, yeniden tanrı'ya adansın.

tek tanrı'ya adanan bir ömür, hangi dine mensup olursa olsun insanlık için umuttur.

Dört kitabın manası
Tamamdır bir Elifte (yunus emre)

Kuran'a bak incil'e bak
Dört kitabın dördü de Hak
Hakir görüp ırk ayırmak
Hakikatte yüz karası (aşık veysel)
sözlüğün gelişmeler bölümünden anlaşıldığı üzere bugün olan ve benim de bu sayede öğrendiğim musevi bayramı. kendilerinin bayramını kutlarız.
Musevi yazar arkadaşlarımızın kutsal bayramıdır.içtenlikle tebrik ederim.
ilk kez duyuyorum bayramıdır. kutlu olsun.
(bkz: gelişmeler sağolsun)
canımız ciğerimiz juli'nin * gelişmeler bölümüden biz unutkan yazarlara hatırlattığı bayram.
kutlu olsun.
museviler için hayırlı olması dileyiğle.

şimdi gelelim gelişmeler bölümündeki durumuna. birader nedir bu şimdi? ne gerek var gelişmelerden kutlamaya. aramızda musevi varmı bilmiyorum ancak var ise saygı duyuyorum. herkesin dini kendine mantığını ne fazla benimsiyenlerdenim.

adamlar kalkıp kurban bayramını mı tebrik ediyor? he adamlık bizde kalsın diyeceksiniz değil mi, geçin bu ayakları hocam. gelişmelerden kutlanması abesle iştigal olan bayramdır. paskalyayıda kutlayalım tarihini öğrenip. reklam kokan hareketlerdir bunlar başka bi'şey değil.
Hanukiya adı verilen dokuz kollu bir şamdan ile simgelenir. Ortadaki kandil veya mum diğerlerini yakmak için kullanılır. ilk gece birinci mum veya kandil yakılır. Daha sonra her gece birer tane artırılarak son gece sekiz mum veya kandil beraberce yakılır. Hanuka da yanan mum veya kandilin tüm insanlara cesaret ve umut ışığı verdiğine inanılır.

entry bana ait neremden kaynak göstericem acaba? bunu silen mod bunun cevabını da yollarsa pek mesut olurum.
Musevi vatandaşlarımızın kutsal bayramıdır. yazar arkadaşlarımızın bayramlarını kutluyoruz.
(bkz: gelişmeler sağol gözüm)
(bkz: hanuka bayramınız mübarek olsun)
sefaretlerde falan kutlanır bu bayram türkiye'de. israil sefareti davetiye falan gönderir "bayramımız var olm, süper bak! içki de var hem" minvalinde, konuk olursun. böyle inciğini cıncığını ararlar ama senin sefarete girmeden önce. güvenlik gerekçesiyle. hani hoşgörü ha hani nerde? bizim dini bayramlarımız gibisi yok azizim. saygı kalmamış hiç valla! nerde eski hannuka bayramları, yok işte onlarda!! eskiden büyüklere saygı küçüklere sevgi vardı. hannuka bayramlarında erkenden kalkılır, büyüklerin elleri öpülür, küçüklere harçlıklar verilirdi. sonra ver elini panayırlara. yok eski tadı artık.
yurdum sözlüğünün her bayramı kutlama endişesinin multikultürel bir yansısı.
(bkz: how i met your mother 4 11)
(bkz: Festival of Lights)
hayırlara vesile olmasını cenab-ı hakktan niyaz ettiğimiz bayram. daha doğrusu moderasyon etmiş. bizde ediyoruz tabi geri kalır mıyız.
"ne olur bu bayram yollar kan gölüne dönmesin" şeklinde bir temennide bulunduğum bayram.
tüm musevi arkadaşlarımın bayramını kutlar, orada olan mucize gibi, sizinde hayatınızın mucizelerle geçmesini dilerim diyerekten kutladığım bayramdır.
m.ö. 164 yılından beri kutlanan musevi bayramı. tüm musevi dostlarımızın bayramı kutlu olsun...
(bkz: hanukkah) **