bugün

goruntusu cok sırın fakat gecelerı dondugu kafesınden gıcırtısından butun apartman sakınlerını uyutmaz ayrıca cok kotu bır koku yayıyorlar alırken dıkkat edılmesı gereken kırma hayvandır.
Başında x olmadığı sürece gerçek hayvanı göstermeyecek olandır.
x'sizi makbuldür.
Bu hayvanı besleyip adını da “x” koyasım var.
Cok minik tatli birsey.bende bir adet vardi. Yemek yemeden once ellerini birbirine surtup sacini duzeltirdi.adi kıllı joe ydi .
başına x koyulunca tehlikeli sularda yelken açmanıza sebep olabilen kelime.

(bkz: sörf yapmak)
xhamster ?
(bkz: yerim)
küçük şirin canlı, bir de bunların hamster ile alakalı olmaya başında x olan bir siteleri de vardır.
tuhaf hayvan.

hayvanları çok seviyorum. yıllardır papağan ve muhabbet kuşu beslerim ama bunu besleyenlere şaşıyorum. arkadaş es kaza yatarken kafesini açık bıraksan bu allahsız senin memeni de kemirir pipini de. nasıl güvenip besliyorlar hayret doğrusu.
Köpeklerden sonra en sevimli bulduğum evcil hayvan.
Gerçekten bakımı kolay, sevimli bir hayvan. Tek sorun, ömürleri fazla uzun değil, alışınca üzüntüsü katmerli olur.
malum siteyi akla getiren.
çok tatlı bir canlıdır, insanla da arası iyidir. bir zamanlar beslemiştim..hatta cırlak sıçanı denir... hamsterın kötü tarafı başına x koyarsan seni farklı alemlere götürür aman dikkat... gerçi her şekilde hamster iyidir..
Eskiden tatlıydı sevimliydi burjuvazi idi gözümde taaki internette konyadaki bir firmanın 0.99 liraya sattığını öğrenene kadar. Sonrasında kızmayın ama kuzenim evde beslediği yavru timsaha attı beslemek icin içim cız etti.
https://pbs.twimg.com/media/BZSQ-FOCAAAFM1Q.jpg
x'i kendisinden ünlü olan.
sade ve sadece iyi niyetimden dolayı kalorifer borusunun yanına sırf ısınması için koyduğum ve pişerek can veren hayvan. çok üzgünüm sözlük.
gerçekten çok sevimli bir hayvanat olduğu halde anlamsız şekilde tırsar bazıları bundan.

birde hayvanat seven bir kız arkadaşınız yoksa almayın böyle bir şeyi hediye olarak. çocukluk arkadaşım olan bir kızcağıza doğum gününde bundan aldım birde üstüne örtü mörtü örtüp sürpriz gibi verdim. Kızın görmesiyle hayvanın kafesini tekmelemesi aynı anda oldu. evdeki kediye verdim bende ne yapayım. *
En son iki yil evvel beslemistim kedilerim oldugundan zor oluyordu, baska bir oda da kafesini actigim gun acik pencereden kacmisti yavrum. Cok aglamistim cok, 9 tane cigdem doldurabiliyordu ağzina...

Bugun gidip tekrar alacagim, evcil mi evcil sevimli mi sevimli hayvandir.

(bkz: ayy beslenir ki bu)
x'e değer verip hamı bulmaktadır.
Bir bakıma fare olan ama insanların fareden korkup bu canlidan korkmaması ilginç olan hayvan.
Biz seni yaninda x varken sevdik hamiiiiistiirr. Fav: turkish couple
bildiğin fare lan bu.
bi de çok aptal bir havyan. ne bokuna koşuyosun olm arkandan koşturan mı var diyesim geliyor. gördükçe bunları yarılıyorum. bir mirketler iki bunlar.
evim müsait olsa köpek alırdım. kediden haz etmem. nankör bulurum, uyuşuk bir de mıymıy. ancak bir canlıya da ihtiyacım var. balığım var ama içine elimi sokup sevemiyorum. gerçi balığıda alalı 5-6 yıl oldu. 4 tane aldım bir parti, hepsi öldü, 2 aldım gittiler, son dedim bir 2 daha alacağım ölünce bitti. biri öldü, diğeri de 3,5 yıldır yaşıyor. pezevenk bir ölmedi gitti. koca akvaryumda tek başına krallığını yaşıyor hıyar herif. bakmayın söylendiğime aramız iyi. yem gibi yapıp parmağımı tutuyorum suya elime geliyor, seviyor belki de beni. neyse konudan sapıyorum.

velhasıl benim bir tane elleyebileceğim, dokunabileceğim bir canlı gerekiyordu. internetteki hamster fotoğrafları, videoları malum çok şeker, tatlı. kazık kadar adamız hamster gider mi bize diyordum ki yeşil yol geldi aklıma. herif hani eğitiyor fareyi falan, hoş işler bunlar. koydum kafama ertesi günü eminönü hop kafes+talaş+yem bilmem ne boku kemirme taşı geldik eve. bir korkak bir korkak. sevdim hıyartoyu. oğuz atay'ı okuduğumda beri kendimle konuşurken olric derim kendime, dedim bari bu küçük sıçana olric diyelim ki millet deli sanmasın bizi. hani biri geldi eve küt duyuyor, olric molric en azından faremle konuşuyordum derim. tamam fare değil hamster..

bir arkadaşıma da öyle dedim fare boku bırakıyor dedi. adamın türleri analiz etme şekli bu.

neyse bu olric korktu morktu ama alıştı şerefsiz bana. az önce beraber çekirdek çıtladık, şimdi ben bunu yazıyorum o omzuma çıktı. huylanıyordum da artık huylanmıyorum. geziyor üzerimde. hoşlandı benden sanırım-umarım-. tatlı bir şey.

sıkıntısız da 3-5 günde bir temizliyorum kafesini, kolay temizlemesi. sabahları hep uyuyor. gece mesir macunu yemiş gibi enerjisi yüksek. zaten aldım özel bir yem astım tavana ballı mallı bir şey, yedikçe kuduruyor. çarkı var koşuyor falan. ben dışarı salıyorum imkan oldukça ama. topu var büyükçe bırakıyorsun öyle dolanıyor garibim. top sıkar diye gözetimimde de gezdiriyorum.

hamster, 1930 larda bulunmuş bir canlıymış, keseleri var yanaklarında ne versen sıkıştırıyor oraya. şişiyor yanakları daha bir tatlı oluyor. ellerini büzüp iki ayak üzerinde sizi dinliyor falan. sanki olric; tamam efendimiz haklısınız da düşünmek sizi mahveder, descartes'ı var eder, diyor gibi.

eğer evde takılan film-kitapla kafayı bozmuş bir insansanız. dışarıya da böyle ulan hala ben yaşıyor muyum, bir canlı göreyim bir insan göreyim zombi istilası mı oldu yoksa diye merak edip çıkıyor, neredeyse tüm arkadaşlarınızdan sıkılıyorsanız, alın bir tane. hatta almak olmadı, bir "dost" edinin böyle kendinize. çok tatlılar, güvenin bana.

alın bu kıyağımı unutmayın, fotoğrafı görünce hamster edineceksiniz ve çok mutlu olacaksınız.

görsel