bugün

artık yeterdir. kimse bu adamın sürekli yaptığı aynı hatalar yüzünden saçını başını yolmamalı artık. göğsünde yay barındıran * , kornerleri kabusa dönüştüren kapıcı. topu topu 2 net pozisyonları vardı 3 gol attılar inanılır gibi değil. birini de hakan hediye etti kornerden. (bkz: yiter ya)
onu oynatanda kabahat diye düşünülen kalecidir.
not: galatasaraylıyım.

hem rüştü hem de hakan sakat iken beşiktaş'ın kalesinde cenk gönen diye genç bir çocuk oynadı.. ama ne oynamak.. adeta döktürdü. sonra hakan iyileşti ve kaleyi devraldı. sanırım yedeği de rüştü oldu ve cenk gönen üçüncü kaleci durumuna düştü.

tanım: schuster'in kendisini oynatması vesilesi ile schuster'le birlikte cenk gönen'in hakkını gasp eden kaleciye hakan arıkan denir.
televizyonda sezon başında spor yorumcularını izlerken "beşiktaş'ın 3 iyi kalecisi var" yorumlarına epey takılmıştım. nitekim haklıymışım. bi tane iyi kalecisi var şu an. o da cenk'tir. cenk de çok hata yapacaktır ama en azından özgüven anlamında bu heriften iyidir.
geldiği günden bu yana taraftarın hep destek olduğu fakat bu sene yaptıklarıyla artık bıçağı kemiğe dayandıran her yan topta tehlikeli çıkışlar yapan cordoba özentisi libero misyonunu üstlenme takıntısından vazgeçemeyen her uzun topta kaleyi terk edip terk ettiği her pozisyonda topa ilk dokunuşunu file de yapan yetenek olarak yetersiz beşiktaşın artık vazgeçmesi ve kaleyi cenke teslim etmeye mecbur bırakan kaleci.
bir volkan demirel i kazanmak icin onca bedel odeyen - (bkz: yapma volkan)- bir fenerli olarak kendisine sabir gosterilmesi gerektigine inaniyorum. oyle kolay kazanilmiyor turk kaleci.
hakan arıkan'ın yazdığı "kaleden açılma sanatı: ya topu tutarsam!" adlı kitap yakında seçkin kitapçılarda...
her insan hata yapabilir, futbolcular da hata yapabilir ve bittabi kaleciler de hata yapabilir.

ne var ki, hata 1 kere yapılır. aynı hata 2. kez yapılırsa dikkatsizlik, 3. kez yapılırsa beceriksizlik olur.

hakan arıkan, aynı hatayı 3'ten fazla yapmış kalecidir.

velhasıl, malzeme budur.
uefa yılın kalecisi ödülünüğ vericekmiş.
geceleri yataktan yan top geliyor korkusuyla sarsılaraktan uyandığı rivayet edilen mesleği kalecilik olan fakat bu konuda bir arpa boyu yol gidemeyen beşiktaş sporcusudur.
ilk hatalı çıkışı: 17 Ağustos 1982*
cenk'i canlı canlı göztepe ve denizlispor da izleyen biri olarak hakan'ın çeyreği etmeyeceğini eski bir kaleci olarak iyi biliyorum. sadece refleksleri yerinde ama anlamsızca özgüveni olan bir kalecidir.

hakan'nın tek eksikliği her türk kalecisinde olduğu gibi yan top zafiyetidir. bununda başlıca sebebi alt yapılardaki berbat kaleci antrenörleridir.

rüştü,fevzi,engin,volkan,onur,aykut,orkun,serdar gibi yıllardır lig de oynayan türk kalecilerinin en büyük zaafı yan toplardır.

rüştü'nün barcelona dan kovulma sebebidir hatta.

ağaç yaşken eğilir atasözüne cuk oturmaktadır bu durum. mesela dünyanın en iyi kalecisi olarak gösterilen júlio césar da lig ve avrupa kupalarında yediği gollerin %70 lik kısmını çaprazlardan yemektedir. ters direk omuzu düşük değildir. aynı sorun dida'da da mevcuttur.

ingiliz kalecilerinin pozisyon bilgisi son 30 yıldır nasıl sıfırsa hala aynı gelenek gitmektedir.

bunların hepsi alt yapı ile bağlantılı durumlar. sezon başından beri benim sayemde beşiktaş maçlarını izleyen iki alman arkadaşım hakan arıkan'a hayran kalmışlardır.

son porto maçındaki hatasına ise '' o.kahn neler, ne hatalar yaptı ama dünyanın en iyi kalecilerinden biri oldu. bize göre andreas köpke'nin yarısı bile etmez. ama bu hakan iyi kaleci. taraftar ne kadar arkasında durursa o kadar iyi olur '' dediler.

bunu söyleyenler alemannia aachen ve bochum da yıllarca futbol oynamış sporcu arkadaşlarım.

ama ille birine vurulması lazımsa, ibrahim toraman gibi bir kazmanın nasıl futbolcu olduğunu sorgulamak lazım. sadece kayarak müdahele eden bir insan.
(bkz: kaleci hariç herşey)
sanşsız bir kalecidir.
25 ekim 2010 kayserispor beşiktaş maçı kadrosuna alınmamıştır, iyi de yapılmıştır.
"Şans" denilen faktörün en fazla prim yaptığı adamlardan bir tanesi. Öyle bir faktör de yok, şans diye bir şey yok hani. Bu adamlar yüzünden insanlar inanıyor işte.
Beşiktaş'ı kabusu.
(bkz: Nadim Thabet)
http://www.haber1903.com/...bol-degil-polemik_3_44773
biz onu konsentrasyon problemleri yüzünden olmadık goller yiyen bir kaleci sanıyor, o yüzden sabır gösterilmesi gerektiğini düşünüyorduk. oysa gerçek farklıymış. kendisini eleştirenleri futbolu bilmeyen kıt beyinli insanlar olarak tarif etmiş. ulen boşa çıkıyorsun, havayı dövüyorsun, bunu görmek için harvard'dan master mı almak lazım? kötü kalecisin işte, bir de etrafa sarıyorsun. kıt beyin mi dedin, dön de bir aynaya bak!
allah rızası için hata yapma diyeceğimiz kaleci. bugün yapma hakan. bugün yenilebilecek golleri ye ama olmadık golleri yeme nolur!
komik kaleci, auta giden topu penaltı yapabilecek kadar da kreatif bir oyuncu ne diyelim allah belanı versin hakan.
"o paraya öküz alırdık öküz!" lafının en güzel anlamlandığı insan.
her yan topta korkusu/endişesi/telaşı gözlerinden o kadar net okunuyor ki... shuster'e güveniyorum ama hala hakan'da ısrar edip hakan yüzünden maç kaybetmemizi içime sindiremiyorum.

halı saha maçları yapanlar bilir. takım olarak tek paslar, bloklar arası uyum, trivelalar, arapasları yapıp zar zor bir gol attıktan sonra hemen dönen topta kalecinin mal bir hatası yüzünden gol yeme hissi vardır ya... işte bu adamın her yediği hatalı golden sonra sanki sahada ben koşmuşum, ben yorulmuşum da bunun yüzünden gol yedik hissiyatına kapılıyorum.

ilk fırsatımda inönü'ye sırf buna değil ıslıklamak küfür etmek için gideceğim. madem hoca zorluyor oyna diye, oynama o zaman? hazır değilim de? psikolojim müsade etmiyor, yan top olmasın diye dua ediyorum de? özür dilerim ama ben ki her hatalı yediğin golden sonra "ne olursa olsun beşiktaş'ın çocuğudur, zaman vermek lazım" diye seni savunan ben yaşar usta diyorum ki;

küfürü hak ettin artık...
acaba şike mi yapıyor dediğim kaleci. bu kadar da belli edilmez ki amk.