bugün

(bkz: buyrun benim)

casiye 6 ya göre:

"işte bunlar, Allah’ın âyetleridir. Onları sana gerçek olarak okuyoruz. Artık Allah’tan ve O’nun âyetlerinden sonra hangi söze (hadisin) inanacaklar?"
sahih hadislerin inkarı peygamber efendimizi inkardır. peygamber efendimizi inkar eden nasıl müslüman olur.
biz asla peygamber efendimizi inkar etmeyiz. bizim dediğim şey hadisleri kuran ışığında incelemek sadece bu...

ama siz bunu asla anlayamazsınız hadi ölmüş yakınlarınıza dua okuyun okursanız cennete gidecekler...(size göre)

(bkz: uydurulan din)
(bkz: mehmet okuyan)
Hz. Peygamber öldükten yaklaşık 250 yıl sonra iran'da yazılan şeylere inanmamaktır.

Oldukça mantıklıdır.
https://www.youtube.com/watch?v=yQePwFSogTU

hadis,dinin şartı değildir.

hadis, kur'an 'dan 150 sene sonra çıkmıştır.

hadis; kur'anla örtüşeni kıymetli olan, kur'anla örtüşmeyeninin kıymeti olmayan bir husustur.
etsen ne olur etmesen ne olur 1400 yıl önce yaşamış bedevinin saçma sözlerini. Bir bitin artık, kurtulun şu hastalıktan.
Kuran'ın tanrı sözü olduğu ne belli derseniz kafir, Hadislerin peygamber sözü olduğu ne belli derseniz gerçek müslüman olursunuz.

Taslamangillere verilen isim.
Çoğu kendi uydurduğu dine inanır bir birleri ile de anlaşamazlar.
Gerçek münafıkmışım.. bunu diyen kim peki? Kafir, ateist, Hristiyan ve türevleri. Bakın canım benim. Hadis ve Kur'an ayrılmaz bir bütündür. islam'ın temeli bunların üstünedir. Allah bize akıl vermiş. Bu ne demek? düşünebiliyoruz. Siz zannediyorsunuz ki biz yobazız, beyin yok, düşünce yok... Rehberimiz Kur'an'dır. Hadisler ise yol gösteren peygamberimizin sözleridir. Tekrar ediyorum ben düşünebiliyorsam, Allah bana akıl fikir verdi ise neyin doğru neyin yanlış olduğunu bırakın da ben karar vereyim.
Kim peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse, (bilsin ki) biz seni onlara bekçi göndermedik. (Nisa suresi 80.ayet)

Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.( ahzab suresi 21.ayet)
Hadis dini ehillerince sevilmezler. Rehberim kur'andır. Ölümünden 250 yıl sonra hadis yazmaya başlayana ne diyeyim bilemedim. Bir de onun peşisıra günümüze kadar gelen grup var.
Kur'an neyinize yetmedi?
Baska bi kosede inkara devam etsinler ugrasilamayacak kadar uzattilar .
tek kaynak kuran diyen kişilerdir.

bir inkar yok ortada. açık ve net dini doğru anlama çabası var. buna karşı çıkan kafa dikkat edin geçenlerde yapılan tartışmada basit bir canlandırmayla rezil oldular.

çok güvendikleri, sahih diye övündükleri hadisleri bir bir çöktü.

2 örnek vereceğim.

birinci acve hurması hadisi. sözde bu hurmadan yiyen kişiye ne sihir ne zehir etki etmezmiş. ne yaptı taslaman efendi, koydu hurmayı, yanına da bir kutu fare zehiri. buna iman ediyorsan buyur ye de görelim dedi.

sonuç?

laf kalabalığı. 4-5 kere tekrarlandı soru farklı yerlerde ama sonuç aynı. hurmadan yiyemedi. yemedi kısaca.

ikincisi gemi örneği. yine sahih bir hadise göre hac ve umre dışında gemiye binmeyin emri var. ebu davut demiş. peki dinleyen var mı?

gemiye binerken iyi ama hadis sahih olunca vaaay bu aslında şöyle böyle.

hadisler uydurmadır. dinlemeyin.
başını imamı azam ebu hanife çeker.

bilenler bilir, bilmeyenler kısa bir arastirmayla ulaşırlar, burada tekrar etmeyeceğim.

bak şimdi peygamberler öldükten hemen sonra 12 kabile isyan ediyor zekat konusunda ki peygamber yasarken tikir tikir oduyorlardi.
kisa sure sonra sahte peygamberler cikiyor ve halk bunlara inanıyor. bi sure sonra muslumanlar peygamberim dostlarindan osmani olduruyorlar isyanla, sonra peygamberin en yakinini hz aliyi sonra sirayla peygamberin torunlarını. hz hasanida huseyinide musluman topluluk öldürüyor.

bu katillerin iktidar oldukları donemlerden sonra 6 kisi hadis kitabi yazmaya karar veriyor ve 7000 e yakin hadis yaziyor.

ulan muslumanlar peygamber oldukten hemen sonra degisip azitmislar peygamberin sozleri mi aynen kalacak?

bu 6 adam hadis kitabi yazarken sik sik kavga ediyor bir sayfada yazilan hadisin 10 sayfa sonrasında tam zit bir hadis yaziyor. (kutubi sitte gibi biseydi galiba örnekleri cok araştırın bulun.)

kitap peygamberden 150 yil sonra yazilmis,
simdi kitaptan sonrada 1300 yil gecmis.

adam hala hadislerle islama yon vermekten bahsediyor?

neden kuran yetersiz mi geliyor? hadisle ayet curutmeye çalışanlar var oha ya.

kilit noktalarda kuranin emirleri kesin kuranin fikir belirtmedigi yerdeyse ebu hanifenin onerdigi gibi akil kullanılmalı bence.
Başını imam azam çekmez eğer imam azamın sadece kurana göre hüküm verdiğini iddia ediyorsanız imam azam a itaat edin. Olayı çarpıtınca haklı çıkmıyorsun, Peygamber'i vefatından sonra çıkan karşılıkları gösterip bakın bu adamlar mı dini koruyacak demek terbiyesizlik. imam azam imam malik imam Şafii hepsi de peygamberin torununu şehit eden iktidar tarafından (emevi ve Abbasi) baskı altına alınmıştır. Bir kısmı şehit edildi. (bunların döneminde daha hadis kitapları yazılmadı.)

Peygamberin soyundan gelenler peygambere ihanet etmedi imam Zeynel Abidin imam Caferi sadık her zaman islamın koruyucusu olmuştur.
Ayetin bir kısmını kırpıp getirmek ne güzel ya.

Haşr 7:Allah'ın, kentler halkından resulüne zahmetsizce aktardığı mal ve nimetler şunlar içindir: Allah, Peygamber, yakınlar, yetimler, yoksullar, yolda kalmışlar. Bu böyle düzenlenmiştir ki, o mal ve nimetler sizden yalnız zengin olanlar arasında dönüp duran bir kudret aracı olmasın. Resul size ne verdiyse onu alın; sizi neden yasakladıysa ona son verin ve Allah'tan korkun. Hiç kuşkusuz, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

Bu ayete, bir önceki ve bir sonraki ayete bakarak; ayetin ganimet hakkında olduğunu anlayabilirsiniz.

Kuran’a uymak ile resule uymak aynı şeydir. Enam 50: Onlara şunu söyle: "Ben size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum. Gaybı da bilmem ben! Size ben bir meleğim de demiyorum. Yalnız bana vahyedilene uyarım ben!" Sor onlara: "Körle gören bir olur mu? Hâlâ düşünmüyor musunuz?"

Peygambere uymayı söyleyen bütün ayetler, enam 50 çerçevesinde değerlendirmelidir.
Emevi uydurması,muaviye buluşu kolpaları inkar etmektir doğru olandır
deve sidiği içmeyen vatan haini kafirlerdir.

tez kellesi sikile.
2 milyon rakamını inkar ederler.sarih olanla olmayanı ayırt etme imkanı kalmadığını öne sürerler ki doğrudur bi nebze.suudların da dahli söz konusu bu dejenerasyonda.
Bunların başını halife Ömer çeker. Bırakın hadisi direk peygamber efendimize karşı çıkarak vasiyet yazmasını engellemiştir. Bilin bakalım ne demiştir? "elimizde allahın kitabı var o bize yeter"
(bkz: kırtas olayı)
aklı başında kişidir. ulan sırf bunların yüzünden bir dünya mezhep ortaya çıktı, ortadoğuda müslüman müslümanı kesiyor niyee benim inancıma uymuyor diye.
Mealciler, kurancılar diye anılırlar.
hadislerin her sene yenisi çıktığı için çok normal bence. bi de " dinden dönenin kafasını kesin" tarzı hadisler var ki ayrı konu.
(bkz: kafir)
(bkz: hadisler arasındaki çelişkilere örnekler)

(bkz: kuran da olmayan 200 hurafe)