1. 1.
  alacağına karşılık borçlu olan kimsenin malına rehin konulması veya mahkeme kararı ile el konulup satılması şeklinde borcun tahsil edilmesi.
  1 ... devedikeni
 2. 2.
  borcun, ödememekte ısrar eden borçludan tahsili için gereken özenin gösterilmesi sureti ile her türlü kibarlık dışı hareketle bi şekilde zorla ödettirilmesidir.
  ayrıca gözünün üstünde kaşın var diyerekte yapılabilecek iik nun vermiş olduğu yasal haklardan birisidir.
  insan psikolojisinde iki tür etkiye sahiptir.birincisi borçluyu ezikleştirir,ikincisi alacaklı veya vekilini duygusuzlaştırır.
  ... 007
 3. 3.
  yaptırtan için kötü hissettiren bir durumdur. karşınızdaki kişi ticaret içinde olabilecek her türlü ahlaksızlığı yapmış olmasına rağmen ve telefonda dahi sizinle konuşmazken gene de vicdanınız rahat olmaz..çok kötüdür*..
  ... metin oktay
 4. 4.
  en basit tanımıyla haciz; Borçlunun, borcunu kendi arzusu ile ödememesi durumunda, alacaklının talebiyle, borçlunun (borca yetecek miktardaki) mal ve haklarına devlet aracılığıyla (icra dairesi tarafından) el konulmasıdır.
  ayrıntılı bilgiler için aşağıdaki bkz.lara bakınız lütfen;

  (bkz: haciz talep süresi)

  (bkz: hacze başlama süresi)

  (bkz: haciz yapan memurun yetkisi)

  (bkz: haczedilemeyecek mallar ve haklar)

  (bkz: hacze itiraz)

  (bkz: kısmen haczi mümkün olan şeyler)
  ... ditty
 5. 5.
  (bkz: borsadaki hisse senetlerinin haczi)
  ... ditty
 6. 6.
  (bkz: genel haciz yoluyla takip)
  ... ditty
 7. 7.
  öncesinde borçlular aranıp şöyle bir tehdit edilir: bakın beyefendi/hanımefendi ödeyin borcunuzu, geliriz haciz yaparız, yazık olur... o zaman taksitlendirelim biz borcunuzu...

  kredi kartı borçlarında özellikle haciz aşamasına kadar
  gelen borçlu muhtemelen ödeme yapmaz. o aşamaya gelene kadar bankadan milyon kere aranmış, avukat tarafından yüzlerce kez taciz edilmiştir. ama niyeyse sallamaz borçu. sonunda hacze gidilir ve orada gözyaşları sel olur. aslında bankanın veya banka avukatının tercih ettiği bir durum değil ki haciz, adamlar borcunu taksitlendiriyor, faiz indiriyor, 3-5 birşeyler ödesen hemen takibi durduruyor. yapmayın etmeyin. ödeyin. benim çalıştığım banka borçuları * özellikle siz ödeyin. lütfen rica ediyorum. * *
  1 ... algande
 8. 8.
  evinize haciz geldiğinde, en iyisi haciz işlemi yapan avukatın yanına gidip, uygun şartlar altında borcunuza taksit yaptırtmak olacaktır. iyi koşulları sağladığınızda kredi kartlarında görmediğiniz taksit imkanları bile size önerilebilir.
  ... bircisimyaklasiyor
 9. 9.
  (bkz: icra)
  ... sisli
 10. 10.
  buram buram haksızlık kokan eylemdir.diyelim ki evin babası borç yaptı yahu 16 yaşındaki çocuğun suçu ne?
  ayrıca berbat bir durumdur adaletin kestiği parmak acımaz derler ama asıl o parmak acır elin pkk destekliyicisi,molotof kokteyi atanı,tecavüzcüsü dışarıda olsun bankaların akbabalıklarına kanıp bir hata yapan aile harap olsun ben böyle adaletin...
  1 -1 ... topuklu ve ruj