bugün

her müslümanın imkanları doğrultusunda hayatında bir kez yapmak zorunda olduğu kutsal bölgeleri ziyaret etme olayı..aslında diğer semavi dinlerde de kutsal yerleri ziyaret etme olayına aynı ad verilir..
(bkz: alışverişe gitmek)
zengin olunması durumunda farz olan ibadet. uçaktan korkanlar için bir fetva mevcutmudur merak konusudur.
emekliklikten sonra yapılacak ilk icraat
(bkz: ölmeden önce gidilmesi gereken yerler)
hacca gidip orda ölenler var . yahu adam 70 yaşındasın yürümeye halin yok ne işin var oralarda . oradakilere zorluk evdekilerine zorluk . gidip orda öleceksinde ne olcak .
(bkz: hacda ölenler cennete gidiyomuş)
çok parası olanların sokak çocuklarını beslemek,kanserli hastalara yardım etmek,sokak hayvanlarına bakmak,aç ve evsiz insanlara sahip çıkmak gibi şeyler yapmasındansa daha kesin ve etkili bir biçim de ifade edildiğinden uçağa atlayıp deli saçması hareketler yaparak temiz bir insan olacağını sanan primatoğullarının yapmayı doğru bulduğu eylemdir.
müslümanlık nedir? nicedir? bunu anlamak lazım önce. müslümanlık güncel bir dindir. amacı ve gayesi belli kurallar dahilinde öldükten sonraki hayatta cennet denilen güzel yere gitmek cehennem denen kötü yerden uzak kalmaktır. bunun için yapılması gereken ibadetler vardır tabiki. ve başlıkla alakalı olarak bu yapılması gerekenlerden biride yardım sever olmaktır. bu yardım severliğin gelişmesi için zekat ve fitre denen bir uygulamaya sahiptir müslümanlık dini. müslümanlık demek komşusu aç yatarken tok uyumamak demektir. dinin farzlarından biri de hacca gitmektir. ve her yıl ülkemizden binlerce kişi hacca gitmektedir. gidip dönenler memnun kalmaktadır çoğunlukla. seneye tekrar gidenleri vardır bunların içinden. sonraki sene tekrar. yani her sene bir ton para harcamaktır bu. peki ne oldu yardım severliğe? tamam ibadetin sevabını bir kere aldın bir kere daha bir kere daha nereye kadar? bu ibadeti bir kere yaptıktan sonra daha güzelini yapmak varken neden bir kere daha aynısını yaparsın? ne olur o parayla düşkün insanlara yardım etsen? bu gibi sorular uzar gider düşündürücüdür dini tamamen yaşadığını düşünen insanların bu konudaki bencilliği?
her yıl düzenlenen arap fuarı. mekkeliyi koruma ve yaşatma aktivitesi.
islamın 5 şartından bir tanesi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.