1. 1.
  osmanlı padişahı kanuni sultan süleyman'ın entrikaya pek hevesli dişisi.
  14 -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  asıl adı Roxelanne olan sahsiyet
  7 -1 ... dopdop
 3. 3.
  kanuni sultan suleyman in esi. sadrazam ibrahim paşayı idam ettirmistir.
  8 ... hexagram
 4. 4.
  -babası rahip olan kan emici gillerden sultan bozuntusu.
  10 -8 ... aquantass
 5. 5.
  kanuni nin yaşamı boyunca sarayından fazla çıkmamasının nedenidir kendileri
  (bkz: kanuni beni bırakıp nereye gidiyosun hain erkek)

  5 yıl sonra gelen edit: muhteşem yüzyıl'dan bağımsız değerlendiriniz lakin o zamanlar sadece tarihi bir karakterdi. şimdi ise magazinsel.
  11 -3 ... picnick
 6. 6.
  Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir.
  4 -3 ... kadıköy
 7. 7.
  (bkz: rüstem paşa)
  2 -1 ... vernon sullivan
 8. 8.
  Hürrem Sultan, 1506 yılında doğdu. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir haseki sultandır. Aslen Rus olan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dır. Güzelliği nedeniyle küçük yaşta Kırım hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında kendine yer edindi.
  Kanuni'nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi. Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Sultan Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttu. Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, iran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Tüm bunlara rağmen, oğullarından birinin tahta çıkışını göremeden elli iki yaşındayken öldü.

  Kaynak : http://www.osmanli700.gen.tr
  11 -1 ... faati
 9. 9.
  egemenlik hırsı ve kibiri hareketiyle, kanuni sultan süleyman'ın kalbini ve güvenini kazanmış, yarattığı entrikalarla ilk olarak kanuni sultan süleyman'ın en yakın dostu ibrahim paşa'yı idam ettirtmiş; ve oğullarından birini tahta çıkarmak gayesiyle yine aynı yöntemleri uygulamak suretiyle kanuni sultan süleyman'ın kendi oğlu: orduların güvenini kazanmış, halk tarafından osmanlı padişahı olacağı neredeyse garanti gözüyle bakılan ve sevilen ve belki 16. yy'nin kaderini değiştirebilecek şehzade mustafa paşa'yı öldürtmesine sebebiyet vermiş, halk tarafından çok farklı terimlerle anılan osmanlı kadını.
  8 -1 ... chemsuk
 10. 10.
  valide sultan olabilmek için şehzade mustafayı kanuniye boğdurtmuş ancak oğulları beyazid ile selim'in taht için birbirine gireceğini akıl edememiş hatun.
  9 -2 ... aither