1. 1.
  asıl adı Roxelanne olan sahsiyet
  8 -1 ... dopdop
 2. 2.
  kanuni sultan suleyman in esi. sadrazam ibrahim paşayı idam ettirmistir.
  9 ... hexagram
 3. 3.
  -babası rahip olan kan emici gillerden sultan bozuntusu.
  10 -9 ... aquantass
 4. 4.
  kanuni nin yaşamı boyunca sarayından fazla çıkmamasının nedenidir kendileri
  (bkz: kanuni beni bırakıp nereye gidiyosun hain erkek)

  5 yıl sonra gelen edit: muhteşem yüzyıl'dan bağımsız değerlendiriniz lakin o zamanlar sadece tarihi bir karakterdi. şimdi ise magazinsel.
  11 -3 ... picnick
 5. 5.
  Bir Osmanlı padişahıyla nikahla evlenmiş tek kadın olarak bilinir.
  4 -3 ... kadıköy
 6. 6.
  (bkz: rüstem paşa)
  2 -1 ... vernon sullivan
 7. 7.
  Hürrem Sultan, 1506 yılında doğdu. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir haseki sultandır. Aslen Rus olan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dır. Güzelliği nedeniyle küçük yaşta Kırım hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında kendine yer edindi.
  Kanuni'nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi. Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Sultan Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttu. Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, iran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Tüm bunlara rağmen, oğullarından birinin tahta çıkışını göremeden elli iki yaşındayken öldü.

  Kaynak : http://www.osmanli700.gen.tr
  11 -1 ... faati
 8. 8.
  egemenlik hırsı ve kibiri hareketiyle, kanuni sultan süleyman'ın kalbini ve güvenini kazanmış, yarattığı entrikalarla ilk olarak kanuni sultan süleyman'ın en yakın dostu ibrahim paşa'yı idam ettirtmiş; ve oğullarından birini tahta çıkarmak gayesiyle yine aynı yöntemleri uygulamak suretiyle kanuni sultan süleyman'ın kendi oğlu: orduların güvenini kazanmış, halk tarafından osmanlı padişahı olacağı neredeyse garanti gözüyle bakılan ve sevilen ve belki 16. yy'nin kaderini değiştirebilecek şehzade mustafa paşa'yı öldürtmesine sebebiyet vermiş, halk tarafından çok farklı terimlerle anılan osmanlı kadını.
  8 -1 ... chemsuk
 9. 9.
  isminin anlamı saadet ve mutluluk olan ama koca bir imparatorluğun çöküşünün ilk adımlarından birini attıran kadıncık.
  11 -1 ... minti
 10. 10.
  Kanuni sultan Süleyman ın kadın efendisi, baş cariyesidir. 1506 - 1558 yılları arasında yaşamıştır ve asıl adı "roxelanne" dır. Kanuni sultan Süleyman ın annesi ayşe hafza sultan tarafından hürrem adı verilmiştir.

  ayrıca; m turhan tan (mehmet samih fethi) tarafından yazılmış olan hürrem sultan'ın hayatını konu alan kitabının adıdır. hürrem sultan için yazılan kitaplar arasında en gerçekçi olanı bu kitaptır. (sultan hakkında yazılan kitapların çoğu, yabancı kaynaklar ve yazarlara dayandığı için, el etek öpmek/1673752 entrysinde ifade edilen gibi pek çok saptırmalar, aynı zamanda hayal ürünü hikayeler bulunmaktadır)

  can atilla'nın cariyeler ve geceler albümünün 09. şarkısı olan roxelanne (roksalan) yine hürrem sultana itafen yapılmış bir eserdir.
  11 ... fashiondesigner